Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Prize of silence" – Nagroda Nobla z przemocą seksualną w tle

Zarówno wybór kandydatów, jak i nominacje do Nagrody Nobla są bardzo skomplikowanymi oraz długimi procesami. Najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana jest wyłącznie za największe osiągniecia. W 2018 roku Szwedzka Akademia podjęła decyzję o przełożeniu przyznania Literackiej Nagrody Nobla ze względu na oskarżenie, a następnie skazanie męża jednej z członkiń Akademii za napaść seksualną. Skandal wstrząsnął całym światem i był opisywany na pierwszych stronach gazet, co w rezultacie wymusiło falę rezygnacji w samej Akademii, stawiając dalsze istnienie jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych na świecie pod znakiem zapytania.

Prize of silencePrize of silence 

„Prize of silence" to czteroodcinkowa opowieść o skandalu związanym z wykorzystywaniem seksualnym. Serial należący do kategorii Viaplay Originals został wyprodukowany przez Joela Karsberga, producenta wykonawczego głośnego dokumentu „Surviving R. Kelly". Produkcja zawiera pogłębione wywiady przeprowadzone z kobietami, które padły ofiarą przemocy, poruszając bardzo ważne tematy, takie jak uprzedmiotowienie oraz wykorzystywanie kobiet w pozornie szanowanym środowisku, a także pokazuje, jak strach może powstrzymywać ofiary przed zabraniem głosu.

Filippa Wallestam, NENT Group Chief Content Officer: "Konsekwencje tych tragicznych wydarzeń są widoczne do dziś i odegrały dużą rolę w kształtowaniu wizerunku Akademii na całym świecie. To bardzo ważne, by poruszać trudne tematy i słuchać ludzi, którzy tak wiele wycierpieli. Najnowszy serial Viaplay Originals po raz kolejny pokazuje naszą misję, jaką jest opowiadanie najciekawszych historii".

Joel Karsberg: "Pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Byliśmy w trakcie kręcenia filmu „Surviving R. Kelly", kiedy usłyszeliśmy o tej przerażającej historii. Już wtedy wiedzieliśmy, że przesunięcie terminu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla to coś więcej, niż mogłoby się na początku wydawać. Jestem dumny, że mogłem współpracować z NENT Group i Viaplay, dając ofiarom możliwość podzielenia się swoimi opowieściami i jednocześnie rzucić światło na historię wykorzystywania seksualnego oraz nadużycia władzy w świecie elit". 

„The Copenhagen Killer" – Czy poznaliśmy całą historię mordercy z Kopenhagi?

Serial dokumentalny o mordercy z Kopenhagi to trzyodcinkowa opowieść o najgroźniejszym duńskim przestępcy w historii, który został skazany za dopuszczenie się dwóch morderstw oraz sześciu przestępstw seksualnych. Dokument zawiera wstrząsające historie oraz zeznania świadków, którzy przybliżają widzom mroczne wydarzenia sprzed lat. Okazuje się jednak, że czyny, za które został skazany, mogą być jedynie namiastką przestępstw, jakich mógł się dopuścić.

The Copenhagen KillerThe Copenhagen Killer 

Latem 1990 roku w Kopenhadze zamordowano dwudziestoośmioletnią Anette Just Olesen przed jej własnym domem. Pomimo relacji dwóch naocznych świadków do dziś nikt nie odpowiedział za to przestępstwo. Nadal nie wiadomo też, kto zabił osiemnastoletnią Stine Geisler w piwnicy jej bloku. Na przestrzeni lat wiele kobiet zgłosiło się do Sebastiana Richelsena – dziennikarza śledczego badającego sprawę niewyjaśnionych morderstw. Twierdzą one, że zostały zaatakowane przez słynnego mordercę z Kopenhagi. Czy można łączyć to ze zbrodniami, które zostały mu udowodnione?

„PALME: The Murder Invistigation" – Czy zabójstwo premiera Szwecji zostanie wyjaśnione?

Olof Palme został śmiertelnie postrzelony 28 lutego 1986 roku, gdy wraz ze swoją żoną Lisbeth wracał do domu po projekcji filmu ‘Bracia Mozart’. Sprawca oddał dwa strzały w plecy z bardzo bliskiej odległości, w wyniku czego polityk zmarł. Zastrzelenie szwedzkiego premiera rozpoczęło największe śledztwo w historii kraju, a sama zbrodnia stała się przedmiotem długotrwałej debaty publicznej. Mikael Hylin poświęcił długie lata na zebranie jak najbardziej rzetelnych informacji w sprawie zabójstwa Palmego. To historia opowiadająca o sztokholmskim podziemiu kryminalnym, która jednocześnie odkrywa przed widzem to, jakim człowiekiem był zamordowany polityk.

PALME: The Murder InvistigationePALME: The Murder Invistigatione 

Film autorstwa Mikaela Hylina ujawnia zeznania naocznych świadków morderstwa, relacje bliskich współpracowników Palmego oraz ich reakcje na druzgocącą wiadomość. Autor pokazuje błędy, jakie zostały popełnione w trakcie śledztwa, a które doprowadziły do tego, że oskarżony o tę zbrodnię Christer Pettersen został kilka lat później uniewinniony w wyniku apelacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.