Lenovo robi kolejny krok w stronę ekologii. Nie tylko tworzy laptopy z materiałów pochodzących z recyklingu, ale w ramach usługi CO2 Offset daje także klientom możliwość zmniejszenia śladu węglowego, o czym informuje w trwającej kampanii widocznej na warszawskich przystankach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Troska o środowisko w obliczu zachodzących zmian klimatycznych nabiera dla nas wszystkich większego znaczenia. Coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ostatni raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przewiduje, że te będą następować jeszcze częściej i będą coraz intensywniejsze. Autorzy raportu alarmują, że wzrost temperatury ziemi o 2°C będzie miał krytyczne skutki dla przyrody i ludzi.

Według naukowców wciąż jeszcze można zmienić bieg zdarzeń. Natychmiastowe, szybkie i powszechne redukcje emisji gazów cieplarnianych oraz osiągnięcie zerowych emisji CO2 netto mogą ograniczyć zmianę klimatu i jej skutki. Aby cokolwiek mogło się jednak zmienić, potrzebne są sprzężone działania po stronie firm i klientów. Tylko łącząc siły można osiągnąć globalne cele.

Cel – zmniejszyć ślad węglowy

Każdy z nas zostawia swój ślad węglowy. Tym pojęciem określa się sumę emisji dwutlenku węgla, która bezpośrednio i pośrednio wynika z naszego stylu życia: z produktów, które kupujemy czy usług, z których korzystamy. Ślad węglowy zostawiamy także korzystając z laptopów. Obecny styl życia sprawia, że spędzamy przed ekranami nawet kilka godzin dziennie. Choćby ze względów zawodowych, trudno z tego zrezygnować. To nie znaczy jednak, że nie mamy możliwości, by redukować ślad węglowy w tym zakresie.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

CO2 Offset Services

Lenovo jako jeden z pierwszych producentów komputerów wprowadziło usługę kompensacji emisji dwutlenku węgla – CO2 Offset Services. To rozwiązanie, dzięki któremu konsumenci mogą osiągnąć własne cele środowiskowe. Producent obliczył wartość emisji dwutlenku węgla dla konkretnego komputera, biorąc pod uwagę jego trwający średnio 5-letni cykl użytkowania, ale też produkcję i dostawę. W ramach usługi CO2 Offset klienci otrzymują gwarancję kompensacji emisji CO2 – tyle, ile emisji generuje ich sprzęt, tyle zostanie jej zredukowane przez firmę. Lenovo udaje się to osiągać dzięki nowym projektom lub rozbudowie już tych istniejących, które przyczyniają się do redukcji CO2, ale też poprzez pozyskiwanie odnawialnej energii i wspieraniu ochrony środowiska (m.in. dzięki wiatrakom, ogniwom słonecznym i energii z biomasy). Do konkretnego numeru seryjnego komputera Lenovo przypisany jest projekt w zakresie ochrony środowiska, dofinansowany z jego zakupu. Nowy posiadacz komputera może więc sprawdzić i potwierdzić swój wkład w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

W ciągu zaledwie 9 miesięcy funkcjonowania usługi CO2 Offset Services, klienci Lenovo zrównoważyli emisje odpowiadającą 1,7 mln kilometrów, jakie przemierzają samoloty. Z danych firmy wynika, że dzięki takim działaniom już 9 mln kilogramów materiałów pochodzących z recyklingu wykorzystano do produkcji nowych komputerów.

Świadomy wybór

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Jak skorzystać z CO2 Offset Service, kupując ThinkPad X1 Nano, ThinkPad X1 Carbon czy inne ThinkPady? W trakcie zamawiania sprzętu wystarczy wybrać opcję równoważenia emisji CO2 zintegrowaną z numerem seryjnym. Po wysłaniu produktów firma Lenovo zgłasza informację do oficjalnego programu CO2 Offset Partner. Offset Partner finalizuje transakcję i wydaje unikatowy certyfikat z określonymi numerami seryjnymi sprzętu, byśmy mogli wiedzieć, jakie działania zostały wykonane dla środowiska. Wybierając opcję równoważenia emisji, wybiera się również lżejsze opakowanie, zmniejszające o 6,7 proc. spalanie paliwa w transporcie.

Ekologiczna kampania  

Oba ThinkPady: X1 Nano oraz X1 Carbon stały się bohaterami nowej kampanii reklamowej, w której Lenovo Polska opowiada o usłudze CO2 Offset. To pierwsza tego typu kampania zewnętrzna na polskim rynku – ekologiczna i o obiegu zamkniętym. Aby mogła powstać, Lenovo podjęło współpracę z AMS Warszawa, firmą, która jest pionierem stosowania ekologicznych rozwiązań w reklamach zewnętrznych (OOH – Out-of-home). Firma oferuje reklamodawcom m.in. system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w sześciu miastach Polski. To właśnie między innymi za takie „zielone" przystanki i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego, AMS otrzymało w 2021 r. nagrodę Carbon Footprint Challenge Award. Lenovo zdecydowało się opowiedzieć o usłudze CO2 Offset, korzystając z EKO wiat. W ramach kampanii w Warszawie powstało 11 nowych, przyjaznych środowisku przystanków. EKO wiaty stworzone wspólnie z AMS magazynują wodę deszczową, obniżają temperaturę otoczenia w upalne dni i są przyjazne dla ptaków. Na każdej takiej wiacie znajduje się kwietna łąka.

Kampania nadająca się do recyklingu

Co więcej, kampania realizowana jest w pełni zamkniętym obiegu materiałów reklamowych, które po zakończeniu akcji zostaną poddane 100 proc. certyfikowanemu recyklingowi. Plakaty Lenovo, które znalazły się na nośnikach Premium Citylight od AMS zostały wydrukowane na papierze G-print wyprodukowanym z naturalnych składników, nadającym się do recyklingu i neutralnym pod względem emisji CO2.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Ekologiczna kampania wpisuje się w szerokie działania Lenovo w zakresie ochrony środowiska. Producent nadal pracuje nad sposobami ograniczenia emisji w całym swoim łańcuchu dostaw. Firmie już teraz udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych w swojej globalnej działalności o 92 proc. Celem jest wyeliminowanie 1 mln ton emisji CO2 z łańcucha dostaw do 2025 roku. Firma jest także pionierem innowacyjnej technologii lutowania niskotemperaturowego i bezpłatnie udostępniła ją branży. Tylko w przypadku linii ThinkPad technologia ta zmniejsza emisje CO2 o równe 3 mln litrów benzyny rocznie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kochana Wyborczo. Nie karm potwora, nie reklamuj chinskich produktów
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Dalej finansują rosję?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Co za bzdury
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zamiast kupować nowy "ekologiczny" laptop, popracuj dłużej na tym co już masz...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0