Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bezpłatne wejścia i zniżki do wielu atrakcji z pakietem Metropolia

embed

Materiał promocyjny Partnera

By pomóc przyjezdnym w planowaniu pobytu w Trójmieście i okolicznych miejscowościach, województwo Pomorskie wprowadziło właśnie Pomorską Kartę Turysty z pakietem Metropolia, który upoważnia właścicieli do:

  • bezpłatnego wstępu do blisko 20 atrakcji w Trójmieście i okolicach, w tym do muzeów i na sopockie molo.
  • zniżek w restauracjach i innych obiektach partnerskich, a także na takie atrakcje jak np. rejs na Zatoce
  • z dodatkowym pakietem Komunikacja, także do darmowych przejazdów komunikacją publiczną w całym Trójmieście.

Co to oznacza? Poza brakiem konieczności kupowania pojedynczych wejściówek za każdym razem, kiedy chcemy odwiedzić jakąś atrakcję, karta pozwala na oszczędność ponad 50% kosztów zakupu pojedynczych biletów.

Brzmi dobrze? Sprawdźmy, jak można to wykorzystać w praktyce, planując pobyt w Trójmieście i okolicach.

Wakacje pełne atrakcji dla rodzin z dziećmi

Wszyscy podróżujący z dziećmi wiedzą, że takie wakacje często wymagają szczególnego planowania, tak żeby wszyscy mogli jednakowo wypocząć i dobrze się bawić. Karta Turysty zdecydowanie ułatwia ten proces. Można z nią na przykład zaplanować kilkudniową trasę od Pruszcza po Gdynię, zmieniając miejsce pobytu lub swobodnie przemieszczając się kolejką SKM pomiędzy atrakcjami.

Zaczynamy w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. To wyjątkowe przedsięwzięcie turystyczno-archeologiczne, rekonstruujące dawną Faktorię Handlową i Międzynarodowy Szlak Bursztynowy z okresu wpływów rzymskich.

W skład obiektu wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią oraz rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala. Przeniesiemy się tam o 2000 lat w czasie, oglądając znaleziska archeologiczne i poznając warunki życia ludzi żyjących kiedyś na tych terenach. To wspaniała, angażująca lekcja historii na żywo.

Kolejny przystanek to Centrum Hevelianum pięknie położone na Górze Gradowej. To miejsce, gdzie dzieci mogą wziąć udział między innymi w eksperymentach w Laboratorium Pana Kleksa, odbyć podróż do wnętrza Ziemi i zobaczyć wybuchający wulkan, poznać rozwiązania największych zagadek matematycznych oraz wybrać się na wycieczkę w przyszłość wehikułem czasu. Dzień pełen ekscytujących przeżyć gwarantowany.

Centrum HevelianumCentrum Hevelianum 

Z Gdańsk kolejką SKM przenosimy się do Sopotu, na relaksujący spacer po molo, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto przy okazji zatrzymać się na deser w Café Mamma Mia z widokiem na molo i Zatokę Gdańską (oraz rabatem za okazaniem Karty Turysty).

Przy molo cumuje też statek Pirat, na którego pokładzie można wypłynąć w 40-minutową wycieczkę po Zatoce Gdańskiej (ze zniżką, jeśli mamy ze sobą Kartę Turysty). Przy zachodzącym słońcu to szczególne przeżycie.

Centrum Nauki ExperymentCentrum Nauki Experyment 

A potem już skok do Gdyni pooglądać ryby i inne morskie stworzenia w gdyńskim Akwarium, albo przez cały dzień oddawać się eksperymentom w Centrum Nauki Experyment, uwielbianym przez dzieciaki i dorosłych. W Experymencie, poza stałą ekspozycją, odbywają się również warsztaty i pokazy, warto więc przed wizytą sprawdzić aktualności na stronie internetowej Centrum.

Centrum Nauki ExperymentCentrum Nauki Experyment 

Coś dla miłośników marynistyki

Trójmiasto i okolice to oczywiście Morze Bałtyckie – i wiele atrakcji z nim związanych. A jest ich o wiele więcej niż tylko plażowanie (choć to na pewno jedna z przyjemniejszych).

Być może jedną z najmniej oczywistych jest Centrum Konserwacji Wraków i Statków w Tczewie, które jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To przy tym jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, poznać historię polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, również należący do Narodowego Muzeum Morskiego. W tym nowoczesnym budynku świetnie wkomponowanym w zabytkowe nabrzeże Motławy znajdują się multimedialne wystawy oraz interaktywna sala, gdzie ciekawie spędzą czas zarówno dorośli, jak i młodsi zapaleńcy marynistyki. Można tutaj między innymi sterować zdalnie modelami statków i jachtów w specjalnym basenie, a nawet urządzić własne regaty.

