Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Uczelnie wyższe pełnią funkcje miastotwórcze i kulturotwórcze. Przyczyniają się do budowania renomy danego obszaru, a dzięki silnym ośrodkom akademickim i stale podnoszonej ofercie usług publicznych - pozwalają zyskać konkurencyjną przewagę nad innymi miastami. To wszystko przekłada się na rozwój innowacji, poszerzanie perspektyw zawodowych i budowy pozytywnego wizerunku miast i regionów. Dlatego dla Metropolii GZM tak ważne jest, aby wspierać naukę w każdym możliwym aspekcie. Bo bez powiększania oferty edukacyjnej, naukowej i badawczej – ten rozwój byłoby wręcz niemożliwy. Metropolia nie chce być miejscem, gdzie tylko montowany jest produkt końcowy. Jej celem jest to, by być miejscem, gdzie wykuwane są założenia i koncepcje innowacyjnych rozwiązań; gdzie są testowane, wdrażane i upowszechniane.

Wsparcie dla uczelni i studentów

GZM tworzy program pod nazwą „Metropolia Nauki", który ma stanowić pakiet narzędzi – finansowych i organizacyjnych, wspierających uczelnie w podnoszeniu swojej oferty edukacyjnej, a przez to wzmacniających jej rolę jako ośrodka akademickiego i badawczo-rozwojowego.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jednym z elementów programu jest Metropolitalny Fundusz Wspierana Nauki, czyli program skierowany do uczelni publicznych i prywatnych, który Metropolia uruchomiła przed dwoma laty. Dzięki funduszowi, uczelnie wyższe mogą zapraszać do siebie światowej klasy naukowców, którzy dzielą się ze studentami wiedzą dotąd zarezerwowaną dla wychowanków najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie.

 

GZM oferuje dotacje na przeprowadzenie zajęć dydaktycznych, sięgające nawet 99 proc. kosztów wynagrodzenia dla wykładowcy. Dzięki tym dotacjom metropolitalne uniwersytety gościły do tej pory uczonych z University of California San Diego, Auckland University of Technology czy University of Oxford. Budżet funduszu wynosi 8 mln zł, a do tej pory z dotacji skorzystały: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia WSB.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Metropolia od tego roku oferuje także bezpośrednie wsparcie swoim studentom, jak i absolwentom. Chodzi o konkurs na najlepsze prace dyplomowe – licencjackie, inżynierskie i magisterskie – dotyczące tematyki funkcjonowania miast. W tym roku odbył się pierwszy nabór do konkursu, a autorzy najlepszych prac mają możliwość zdobyć nagrody pieniężne o łącznej puli 15 tys. złotych.

Rozwijający się rynek pracy

GZM to także coraz popularniejsze miejsce do zakładania biznesu. Metropolia przestaje kojarzyć się jako miejsce zdominowane przez przemysł tradycyjny, a zaczyna być postrzegana przez pryzmat nowoczesnych branż gospodarczych. Spoglądając na Górny Śląsk i Zagłębie pod względem statystycznym, jest to miejsce podobne do innych regionów w Polsce. W strukturze zatrudnienia, już od dawna nie kopalnia jest matką-żywicielką, ale branże związane z szeroko pojętymi usługami.  Na obszarze Metropolii działają firmy związane z przemysłem automotive, energetyką i medycyną, IT i technologiami przyszłości. Poza licznymi przedsiębiorstwami z branży produkcyjnej, w 2020 r. działało tutaj 114 centrów usług biznesowych należących do inwestorów z 19 państw.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dopasowanie się do potrzeb biznesu to także jedno z wyzwań dla GZM. W tym celu powołano Metropolitalną Akademię Obsługi Inwestora i Promocji Przedsiębiorczości, na którą składają się cykliczne spotkania, służące wymianie doświadczeń i dobrych praktyk m.in. wśród pracowników urzędów miast i gmin, odpowiedzialnych za obsługę inwestorów. Inne projekty pośrednio ukierunkowane na biznes to GZM Data Store i Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów. Powierzchnia Metropolii GZM stanowi zaledwie 1 proc. całego kraju, ale na jej terenie funkcjonuje 260 tysięcy firm wpisanych do REGON-u, które wytwarzają ok. 8 proc. PKB naszego kraju Dopasowanie się do potrzeb przedsiębiorców, a także dbałość o szkodnictwo wyższe, to szansa na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.