Jeziora Heiliger See, Jungfernsee, Templiner See - witamy w Poczdamie, stolicy Brandenburgii położonej nad Hawelą. "Beztroski" - "Sanssouci" to nazwa najsłynniejszego pałacu Poczdamu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Beztrosko - tak właśnie można się poczuć także w wielu innych miejscach tego miasta: w rozległych parkach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy w tętniącym życiem centrum, gdzie wspaniałe barokowe fasady budynków wznoszą się tuż obok zachęcających do zwiedzania podwórzy i dziedzińców. Międzynarodowa sztuka miesza się tutaj z lokalną kulturą i sztuką uliczną.

W pałacu Cecilienhof lub na moście Glienicke można podążać śladami najnowszej historii Niemiec, a nad Hawelą zwolnić tempo i aktywnie odpocząć: żeglując, wiosłując lub pływając motorówką. Rzeka zaprasza do eksploracji miasta z powierzchni wody, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Poczdam i jego pałacowy krajobraz.
www.potsdam-tourism.com

Most Glienicke - znany jako most szpiegów, łączy Poczdam i Berlin
Most Glienicke - znany jako most szpiegów, łączy Poczdam i Berlin  fot. Bernd Kroeger

Podążając dalej wzdłuż Haweli docieramy do miasta Brandenburg an der Havel, gdzie rzeka wraz ze swoimi dopływami łączy trzy historyczne miasta wyspiarskie. Najstarsze z nich to Dominsel - centrum osadnicze o ponad 1000-letniej historii. Miasto to jest uważane za "bramę" do największego w Europie obszaru połączonych wód śródlądowych tworzących idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Amatorzy żeglugi mogą tu bez konieczności poprawy posiadania patentów wynajmować łodzie mieszkalne i pływać po jeziorach i kanałach tworzących wyjątkowy krajobraz Haweli. Nawet zabytkowe centrum miasta można zwiedzać z powierzchni wody. Brandenburg an der Havel jest trochę podobne do Poczdamu, z tym że zamiast wielu pałaców ma liczne kościoły. Będąc tutaj warto również zwiedzić Państwowe Muzeum Archeologiczne i Muzeum Przemysłu.
www.erlebnis-brandenburg.de

Wieczorna panorama Frankfurtu nad Odrą
Wieczorna panorama Frankfurtu nad Odrą  fot. Artur Koslowski

Kolejnym miastem regionu położonym nad rzeką jest znajdujący się we wschodniej Brandenburgii Frankfurt nad Odrą. Historyczne budowle w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego, takie jak ratusz, Kościół Pokoju (Friedenskirche) i Kościół Mariacki (Sankt Marienkirche) świadczą o jego randze  jako starego miasta hanzeatyckiego. W dawnym biegu koryta rzeki obecnie płynie Stara Odra i znajduje się Port Zimowy. Z Holzmarkt w centrum miasta można podziwiać widok na Wyspę Ziegenwerder (Kozi Ostrów) z jej ostrogami brzegowymi i łąkami zalewowymi. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści są zawsze pod wrażeniem widoku panoramy brzegów rzeki i polderów zalewowych położonych naprzeciwko Słubic, które wraz z Frankfurtem tworzą europejskie dwumiasto. Frankfurt nad Odrą ma bogatą ofertę kulturalną: dysponuje trzema muzeami, trzema teatrami, salą koncertową, a swoje siedziby mają tutaj Brandenburska Orkiestra Państwowa oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.
www.frankfurt-slubice.eu/pl

Secesyjny budynek teatru miejskiego w Cottbus
Secesyjny budynek teatru miejskiego w Cottbus  fot. TMB Fotoarchiv Boettcher

