Nowa Mazda CX-60 debiutuje z napędem hybrydowym typu plug-in. Moc maksymalna 327 KM na wszystkie koła, to oferta dla ambitnych kierowców, którzy naprawdę doceniają jakość i ekscytującą dynamikę jazdy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na tę premierę czekało wielu fanów motoryzacji. Japoński producent w marcu oficjalnie przedstawił model Mazda CX-60 PHEV – to najważniejszy model w gamie marki debiutujący w obecnej dekadzie. W zaledwie tydzień od rozpoczęcia w Polsce przedsprzedaży tego samochodu, dealerzy Mazdy zebrali 100 zamówień. Pierwsze egzemplarze nowej Mazdy CX-60 PHEV trafią do klientów w październiku. Wtedy też we wszystkich polskich salonach pojawią się samochody ekspozycyjne i demonstracyjne. Już jednak w wakacje Mazda Motor Poland planuje cykl premierowych prezentacji u dealerów. Zobacz jak wygląda nowa Mazda CX-60 PHEV!

Moc robi wrażenie

Mazda CX-60 PHEV
Mazda CX-60 PHEV 

Sukces przedsprzedaży nie dziwi. Nowa Mazda CX-60 PHEV to dotąd najbardziej okazała perła w koronie Mazdy. Największy SUV w europejskiej ofercie japońskiego producenta jest też pierwszym modelem oferowanym z autorskim rozwiązaniem PHEV – hybrydy typu plug-in z możliwością ładowania z gniazdka. Napęd opierający się na silniku benzynowym 2,5 Skyactiv-G oraz silniku elektrycznym o mocy 129 kW przekazuje systemową moc maksymalną 327 KM na wszystkie koła. Moc w połączeniu z maksymalnym momentem obrotowym 500 Nm sprawiają, że jest to najsilniejsza seryjna Mazda, jaka została kiedykolwiek wyprodukowana. Jest to też najlepiej przyspieszający model w ofercie japońskiego producenta. Od 0 do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 5,8 s.

Przyjazna dla środowiska

W przypadku hybrydy ładowanej z gniazdka kluczowe znaczenie mają parametry jazdy w trybie EV. Na pełnym ładowaniu akumulatora trakcyjnego o pojemności 17,8 kWh można pokonać do 63 km przy prędkościach do 100 km/h. Ładowanie przebiega szybko i bezproblemowo, a jeśli zaistnieje potrzeba pokonania większej odległości, do dyspozycji jest silnik benzynowy. Mazda, dzięki zastosowaniu nowej, 8-biegowej, automatycznej skrzyni biegów, osiągnęła jeszcze niższy poziom emisji spalin przy jednoczesnym płynniejszym przyspieszeniu. Ma doskonałe parametry ekologiczne. W teście WLTP zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi jedynie 1,5 l/100 km, a emisja CO2 kształtuje się na poziomie 33 g/km. Wprowadzając na rynek Mazdę CX-60 PHEV, japoński producent robi ważny krok w kierunku realizacji swoich ambicji, aby do 2050 roku stać się firmą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. W najbliższych latach japoński producent ma kontynuować rozwój elektryfikacji napędu w szerokiej gamie nowych modeli.

Mazda CX-60 PHEV
Mazda CX-60 PHEV 

Intuicyjnie, przyjemnie i bezpiecznie

Nowa Mazda CX-60 PHEV to doskonałe prowadzenie. Mazda zastosowała szereg nowoczesnych rozwiązań. Zwiększyła sztywność nadwozia, co sprawia, że kierowca odczuwa reakcje samochodu bez żadnych opóźnień. Producent zdecydował się również na zupełnie nowe siedzenia – jeszcze bardziej ułatwiają utrzymywanie naturalnej równowagi ciała podczas jazdy.