W Gdyni czeka Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie można między innymi obejrzeć oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku. Częścią muzeum jest również ORP Błyskawica, zacumowany przy chętnie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców Molo Południowym.

W Sopocie warto wejść na szczyt Latarni Morskiej przy molo, skąd roztacza się imponujący widok. A całą morską wycieczkę po Trójmieście zwieńczyć obiadem w Restauracji Gdański Bowke, gdzie można poczuć portowy klimat sprzed 200 lat, rozkoszując się przy tym pysznym, tradycyjnym jedzeniem i trunkami.

Muzea dla tych, którzy lubią chodzić swoimi ścieżkami

Poza najbardziej znanymi atrakcjami w Trójmieście i całym Pomorskiem, znajdziemy tu też mnóstwo tych mniej znanych, często z dala od głównych turystycznych szlaków. Jednym z nich jest Muzeum Wisły w Tczewie, kolejny ciekawy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum poświęcone jest historii żeglugi i szkutnictwa wiślanego, a od 2017 r. prezentowana jest tu stała wystawa "Wisła w dziejach Polski".

W Muzeum Sopotu, znajdującym się w zabytkowej nadmorskiej willi stojącej w pięknym, klimatycznym ogrodzie, poznamy historię kurortu, obejrzymy detale sopockich wnętrz i stare fotografie. W muzeum odbywa się też szereg wystaw czasowych poświęconych ciekawym aspektom historii tego miasta.

Molo, SopotMolo, Sopot 

Z kolei w Muzeum Miasta Gdyni możemy zwiedzić interaktywną wystawę poświęconą historii Gdyni od czasów jej powstania. Znajdziemy tutaj także wiele ciekawych i unikatowych w skali kraju wystaw czasowych i innych wydarzeń, jak na przykład tematyczne spacery po Gdyni.

Trochę z dala od centrum, bo w gdyńskiej Chyloni, znajduje się prawdziwa gratka dla pasjonatów motoryzacji. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji imponuje kolekcją zabytkowych samochodów i motocykli oraz bogatym archiwum dokumentów, wśród których znajdziemy schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów i stare mapy samochodowe.

W oddalonym o półgodzinną podróż SKMką od Gdyni Wejherowie, możemy zwiedzić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, znajdujące się w XIX-wiecznym pałacu. W jego zbiorach znajdziemy kaszubskie czasopisma regionalne, książki i prasę wydawaną na Pomorzu, oraz publikacje i pamiątki związane z kulturą i  historią Kaszub i Pomorza.

Muzeum znajduje się na terenie wejherowskiego parku miejskiego, gdzie można wybrać się na relaksujący spacer i spotkać rezydujące w parku orły bieliki i żurawie koroniaste.

Możliwości jest dużo więcej

A z Pomorską Kartą Turysty w kieszeni łatwiej zaplanować pobyt, a przy tym zostawić sobie miejsce na spontaniczne decyzje i ewentualne zmiany planu. W miejscach wymienionych powyżej – ale też w wielu innych – Karta z Pakietem Metropolia zapewni komfort odwiedzin bez konieczności każdorazowego kupowania biletów, a w restauracjach i kawiarniach oraz innych punktach, upoważni do zniżek.

Nie wspominając o przemieszczaniu się między atrakcjami, które z pakietem Komunikacja jest zwyczajnie prostsze – od Tczewa po Wejherowo. Bez nerwowego szukania automatów biletowych czy kas przed samą podróżą. W końcu wakacje to czas na odpoczynek i relaks.

Listę partnerów oraz wszystkie informacje na temat pakietów wraz z możliwością zakupu karty online znajdziesz na stronie: https://kartaturysty.pomorskie.travel/

Trzy miasta, jedna destynacja

Trójmiasto to świetne miejsce nie tylko na długi urlop w czasie wakacji, ale i na krótki city break. Gdańsk, Sopot i Gdynia oraz sąsiadujące miejscowości mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji i aktywności przez cały rok – bez względu na wiek, liczbę podróżujących i ich zainteresowania. Od sportów wodnych, przez kulturę i festiwale, po wylegiwanie się na plaży, a nawet zjeżdżanie na nartach zimą – ciężko się tu nudzić, niezależnie od tego, jaki klimat zaoferuje nam akurat trójmiejska pogoda.

 

Wiele pomorskich atrakcji można znaleźć tutaj: https://trojmiasto.pomorskie.travel/. Ale najlepiej podsumowuje to ten teledysk, który wydaje się idealną puentą tego artykułu.

Udanego pobytu w Trójmieście!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.