Na południu Brandenburgii, nad rzeką Sprewą, położone jest  Cottbus. To uniwersyteckie miasto jest swoistym centrum Łużyc, regionu, który zmiany strukturalne przekształciły z zagłębia węglowego w nowoczesny ośrodek przemysłu energetycznego i medycznego. Cottbus, założone w XII wieku, jest drugim co do wielkości miastem Brandenburgii. Popularna trasa zwiedzania prowadzi z centrum miasta przez Goethepark, Eliaspark, Spreeauenpark, Tierpark i dalej do Parku Branitzer - zaprojektowanego przez samego księcia Pücklera. Na terenie parku znajduje się Pałac Branitz i oryginalny grobowiec księcia - budowla w kształcie piramidy. Cottbus to także doskonały punkt startowy do zwiedzania pobliskiego Spreewaldu.
www.cottbus.de/pl

Noc Pałaców w Poczdamie

Podświetlone ogrody Pałacu Sanssouci
Podświetlone ogrody Pałacu Sanssouci  fot. Michael Clemens

W dniach 19 i 20 sierpnia 2022 roku podczas Nocy Pałaców w Poczdamie wpisany na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO Park Sanssouci przekształci się w gigantyczną scenę pod hasłem "Viva!". Bogaty i kreatywnie zaaranżowany program wydarzeń muzycznych, artystycznych oraz pokazów specjalnych przeniesie gości w świat pełen cudów, radości życia i romantyzmu. Nawet w ciągu dnia wizyta w Parku Sanssouci będzie szczególnym przeżyciem - spotkaniem pośród historii, teraźniejszości i przyszłości. Gdy tylko zapadnie zmrok podświetlone trasy Nocy Pałaców zaproszą wszystkich odwiedzających  do odkrywania oświetlonych pałaców, a park ukaże swoją magiczną stronę w wyjątkowym blasku. Bilety do nabycia na stronie: www.potsdamer-schloessernacht.de/en

Spreewaldzkie Noce Światła

Magiczna noc świateł nad kanałami Spreewaldu
Magiczna noc świateł nad kanałami Spreewaldu  fot. Peter Becker

W dniach 11, 12 i 13 sierpnia 2022 roku o zmierzchu, gdy w Spreewaldzie ucichnie zgiełk dnia, łodzie wyruszą na romantyczne nocne spływy. W sierpniu wybrane części tras na kanałach Spreewaldu są przepięknie oświetlone. Podczas nocnej przejażdżki światła tworzą wyjątkowo magiczny krajobraz, prowadząc gości w głąb nadwodnego świata świetlistym szlakiem ukazują przepiękne widoki najpierw pojedyncze drzewa, a potem wiele naraz. Artyści sztuki iluminacji oczarowują widzów wręcz mistycznym pokazem świateł na brzegach kanałów. Bilet w cenie 29 euro można zarezerwować na stronie: www.spreewaelder-lichtnacht.de/programm

Piknik w Brandenburgii

Elegancki kosz piknikowy z produktami regionalnymi
Elegancki kosz piknikowy z produktami regionalnymi  fot. TV Seenland Oder-Spree

Oryginalny sposób na wyjątkową podróż po Brandenburgii. Najpierw trzeba wybrać jezioro, potem w nim popływać, a następnie zamówić kosz piknikowy wypełniony po brzegi regionalnymi przysmakami, orzeźwiającymi napojami i mnóstwem dobrego humoru. Zapraszamy na wieś! Polecamy najlepsze miejsca do piknikowania. Na łące, na ulubionej ławce lub na ciepłej piaszczystej plaży i bez zbędnej etykiety, a wtedy biesiada staje się dwa razy przyjemniejsza. W ofercie znajdują się kosze piknikowe z rybami z okolicznych łowisk oraz idyllicznie położone miejsca do ucztowania nad brzegami w Bad Saarow z ekskluzywnymi koszami piknikowymi, które można zarezerwować i cieszyć się nimi na wyłączność. W zależności od zawartości i miejsca zamówienia taki kosz kosztuje od 20 euro dla 2 osób.

www.seenland-oderspree.de/seenland-service/aktionen/picknick-im-seenland

embed

Odkryj Brandenburgię

wejdź

Odkryj Brandenburgię

wejdź
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej