Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co zrobić, by sprzęt był odpowiedni? Jak dobrać model nart, odpowiadający poziomowi zaawansowania? Czym kierować się podczas wyboru butów narciarskich, żeby były wygodne i bezpieczne? Postaramy się rozwiać jak najwięcej Waszych wątpliwości.

Kluczowe parametry doboru nart

Najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego są oczywiście same narty i buty narciarskie. Charakteryzują się one wieloma parametrami technicznymi i dobiera się je nie tylko dopasowując do sylwetki narciarza, ale także do stopnia zaawansowania, jak i preferowanego stylu jazdy na stoku lub poza trasami. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Narty najprościej można podzielić na trzy typy:

  • dla początkujących,
  • dla średniozaawansowanych,
  • dla zaawansowanych czy wyczynowych narciarzy.

Często dwa pierwsze typy są ze sobą połączone, gdyż producenci nart starają się przygotować modele uniwersalne, które posłużą narciarzowi dłużej niż jeden sezon zdobywania umiejętności narciarskich.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszych nart? Podstawowe cechy to:

  • długość nart / rozmiar;
  • taliowanie;
  • sztywność nart;
  • profil wzdłużny nart (promień skrętu).

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Długość nart dla początkujących

Dobór nart jest bardzo indywidualny i zależy od wzrostu oraz wagi narciarza. Długość nart najprościej można dobrać, stawiając je przed sobą. Ich koniec powinien sięgać do brody lub nosa. Na pierwszy sezon na nartach zalecamy wybrać narty o długości zbliżonej do brody. W przypadku posiadania podstawowych umiejętności jazdy na nartach można wybrać narty nieco dłuższe, które umożliwią rozwój jazdy po górskich stokach. Dłuższe narty wskazane są także dla osób z większą wagą.

Jaka szerokość nart będzie odpowiednia?

Taliowanie nart, czyli szerokość nart w dziobie, talii oraz piętce to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Zasada jest prosta – im mniejsze umiejętności, tym lepiej sprawdzi się szersza narta, gdyż zapewnia lepszą przyczepność do podłoża, a tym samym pewność siebie i stabilność podczas pierwszych zjazdów na stoku. W modelach dla osób początkujących narta w środkowej części powinna posiadać szerokość od 70 do 85 mm. Wymiar ten jest jednym z trzech, podawanych w opisie każdego modelu nart, opisujących szerokość dziobu, w talii oraz piętki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Elastyczne narty dla początkujących

Osoby początkujące zdecydowanie nie powinny wybierać narty sztywnych. Elastyczne ,czyli mniej sztywne modele to na przykład te z piankowym rdzeniem. Wyjątek stanowią osoby z nieco wyższą wagą lub atletyczną budową ciała. Zwłaszcza mężczyźni o takich parametrach spokojnie od razu poradzą sobie na nartach z drewnianym rdzeniem lub dodatkowym usztywnieniem. Jeżeli chcesz sprawdzić sztywność nart wystarczy spróbować skręcić ją – zrobić z niej śmigło. Miękka narta skręci się poprzecznie bez problemu, sztywna ani drgnie.

Promień skrętu nart – co to takiego?

Obecnie wszystkie narty są taliowane – carvingowe. Oznacza to, że w ich środkowej części są węższe, a krawędź narty ma kształt łuku o promieniu, w zależności od modelu, od 10 do 20 metrów. Promień skrętu czyli radius to parametr mówiący o tym, jaki okrąg zostanie wyznaczony po przedłużeniu linii krawędzi narty. Dla przykładu narty o promieniu skrętu wynoszącym 13 metrów, po jego przedłużeniu wyznaczą okrąg o promieniu 13 metrów. Nie oznacza to jednak, że na takich nartach będą możliwe zakręty tylko pod takim kątem. Parametr ten mówi nam jednak o możliwościach, jakie daje nam wybrana narta na stoku. Początkujący narciarze zdecydowanie powinni wybierać modele nart z wyższym promieniem skrętu. Takie narty są stabilniejsze, dają możliwość lepszej kontroli toru jazdy na stoku i płynnych skrętów. Pamiętajmy także, że między dziobem a talią narty mamy mniejszy promień, niż na jej końcu – między talią a piętką. Dzięki temu przenosząc środek ciężkości do przodu zawężamy skręt, a dociążając piętki poszerzamy skręt.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jakie narty dla początkujących wybrać?

Wszystkie wyżej opisane parametry techniczne w odpowiednich wartościach dla osób początkujących to narty z grup All Mountain lub All Round. To typy modeli najbardziej uniwersalnych setów narciarskich, na których spokojnie można nauczyć się szusowania po ośnieżonych stokach.

All Mountain – sprawdzą się w każdych warunkach, są bardzo uniwersalne, zarówno na twardy, ubity śnieg, jak i ten nieco bardziej miękki. Dedykowane są one na zróżnicowane trasy zjazdowe.

Allround – jeszcze bardziej podstawowy model – na spokojne pierwsze próby jazdy na stoku, przyjemne i łatwe w prowadzeniu, skrętne, zwrotne. Z pewnością zachęcą początkującego amatora sportów zimowych do spędzenia kolejnego sezonu w górach. Narty rekomendowane na przygotowane trasy zjazdowe.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak dobrać buty narciarskie? Czym się kierować?

Przejdźmy do wyboru butów narciarskich, ale najpierw kilka słów o ich budowie. Buty narciarskie składają się z twardej zewnętrznej skorupy, nadającej konstrukcji sztywność oraz wewnętrznego, miękkiego buta, nazywanego linerem. Do tego dochodzą liczne klamry, regulacje i zapięcia. W zmieniającym się świecie narciarskiego sprzętu trudno nadążyć za nowościami. Producenci non stop opracowują modyfikowane mieszanki surowców i różne technologie wtrysku do produkcji skorup, nowe materiały (pianki żele itp.) do produkcji linerów. Istnieje jednak kilka ponadczasowych, żelaznych zasad, których powinniśmy przestrzegać przy wyborze buta narciarskiego.

Po pierwsze – odpowiedni rozmiar!

Choć wydaje się, że nie trzeba tego tłumaczyć, wśród początkujących wciąż spotkać można wiele nieprawdziwych teorii dotyczących rozmiaru buta. Zależność, której powinniśmy być świadomi, jest prosta do zrozumienia: im but lepiej dopasowany, tym większa kontrola nad nartami i lepsze osiągi. Dlatego właśnie narciarze zaawansowani, przedkładają tę że kontrolę nad komfortem za wszelką cenę i wybierają buty bardzo dobrze dopasowane. Narciarze  początkujący cenią sobie jednak ponad wszystko komfort i nierzadko dobierają buty większe o około 0,5–1 cm. Taka przestrzeń wewnątrz buta nie powinna prowokować niebezpiecznych sytuacji, za to pozwoli stopie na relaks (warto wziąć pod uwagę, że poddawane obciążeniu stopy nieco zwiększają swoją objętość, ale równocześnie pamiętajmy, że w trakcie jazdy but wewnętrzny ulega presji stopy i staje się odczuwalnie większy. Nasz rada jest następująca. Staraj się nie dobierać buta większego niż wskazania na miarce, skanerze i/lub pedoskopie. Tak dobieramy odpowiedni rozmiar. Wynik pomiaru wystarczy wówczas porównać z tabelą rozmiarów producenta. Pamiętajmy, że producenci butów (skorup i linerów) oferują tylko rozmiary połówkowe w skali mondopoint (w centymetrach). I tak rozmiar 28,5 cm pasuje na stopy o rozmiarach od 28,0 do 28,9 cm.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak dobrać buty narciarskie zjazdowe?

Skoro ustaliśmy już, że odpowiedni rozmiar buta (długość, szerokość) to absolutna podstawa, musimy wybrać odpowiedni rodzaj butów narciarskich. Można je podzielić na 3 kategorie:

  • buty rekreacyjne przekornie nazywane przez producentów kategorią Sport - maksymalnie uniwersalne, doskonałe dla początkujących, o niskim flexindeksie.
  • Intermediate - pośrednie - dla bardziej zaawansowanych, zazwyczaj odpowiednio sztywniejsze o wyższym flexindeksie.
  • Race - buty dla najbardziej zaawansowanych narciarzy i narciarek – bezkompromisowo sztywne, szybkie i o najwyższym flexindeksie.

Flex, czyli o wyginaniu się buta

Wysokość flexindeksu to, w dużym skrócie, zaawansowanie technologiczne buta. Składa się na to jakość i sztywność skorupy, budowa linera wraz z językiem, wytrzymałość klamer, regulacja blokady kąta nachylenia cholewki itd.  Wyrażana jest w skali liczbowej od około 40 (początkujący, kobiety, juniorzy) do nawet 150 (wysocy, ciężcy zawodnicy, jeżdżący na najwyższym poziome). Wyższa cyfra flexindeksu świadczy o poziomie zaawansowania technologii jego produkcji oraz poziom użytych materiałów. A więc nie jest to tylko jak wielu sądzi podatność buta na jego ugięcie do przodu poprzez zgięcie stawów skokowego i kolanowego i napieranie goleni na język buta.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Kobiety na wysokim poziomie zaawansowania wybierają zazwyczaj buty o parametrze 100/110. Dobrze jeżdżący mężczyźni (amatorzy) celują w wartość 110–130.

Skąd rozgraniczenie na buty damskie i męskie pod względem tego właśnie indeksu? Kobieta o statystycznych parametrach ciała będzie lżejsza od przeciętnego mężczyzny, a co za tym idzie, będzie wywierać mniejszy nacisk na but. Buty damskie, z uwagi na budowę anatomiczną kobiecej stopy, charakteryzują się inna budową (krótki achilles i niżej zlokalizowana kostka oraz mocno rozbudowany mięsień łydki). Z powodu tejże łydki ma niższą cholewkę i charakterystyczne podcięcie tylnej części linera.

Materiał promocyjny Partnera

Czas na narty!

Tak jak w przypadku każdego sprzętu sportowego, im większe umiejętności, tym bardziej temat doboru sprzętu staje się złożony. Warto przed zakupem udać się do sklepu stacjonarnego, aby skorzystać z wiedzy oraz porad sprzedawców, którzy dzięki cyklicznym szkoleniom, mają bieżące rozeznanie w rodzajach sprzętu narciarskiego. Do tego w specjalistycznych sklepach, takich jak Ski Team, do dyspozycji klientów są usługi dodatkowe, takie jak bootfitting, skaner stóp 3D czy serwis narciarski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.