Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zacznijmy od początku. Co to jest liposukcja?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: Liposukcja polega na chirurgicznym usunięciu tłuszczu nadmiernie zlokalizowanego w wybranych partiach ciała. To najczęściej okolice brzucha środkowego, tzw. boczków, a także wewnętrznych i zewnętrznych ud, czyli ,,bryczesów". Precyzyjnie wykonany zabieg pozwala osiągnąć zadowalające efekty i taki kształt sylwetki, o jakim się marzy. Bynajmniej nie oznacza to, że liposukcja jest zabiegiem odchudzającym! Nie jest. To zabieg modelujący, jeden z lepszych, jaki obecnie możemy zaproponować pacjentom. Jest wysoce skuteczny, zapewnia trwałe efekty, bo tendencja do tycia w obszarze poddanym liposukcji jest mniejsza. Niemniej o trwałość uzyskanych efektów każdy musi dbać we własnym zakresie, co zresztą jest ogromną zaletą. Mało który zabieg w tak dużym stopniu podnosi motywację do prowadzenia zdrowego stylu życia. Zasługą są oczywiście szybko uzyskane efekty, które chce się utrzymać. 

Skoro liposukcja nie jest metodą odchudzania, czy mogą z niej skorzystać osoby z nadwagą?

Dr n. med. Maria Noszczyk: Celem zabiegu nie jest redukcja masy ciała, lecz redukcja lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Liposukcja, nazywana lipoplastyką, służy przede wszystkim kształtowaniu, rzeźbieniu sylwetki. Umożliwia usunięcie depozytu tłuszczu z okolicy brzucha i talii, ale też łydek, piersi, ramion, pleców, szyi i bródki. Częstym wskazaniem do zabiegu jest również ginekomastia (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzny).

Do zabiegu kwalifikują się osoby szczupłe, z prawidłowym BMI, u których na przykład niekorzystne rozłożenie tkanki tłuszczowej ma charakter dziedziczny, a z wiekiem zaburza proporcje sylwetki. Zabieg wykonuje się również u osób korpulentnych, jednak duża nadwaga i otyłość są przeciwwskazaniem do liposukcji, między innymi dlatego, że często idą w parze z problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca czy zaburzenia krzepliwości krwi, uniemożliwiającymi podjęcie interwencji chirurgicznej. 

Jakie efekty przynosi liposukcja?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: Liposukcja gwarantuje wyraźną i trwałą poprawę. Po odsysaniu tłuszczu ciało zachowuje nową linię i nawet jeśli przytyjemy, tkanka tłuszczowa będzie rozkładać się równomiernie, z mniejszą tendencją do gromadzenia się w okolicy poddanej zabiegowi. Przypomnijmy, że na trwałość efektów w dużej mierze wpływa prowadzony styl życia. 

Dr n. med. Maria Noszczyk: Poza wyszczupleniem sylwetki liposukcja daje możliwość uwypuklenia czy zregenerowania wybranego obszaru twarzy i ciała. Pobrany podczas zabiegu tłuszcz jest pełen żywotnych komórek tłuszczowych i macierzystych o ogromnym potencjale terapeutycznym. Zwykle pobranego materiału lipidowego jest tyle, że wystarcza na powiększenie piersi albo wypełnienie doliny łez, a jednocześnie odmłodzenie skóry dłoni, o której często zapominamy. Obecnie liposukcja w połączeniu z lipotransferem (przeszczepem tkanki tłuszczowej) daje wiele możliwości i jest rozwiązaniem bardzo atrakcyjnym, również cenowo. 

Badała Pani potencjał komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej w ramach projektu naukowego NCBiR ABCTherapy, co o nich wiemy?

Dr n. med. Maria Noszczyk: komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej (ADSC - adipose-derived stem cells) mogą ,,przekształcać się’’ w komórki innego typu i zastępować te uszkodzone oraz zmienione chorobowo. W ten sposób utrzymują integralność struktur tkankowych, uzupełniają ubytki albo też naprawiają uszkodzenia. Dziś wiemy, że ADSC wykazują silne właściwości naprawcze i immunomodulacyjne, dlatego znajdują zastosowanie we współczesnej dermatologii i medycynie estetycznej oraz wielu innych gałęziach medycyny. Stosuje się je w leczeniu trudno gojących się ran, a w najbliższej przyszłości będą służyły także do leczenia łuszczycy, bielactwa i atopowego zapalenia skóry. ADSC regenerują i odmładzają skórę, a podane wraz z tkanką tłuszczową pełnią rolę modelującą. 

Co to oznacza dla osób planujących wykonanie liposukcji? W jaki sposób można wykorzystać własną tkankę tłuszczową?

Dr n. med. Maria Noszczyk: Wskazań do zastosowania własnej tkanki tłuszczowej jest wiele, tym bardziej, że to materiał w 100% naturalny. Jest dobrze tolerowany przez organizm, skutecznie wypełnia ubytki tkankowe i ma silne właściwości regeneracyjne dla skóry. Pobrany metodą liposukcji tłuszcz można podać w dowolny obszar ciała, a z jego pomocą uwydatnić biust, skorygować asymetrie, powiększyć i wymodelować usta, wyleczyć blizny, wygładzić skórę, poprawić owal twarzy. To tylko kilka przykładów. 

Warto przy tym zauważyć, że pobranego tłuszczu wraz z cennymi komórkami macierzystymi nie trzeba wykorzystywać od razu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Można je zamrozić, przekazać do Banku Tkanek i zastosować, gdy uznamy to za konieczne. Taką możliwość daje program Life Potential (www.lifepotential.pl). 

