Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmiany w środowisku postępują. Upały, powodujące susze, ulewne deszcze prowadzące do podtopień - anomalie pogodowe to efekt globalnego ocieplenia. Z ostatnich 20 lat osiemnaście było rekordowo ciepłych. Jeśli nic nie zrobimy, do 2060 roku temperatura na Ziemi może się podnieść o ponad 2°C w porównaniu z okresem przedprzemysłowym, zaś do końca stulecia może być wyższa nawet o 5°C. Przyniesie to nieodwracalne zmiany w środowisku, prowadząc do wyginięcia wielu gatunków roślin i zwierząt oraz zwiększając częstotliwość anomalii pogodowych.

Europa neutralna dla klimatu

Potrzebne są pilne działania, dlatego Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczyła cel zakładający osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Pozwoli to uratować nie tylko wiele istnień ludzkich, zwierząt i roślin, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy jakości powietrza, wody, do uzyskania zdrowej, a jednocześnie przystępnej cenowo żywności. Skorzystamy nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia. Działania zmierzające do poprawy jakości środowiska i osiągnięcia zamierzonego celu już są podejmowane.

Czas na kolej

Europejski Rok Kolei 2021 ma na celu promocję tego środka transportu: ekologicznego, inteligentnego i bezpiecznego oraz zachęcenie do wybierania pociągów, zamiast samochodów czy samolotów, kiedy tylko to możliwe.

Sektor transportu odpowiada obecnie za około 25 proc. emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Europejski Zielony Ład ma na celu ograniczenie emisji z transportu o 90 proc. do 2050 r. W UE kolej odpowiada za mniej niż 0,5 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem. Sprawia to, że jest to jedna z najbardziej zrównoważonych form ruchu pasażerskiego i towarowego. Pomimo tych korzyści, jedynie około 7 proc. pasażerów i 11 proc. towarów podróżuje koleją.

Wiedza w otoczeniu dobrych brzmień

Zainteresowanych koleją, ekologią, zdrowym trybem życia i przyszłością naszej planety zapraszamy do strefy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podczas Olsztyn Green Festival w dniach 13-15 sierpnia 2021 r.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Festiwal potrwa trzy dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów. W strefie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można dowiedzieć się co robić, by zatrzymać negatywne zmiany następujące w naszym środowisku. Wszystko w atrakcyjnej formule gier, zabaw, animacji i konkursów.

W strefie Przedstawicielstwa KE w Polsce będzie można wybrać się trenażerem rowerowym na przejażdżkę zróżnicowanymi trasami: od europejskich miast, po górskie i leśne trasy MTB albo wsiąść do symulatora samochodu elektrycznego i sprawdzić umiejętności na jednym z wybranych torów. Technologia VR pozwoli usiąść w kolejce górskiej i wznieść się ponad koronami drzew czy górskimi szczytami. Będzie można sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „Pociąg do Europy", refleks i koordynację na urządzeniu treningowym, czy własnoręcznie wykonać naturalne kosmetyki podczas ekologicznych warsztatów.

Atrakcji nie zabraknie. Pozwolą one nie tylko miło spędzić czas, ale także poszerzyć wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej. Poprzez zabawę będzie można poznać obecne priorytety Komisji Europejskiej i dowiedzieć się, przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie Europa.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.