Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na czym polega ubezpieczenie w ciąży?

Państwowe ubezpieczenie zapewnia dostęp do bezpłatnych świadczeń medycznych w publicznych placówkach zdrowia. Czas oczekiwania na wizyty do specjalistów w ramach NFZ bywa jednak dość długi, przy tym nie wszystkie zabiegi i badania są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To sprawia, że wiele kobiet decyduje się na prywatną opiekę medyczną, co generuje wysokie koszty, które trzeba ponosić przez cały okres ciąży. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wykupieniu specjalnej polisy, która zagwarantuje Ci darmowy dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych oraz wypłatę ekwiwalentu za urodzenie dziecka. Ubezpieczenie w ciąży nie tylko pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów związanych z jej prowadzeniem, ale i zapewni Ci finansowe wsparcie po przyjściu na świat maluszka.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Co obejmuje ubezpieczenie w ciąży?

Ubezpieczenia dla ciężarnych nie należą do najpopularniejszych produktów, ale coraz więcej kobiet decyduje się na ich wykupienie. Można to zrobić w ramach polisy na życie jako rozszerzenie podstawowego pakietu ochrony lub nabyć samodzielnie w formie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Towarzystwa elastycznie podchodzą do potrzeb swoich klientów, dlatego w większości przypadków nie ma problemów z modyfikacją polisy tak, aby uwzględniała Twoją indywidualną sytuację. Możesz więc rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe elementy, aby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka. Co zawiera polisa w ciąży?

Ubezpieczenie w ciąży w ramach polisy na życie

Mając wykupione ubezpieczenie na życie rozszerzone o ochronę w ciąży, obejmuje wypłatę jednorazowego świadczenia z tytuły urodzenia dziecka. Wysokość przyznanego wsparcia zależy od gwarantowanej sumy ubezpieczenia oraz warunków określonych w umowie zawartej z ubezpieczycielem.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Ponadto w ramach polisy na życie możesz otrzymać dodatkowe środki finansowe za:

 • urodzenie wcześniaka,
 • komplikacje w ciąży,
 • wady genetyczne nowonarodzonego dziecka,
 • utratę ciąży,
 • poważne zachorowanie ubezpieczonego,
 • śmierć małżonka lub partnera,
 • pobyt w szpitalu dziecka lub osoby ubezpieczonej.

Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają też koszty związane z opieką medyczną w przypadku zagrożenia życia malucha lub ciężkiego zachorowania, będącego konsekwencją powikłań w ciąży.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w serwisie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Polisa w ciąży w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Na nieco inny rodzaj ochrony możesz liczyć, decydując się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego z polisą w ciąży. W tym przypadku nie zostanie Ci wypłacony ekwiwalent za urodzenie dziecka, ale zyskasz dostęp do prywatnej opieki medycznej, której koszty pokrywa ubezpieczyciel. Polisa zdrowotna dla kobiet w ciąży obejmuje m.in.:

 • szybkie terminy konsultacji u specjalistów,
 • USG ginekologiczne,
 • cytologię,
 • badania laboratoryjne,
 • wizyty u ginekologa bez konieczności posiadania skierowania,
 • poród w prywatnej klinice,
 • opiekę położnej,
 • specjalistyczne badania diagnostyczne.

Zakres ochrony zależy od wybranego pakietu ubezpieczenia oraz indywidualnych warunków ustalonych z towarzystwem. Będą one miały też wpływ na wysokość składki oraz ilość świadczeń, z których możesz skorzystać w ramach jednej polisy.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie w ciąży?

Przed wykupieniem konkretnej polisy kluczową kwestią jest zapoznanie się z OWU. Znajdziesz tam ogólne informacje dotyczące sposobu wypłaty świadczenia oraz wyłączeń, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Należy również zwrócić uwagę na okres karencji, który zazwyczaj wynosi od 9 do 12 miesięcy. Ubezpieczenie warto więc nabyć już na etapie planowanej ciąży, aby mieć zagwarantowaną wypłatę środków w okresie spodziewania się dziecka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.