Młode i silne komórki macierzyste świetnie sprawdzą się w zabiegach anty-age, ale mogą też pomóc w leczeniu różnych schorzeń, np. ortopedycznych, kardiologicznych, neurologicznych. Terapii z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej z roku na rok przybywa. Liposukcja może pośrednio zapewnić nam dostęp do innowacyjnych metod leczenia. 

O liposukcji wodnej czy infradźwiękowej często mówi się ,,nieinwazyjna". To zabieg czy operacja?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: To właściwie zagadnienie semantyczne, które niełatwo wyjaśnić, ponieważ w słownikach medycznych terminy operacja i zabieg chirurgiczny są opisane jako synonimy. Tutaj chodzi jednak nie tyle o terminologię, ile zakres ingerencji chirurgicznej. W tym ujęciu do nowoczesnych metod liposukcji bardziej pasuje ,,zabieg", który kojarzymy z nieskomplikowaną czynnością chirurgiczną, wykonywaną w stosunkowo krótkim czasie, bez stosowania narkozy i konieczności hospitalizacji pacjenta. Trzeba przy tym uważać i nie dać się zwieść pozorom. Chociaż do liposukcji wodnej Body-Jet i infradźwiękowej N.I.L. przylgnęły sensacyjne i modne określenia jak ,,mało inwazyjna" czy ,,bez skalpela", to wciąż są zabiegi chirurgiczne, a nie kosmetyczne. 

Czy liposukcja jest bezpieczna?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: Dziś do liposukcji stosuje się nowoczesne urządzenia medyczne i stale udoskonalane procedury chirurgiczne. Dzięki temu zabiegi N.I.L. i Body-Jet  wyróżniają się wysokim profilem bezpieczeństwa i niską inwazyjnością. Przeprowadza się je bez narkozy. Wystarczy silne znieczulenie miejscowe, które jest preferowanym rozwiązaniem w zabiegach chirurgii jednego dnia. Po zabiegu pacjenci od razu wracają do domu. Ponadto znieczulenie miejscowe nie obciąża organizmu w takim stopniu jak ogólne, niesie niższe ryzyko powikłań okołozabiegowych. 

Jak pacjenci czują się po zabiegu? Czy od razu wracają do pracy? A może potrzebują dłuższego wypoczynku?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: Wiele zależy od zastosowanych metod, rozległości zabiegu i obszaru, na którym był wykonywany. Dla przykładu, po liposukcji w okolicy twarzy bardziej przeszkadza widoczny obrzęk, a po odsysaniu tłuszczu, np. z brzucha, może dokuczać tkliwość mięśni. Co więcej, samopoczucie w okresie rekonwalescencji jest kwestią indywidualną.

Generalnie skóra po zabiegu jest obrzęknięta, czasem pojawiają się drobne wybroczyny. To naturalna reakcja organizmu wynikająca z ingerencji chirurgicznej. Powinna minąć w przeciągu 1-2 tygodni, stopniowo się zmniejszając. W tym czasie należy nosić elastyczną bieliznę uciskającą i unikać nadmiernego wysiłku. Poza tym można wrócić do pracy i większości codziennych zajęć, oczywiście stosując się ściśle do zaleceń lekarza - nie stosować aspiryny, nie palić papierosów. 

Na efekty liposukcji trzeba poczekać. Jak długo?

Dr n. med. Jarosław Zieliński: Nie można zakładać, że efekty liposukcji pojawią się zaraz po zabiegu. Ostateczny wynik leczenia można zauważyć po kilku tygodniach, jednak pewną różnicę w kształcie sylwetki dostrzega się zaraz po ustąpieniu obrzęku. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, również oczekując na efekty lipotransferu. Przeszczepiona tkanka tłuszczowa musi się przyjąć i ,,zapracować" na poprawę, co również wymaga czasu, przeważnie od 3 do 6 miesięcy. 

Czy warto wykonać liposukcję?

Dr n. med. Maria Noszczyk: Każdy, kto zmaga się z miejscową otyłością i rozważa wykonanie zabiegu, powinien przede wszystkim porozmawiać z chirurgiem plastycznym. Lekarz oceni, czy odsysanie tkanki tłuszczowej jest właściwą w danym przypadku metodą leczenia i czy w ogóle można ją zastosować. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że liposukcja nie pomoże schudnąć ani nie zastąpi diety i ćwiczeń. Pomoże za to wyrzeźbić sylwetkę i zmotywować do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ponadto daje okazję do zadbania o siebie kompleksowo, oprócz wymodelowania kształtu ciała, również zregenerowania skóry twarzy lub usunięcia blizn.

Jest jeszcze jedna opcja. Pochodzące z tłuszczu mezenchymalne komórki macierzyste można zamrozić w Banku Tkanek i wykorzystać w przyszłości do celów leczniczych, bez konieczności ponownego wykonywania liposukcji. Taka ,,polisa ubezpieczeniowa" może być za jakiś czas na wagę złota. To ważny argument przesądzający za wykonaniem liposukcji, jednak decyzję o zabiegu każdy musi podjąć samodzielnie, z pełną świadomością i odpowiedzialnością. 

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Melitus w Warszawie i jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Naukowego STRATEGMED2 ABCTherapy. (STRATEGMED2/267976/13/NCBR2015, Potencjał terapeutyczny mezenchymalnych komórek macierzystych testowany w próbach klinicznych oraz in vitro - uzasadnienie dla bankowania scharakteryzowanych komórek).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.