Mazda CX-60 PHEV wyposażona jest także w inteligentny układ napędu na wszystkie koła (i-ACTIV AWD). Korzysta on z 27 czujników, które do 200 razy na sekundę monitorują warunki drogowe i parametry samochodu, oferując optymalną przyczepność, niezależnie od pogody, rodzaju nawierzchni i warunków na drodze. Zestaw kamer 360 z unikatową funkcją See Through zapewnia widok dookoła pojazdu podczas manewrowania, a nowy system Kinematycznej Kontroli Stabilności Nadwozia (KPC) zapobiega przechyłom nadwozia i zapewnia stabilność na zakrętach.

Nowa Mazda CX-60 PHEV odznacza się także szczególnie niskim położeniem środka ciężkości. Akumulator wysokiego napięcia umieszczono pomiędzy przednią a tylną osią i w miejscu możliwie najniższym, pod podłogą nadwozia. To działanie, w połączeniu ze stałym napędem na cztery koła i przeniesieniem siły napędowej pomiędzy osiami poprzez wał pędny, składa się na doskonałą charakterystykę prowadzenia tego auta, która dorównuje najlepszym modelom segmentu premium.

Mazda CX-60 PHEV
Mazda CX-60 PHEV 

Kierowca i samochód, czyli jedność

Podróżowanie Mazdą CX-60 PHEVto nie tylko wygoda, to również bezpieczeństwo. Mazda CX-60 PHEV to szereg rozwiązań wspomagających kierowcę. Służą temu m.in.: funkcja wykrywania pieszych SBS, funkcja zapobiegania niekontrolowanemu opuszczeniu toru jazdy (Emergency Lane Keeping), tempomat adaptacyjny i-ACC i funkcja ostrzegania przed ryzykownym wysiadaniem z samochodu pod koła nadjeżdżającego z tyłu pojazdu BSM.

Wszystkie rozwiązania zastosowane w modelu Mazda CX-60 PHEV wpisują się w autorską filozofię marki – Jinba-Ittai. Zgodnie z nią samochód i kierowca mają tworzyć jedność, jak koń i jeździec. To zespolenie w nowym modelu jeszcze bardziej kreuje Driver Personalisation System. Rozpoznaje on charakterystykę twarzy (układ oczu, nosa, ust) i na tej podstawie dopasowuje ustawienia samochodu do kierowcy, by zapewnić mu najbardziej dopasowaną pozycję za kierownicą. Automatycznie ustawia pozycję fotela, kierownicy, lusterek, wyświetlacza HUD, a nawet parametry systemów audio i klimatyzacji, dopasowując je do budowy ciała i osobistych preferencji kierowcy.

Mazda CX-60 PHEV
Mazda CX-60 PHEV 

Mazda nie rozczarowuje, jeśli chodzi o design. Nowa Mazda CX-60 PHEV wyróżnia się stylistyką. To dzieło japońskich mistrzów Takumi, rzemieślników, którzy najpierw tworzą model auta z gliny, a dopiero później, gdy jest już gotowy i dopracowany w każdym calu, przenoszą wizję do komputera. Mazda CX-60 PHEV została zaprojektowana w zgodzie z językiem projektowym Kodo, co oznacza „dusza ruchu" i jednocześnie japońską koncepcją Ma, która z kolei oznacza spokojne i dostojne piękno pustej przestrzeni. Zgodnie z Kodo samochód powinien sprawiać wrażenie ruchu, stojąc w miejscu. Osiągnięto to dzięki masywnemu grillowi, inspirowanemu motywem skrzydła oraz subtelnym przetłoczeniom na bokach samochodu, które pozwalają na grę światła i cienia.

Największy SUV Mazdy to propozycja dla wszystkich osób, które lubią komfortowo podróżować, cenią nowoczesne rozwiązania i nie idą na żadne kompromisy w zakresie designu. To samochód, który spełnia najbardziej wymagające oczekiwania, pozwalając czerpać nieograniczoną przyjemność z prowadzenia. Sprawdź możliwości nowej Mazdy CX-60 PHEV już dzisiaj.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej