Pięć warszawskich szkół podstawowych otrzyma instalacje fotowoltaiczne od E.ON Polska. Jury przyznało też fundusze na realizację wyróżnionych szkolnych ekoinicjatyw. Dzieci po raz kolejny pokazały, że mają głowy pełne ciekawych pomysłów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

E.ON Polska ogłosiło wyniki projektu SłuchaMY Was, skierowanego do warszawskich szkół podstawowych. Projekt jest związany z inicjatywami E.ON prowadzonymi pod hasłem „MY może więcej", które zwraca uwagę, że każde, nawet najmniejsze działanie, przyczynia się do większych zmian na rzecz ekologii i klimatu. W tym duchu E.ON podejmuje wiele inicjatyw, które mają angażować lokalne społeczności do wspólnego działania.

Pomysły na ekoinicjatywy

W ramach konkursu SłuchaMY Was, uczniowie przygotowali nagrania audio, w których opowiedzieli o swoich propozycjach na ekoinicjatywę. E.ON wybrało najciekawsze projekty. Łącznie, w konkursie, nagrodzono 7 szkół. Trzy z nich, które zajęły miejsca na podium, otrzymają instalacje fotowoltaiczne i dofinansowanie na realizację zgłoszonego pomysłu. Dwie kolejne placówki wyróżniono instalacjami fotowoltaicznymi. Specjalne wyróżnienia przyznała też Fundacja E.ON w Polsce. Dwie szkoły, które nie zmieściły się w pierwszej piątce, otrzymały od niej finansowe wsparcie na realizację swoich inicjatyw. 

Pomysłowość i kreatywność dzieci była dla nas inspirująca. Wszystkie projekty były bardzo przemyślane. Każdy z nich miał realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego szkoły. Bardzo ucieszyło nas zaangażowanie uczniów i ich dojrzała świadomość tego, jak ważne są działania prośrodowiskowe – mówi Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji E.ON w Polsce. 

Bananowy nawóz, jadłodzielnia i szkolny ekosystem

Pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez E.ON zajęła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia" z dzielnicy Wawer. Uczniowie z tej szkoły wyszli z inicjatywą „Bananowe Love". Projekt zakłada stworzenie bananowego nawozu: przygotowanie go najpierw do roślin doniczkowych, a następnie wykorzystanie go ponownie w postaci skompostowanej do roślin ogrodowych.

Chcemy pozyskiwać skórki z bananów w dni, kiedy banany pojawiają się w szkolnym menu. Następnie będziemy przetwarzać ja na nawóz płynny, którym zasilać będziemy kwiaty doniczkowe w szkole. Skórki będziemy dalej wykorzystywać po przekompostowaniu w przyszkolnym kompostowniku jako nawóz do roślin zewnętrznych rosnących na terenie szkoły – wyjaśniali w swoim zgłoszeniu uczniowie.

Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa z Woli. Zgłoszona przez nią inicjatywa „Nie jesz? Podziel się!" zakłada przygotowanie w budynku szkoły jadłodzielni dla uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Jadłodzielnia będzie się składała z lodówki i półek na jedzenie. A cała społeczność będzie włączona w akcję edukacyjną na temat marnowania jedzenia i dzielenia się nim. „Nie ma nic bardziej ekologicznego niż powstrzymanie marnowania jedzenia" – zwracały uwagę dzieci.

Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 138 im. Józefa Horsta z Oddziałami Integracyjnymi. Uczniowie placówki chcą zbudować ekosystem, tworząc budki lęgowe i domki dla owadów oraz przygotowując łąkę kwietną w okolicy placówki. Podstawówka przeprowadzi też wykłady dla uczniów o znaczeniu ekosystemów i zorganizuje konkurs na komiksy o tematyce ekologicznej.

Oszczędzanie wody i pufy z butelek PET

Kolejne dwa miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 401 z Pragi-Południe oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II z Bemowa. Szkoła z Pragi zgłosiła projekt Bluszcz na akacji, w ramach którego uczniowie przygotują na terenie przyszkolnym tablice informacyjne z tropami zwierząt, ziołowe rabatki i domki dla owadów. Z kolei podstawówka z Bemowa zaproponowała wprowadzenie proekologicznych zmian w szkolnych toaletach. W pierwszej kolejności chciałaby zamontować na kranach perlatory zmniejszające zużycie wody. Docelowo zużyte baterie szkoła wymieniłaby na wersje z „ekoprzyciskiem".

–  Wszystkie pomysły były bardzo ciekawe i wybór był naprawdę trudny. Dlatego do projektu dołączyła także Fundacja E.ON w Polsce, która przekaże darowiznę na dofinansowanie realizacji ekoprojektu wybranym szkołom – informuje Aleksandra Smyczyńska. Nagrody przekazane przez Fundację E.ON trafią do Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej z Śródmieścia oraz Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz z Bemowa. Uczniowie pierwszej placówki chcą zbierać butelki PET i robić z nich pufy, które będą służyć uczniom na przerwach i w bibliotekach. Natomiast dzieci z drugiej placówki planują zazielenić szkolne podwórko roślinami, by te pochłaniały pyły, działając jak oczyszczacze powietrza.

–  Wierzymy, że coraz więcej szkół będzie angażowało się w tego typu działania. Dlatego na stronie projektu SłuchaMY Was ze wszystkich zgłoszeń utworzyliśmy bank pomysłów, które mogą posłużyć za inspirację dla innych – mówi Aleksandra Smyczyńska.

Bank ekopomysłów będzie dostępny na stronie www.szkolnaekoinicjatywa.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.