Perła - Browary Lubelskie S.A. jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to w dawnych zabudowaniach klasztornych przy ulicy Bernardyńskiej 15 w Lublinie Karol Rudolf Vetter uruchomił browar.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzisiaj w tym miejscu mieści się siedziba Spółki oraz realizowany jest szereg działań rewitalizacyjnych. Zabytkowe tereny przy ulicy Bernardyńskiej to przestrzeń pełna wydarzeń i atrakcji przyciągających już nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także rzeszę turystów z całej Polski. Działają tutaj Podziemia Browaru Perła, firmowy lokal Perłowa Pijalnia Piwa, APARTAMENTY browar perła, sezonowe: Kino Perła i klub plenerowy Radość. W okresie wiosenno-letnim na terenach zielonych browaru organizowany jest szereg imprez plenerowych.

Tajemnicze Podziemia Browaru Perła

Podziemia Browaru Perła
Podziemia Browaru Perła 

Podziemia Browaru Perła skrywają bogatą historię oraz wiele tajemnic. Ich dzieje sięgają XVII wieku. W 2014 roku pomieszczenia poprodukcyjne zaadaptowano i udostępniono do zwiedzania. Trasa prowadzi przez 20 pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch kondygnacjach. Półmrok, kask i światło latarek wprowadzają w nas w tajemniczą i niezwykłą atmosferę. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, aktywnie poznać można kolejne okresy rozwoju Browaru Perła i procesy produkcyjne złocistego trunku. Zachowany surowy, industrialny charakter tego miejsca połączony z sensorycznymi atrakcjami sprawi, że dla każdego wizyta będzie niezapomniana. Pokryte patyną urządzenia, kadzie drożdżowe, kadzie fermentacyjne w których jeszcze niedawno warzono trunki i wnęki ekspozycyjne pozwalają cofnąć się w czasie i poczuć klimat kiedy to miejsce tętniło życiem. Na uwagę zasługuje dawna szafa trwałościowa, w której znajdują się m.in.: nalewki, likiery, wódki produkowane przez Zakłady Przemysłowe K.R.Vetter. W trakcie zwiedzania oprócz poznania bogatej historii można poznać także składniki i proces warzenia piwa. Zwiedzanie kończy degustacja piwa, która ma miejsce w pięknym pomieszczeniu dawnej leżakowni. W 170. rocznicę powstania browaru w Podziemiach dodano nowe ekspozycje i udostępniono dla zwiedzających powstałą w latach 1875-1881 zabytkową warzelnię, miejsce uważane powszechnie za serce browaru.
Zwiedzanie Podziemi Browaru Perła (po uprzedniej rezerwacji) odbywa się w grupach, którym towarzyszy przewodnik i jest możliwe przez cały rok. Wejście do Podziemi odbywa się na podstawie uprzednio nabytej cegiełki, z której całkowity wpływ jest przeznaczony na utrzymanie, konserwację i zabezpieczenie zabytku.
perla.pl/podziemiabrowaru/

Wypocznij w Apartamentach Browar Perła

Apartamenty browar perła
Apartamenty browar perła 

W historycznych zabudowaniach Browaru Perła mieści się także 7 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni, przeznaczonych dla od 2 do 6 osób. Wszystkie znajdują się w otoczeniu kameralnego dziedzińca przepełnionego zielenią. Przestrzenie apartamentów zaskakują funkcjonalną nowoczesnością zamkniętą w starych murach browaru. Wyjątkowy charakter Apartamentów zapewnia design, w którym dominuje kolorystycznie biel przełamana ciepłem naturalnego drewna, którą dopełnia zieleń roślin. W każdym z nich znajdziemy w pełni wyposażony aneks kuchenny, toalety, łazienki oraz pojemne szafy. Specjalnie dla odwiedzających apartamenty przygotowana została propozycja śniadania oraz lunchu w Perłowej Pijalni Piwa.
apartamentybrowarperla.pl/

Odkryj smaki Lubelszczyzny

Perłowa Pijalnia Piwa
Perłowa Pijalnia Piwa 

Perłowa Pijalnia Piwa to miejsce nawiązujące do bogatej tradycji browarnictwa na Lubelszczyźnie. Na potrzeby Pijalni przygotowywane są specjalne gatunki piw dostępne tylko na miejscu. W sercu lokalu znajduje się trzydziestometrowej długości bar, a lustrzany sufit i podświetlona ekspozycja z butelek robią ogromne wrażenie na gościach. Tam, gdzie warzone jest piwo, nie może zabraknąć także dobrej kuchni. Menu Perłowej idzie z nurtem Slow Food, bazuje na lokalnych zasobach Lubelszczyzny, sięgając do tradycji kulinarnej, stawiając przy tym na najlepsze regionalne produkty. Lokal współpracuje z lokalnymi plantatorami warzyw i owoców. Zaopatruje się też u tutejszych serowarów i w gospodarstwach rybackich. Dopełnieniem Perłowej Pijalni Piwa jest Sala Lubelska - kameralna przestrzeń z przeznaczeniem na organizację wyjątkowych uroczystości i spotkań biznesowych oraz działający w sezonie wiosenno-letnim klimatyczny ogródek.
perlowapijalniapiwa.pl

Filmowe seanse pod gwiazdami w Kinie Perła

Kino Perła
Kino Perła 

Kino Perła to jeden z pierwszych projektów powstałych w ramach działań mających na celu rewitalizację zabytkowych zabudowań Browaru. Począwszy od 2011 roku, rokrocznie od czerwca do sierpnia, od środy do niedzieli na dziedzińcu odbywają się projekcje pod chmurką. Wszystkie seanse rozpoczynają się po zachodzie słońca (około godziny 21.00), a wstęp na nie jest bezpłatny. Wyselekcjonowane filmy, klimatyczne miejsce, bar kinowy przyciągają w letnie wieczory wielu pasjonatów kina.
kinoperla.pl

Plenerowy klub Radość

Klub Radość
Klub Radość 

W letnie popołudnia i wieczory na terenie Browaru działa plenerowy klub Radość. Pośród postindustrialnej przestrzeni, przełamanej dziką roślinnością z charakterystycznym oczkiem wodnym serwowane są pyszne posiłki, lemoniady i alkohole różnych gatunków. Klimatyczne oświetlenie sprawia, że panuje tutaj miejska, swobodna, ale także  magiczna atmosfera. Dopełnieniem lokalu jest różnorodna oferta programowa m.in. wyselekcjonowana muzyka, spotkania i warsztaty tematyczne. To wszystko sprawia, że Radość jest jednym z bardziej znanych punktów na kulturalnej i rozrywkowej mapie Lublina.
facebook.com/radosclbn

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej