Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zespół klasztorny, założony w 1268 r., przez margrabiego miśnieńskiego Henryka Wspaniałego, jest jednym z niewielu w całości zachowanych przykładów architektury cysterskiej. W centrum klasztoru Neuzelle znajduje się katolicka kolegiata Najświętszej Marii Panny - perła baroku, której ponad 70-metrowa dzwonnica jest wizytówką miasta. Pierwotnie gotycki kościół został przebudowany w XVII i XVIII wieku przez włoskich i czeskich artystów stając się jednym z najważniejszych kościołów barokowych w Europie Środkowej. "Opactwo Neuzelle to barokowy cud Brandenburgii. Jest to całkowicie zachowany zespół klasztorny, co jest rzadkością na skalę Brandenburgii i Europy" - mówi Norbert Kannowsky, dyrektor zarządzający Fundacji Opactwa Neuzelle. Szczególną ozdobą opactwa Neuzelle jest ogród klasztorny, który został całkowicie odrestaurowany w 2022 r. Zbudowane w XVIII w. ścieżki i cieki wodne, stromo nachylone tarasy i historyczna szata roślinna, w tym liczne drzewa cytrynowe, sprawiają, że jest on dziś uważany za jedyny ogród barokowy w Brandenburgii. Główny ogrodnik Ralf Mainz często obserwuje osoby odwiedzające "jego" ogród. "Wielu gości spogląda na ogród z tarasów i myśli, że zobaczyli już wszystko. Jest to jednak całkowicie błędne przekonanie". Zgodnie z jego radą warto poświęcić czas na zwiedzanie barokowego ogrodu klasztornego, ponieważ ma on o wiele więcej do zaoferowania. "Barok słynie z obfitości, przesady i ukrytych niespodzianek. Ten pięciohektarowy teren był niegdyś nie tylko miejscem odpoczynku i kontemplacji dla mnichów - uprawiano tu również winorośl. Od kilku lat pod winnicą znajduje się kolejna atrakcja zespołu klasztornego. Tak zwany "Teatr Niebiański" to muzeum, które zostało zbudowane pod ziemią specjalnie z myślą o ekspozycji obrazów Męki Pańskiej z Grobu Pańskiego w Neuzell. Norbert Kannowsky nazywa ją "trójwymiarową barokową scenografią, za pomocą której można przedstawić w 15 scenach historię Męki Jezusa". Wyjaśnia też, że "jest to unikat w Europie pod względem artystycznej realizacji i kompleksowości". Obrazy, powstałe ok. 1750 r., przez 150 lat leżały ukryte w wieży kolegiaty - narażone na działanie wody deszczowej i gołębich odchodów. Obecnie, po odrestaurowaniu, są one uważane za wyjątkowe pod względem rozmachu, formatu i jakości artystycznej.

Po opuszczeniu muzeum warto zadbać o potrzeby ciała i skosztować przysmaków w "Dzikiej kuchni klasztornej". Można też wstąpić do browaru klasztornego w Neuzelle, gdzie piwo warzone jest od ponad 400 lat zgodnie ze starymi tradycjami rzemieślniczymi. Nawet jeśli degustacje nie zawsze są dostępne, można tu nabyć i zabrać do domu dla swoich bliskich wyjątkową pamiątkę z Neuzelle.

Więcej informacji www.klosterneuzelle.de/pl lub www.klosterbrauerei.com/shop

Muzeum w Neuzelle,Muzeum w Neuzelle, fot. TMB Fotoarchiv S.Lehmann

Alexandrowka, fot. TMB Fotoarchiv S.LehmannAlexandrowka, fot. TMB Fotoarchiv S.Lehmann fot. TMB Fotoarchiv S.Lehmann

Poczdam - podróż po Europie

Pomarańczarnie, Pelmeni, Sinterklaas - to właśnie europejski styl życia charakteryzuje krajobraz Poczdamu i jego tradycje. W ciągu zaledwie kilku minut można przejechać rowerem z Dzielnicy Holenderskiej do zbudowanego w angielskim stylu wiejskim pałacu Cecilienhof lub z dzielnicy czeskich tkaczy w Babelsbergu do romantycznych domów szwajcarskich w Klein Glienicke. Zapach owoców granatu w Ogrodzie Sycylijskim sprawia, że zaczynasz marzyć o Włoszech, a ceglana czerwień Dzielnicy Holenderskiej przypomina Ci o Amsterdamie, po chwili jesteś w baśniowym klimacie rosyjskiej kolonii Aleksandrowka. Wizyta w Poczdamie to jak podróż po Europie.
www.potsdam-tourism.com

Urlop w krytym wozie,Urlop w krytym wozie, fot. Alena Lampe (CC BY-NC-ND)

Wyjątkowe domki letniskowe

Coś specjalnego na wakacje? W Uckermark łatwo jest znaleźć kwatery, które spełnią dziecięce marzenia i zachęcą do przeżycia przygody. Można spać między koronami drzew w domku na drzewie, jeździć przez Uckermark w krytym wozie ciągniętym przez łagodne olbrzymie konie lub spędzić wspaniałą noc w bajkowym zamku, bądź w urządzonych z klasą wnętrzach dawnej obory, 200-letniego domu wiejskiego lub zabytkowego młyna. W otoczeniu pól, lasów i jezior goście odnajdą tu miejsca harmonijnie łączące tradycyjną sztukę budowlaną z nowoczesnym stylem domem wakacyjnych, obiekty będące idealną bazą wypadową do wędrówek pieszych, rowerowych i pływania.
www.tourismus-uckermark.de

Jezioro Cottbuser Ostsee,Jezioro Cottbuser Ostsee, fot. CMT Cottbus Andreas Franke

Rowerem i kajakiem przez Dolne Łużyce

Miasta Cottbus, Dolne Łużyce oraz Szprewald to idealny region dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. Liczne atrakcje turystyczne, dobrze rozwinięta i oznakowana sieć dróg rowerowych oraz labirynt kanałów Szprewy (około 1500 km dróg wodnych) sprawiają, że cały ten obszar jest wyjątkowy. Szczególnie godne polecenia są trasy: Szlak Rowerowy Ogórka (260 km), Szlak Rowerowy Księcia Pücklera (500 km) oraz Szlak Rowerowy Odra-Nysa (642 km). Będąc w Cottbus warto wybrać się na wyprawę rowerową w stronę przyszłego, największego sztucznego jeziora Europy, które powstaje w ramach rekultywacji terenów pokopalnianych. Jezioro „Cottbuser Ostsee" będzie miało 19 km² powierzchni i 26 km linii brzegowej.
www.cottbus-tourismus.pl

Starówka Brandenburg an der Havel,Starówka Brandenburg an der Havel, fot. Ulf Boettcher

Miasto nad wodą

Brandenburg an der Havel oferuje idealne warunki do aktywnego wypoczynku zarówno dla miłośników sportów wodnych, jak i rowerzystów. Region ten dysponuje atrakcyjnymi celami rejsów dla amatorów żeglugi rekreacyjnej i wodnych przygód. Rowerzyści znajdą tu ścieżki prowadzące bezpośrednio wzdłuż brzegów rzek i jezior oraz przez tereny chronione, z których roztaczają się przepiękne widoki. Spływy kajakowe po zabytkowych kanałach, przystań dla łodzi mieszkalnych i możliwość cumowania w środku miasta przyciągają wodniaków. Będąc już na lądzie, najlepszym sposobem na poznanie miasta z jego licznymi zabytkami jest piesza wycieczka po Starym Mieście, Nowym Mieście oraz wyspie katedralnej.
erlebnis-brandenburg.de

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.