Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce od kilku lat gości na najważniejszych festiwalach w kraju. W 2019 roku obecna była na festiwalach  Audioriver w Płocku, Green Festiwal w Olsztynie i Warszawskim Festiwalu Konesera. Dla Komisji Europejskiej festiwale są niepowtarzalną okazją do spotkania z młodymi ludźmi i przekazania im informacji o najważniejszych sprawach dla Europy. W tym roku spotkania będą mieć szczególny wymiar. Tematem przewodnim będą Europejski Zielony Ład oraz Europejski Rok Kolei.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Strefę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można odwiedzić podczas Białystok New Pop Festival, który odbędzie się 10-11 lipca pod Pałacem Branickich oraz Olsztyn Green Festival 13-15 sierpnia. Zaplanowano wiele atrakcji i konkursów – wszystkie osadzone w kontekście środowiskowo-ekologicznym.

Czas na Europejski Zielony Ład

Jeden z motywów przewodnich tegorocznej obecności KE na festiwalach jest bliski nam wszystkim. Ochrona klimatu jest obowiązkiem każdego z nas. Zmiany w środowisku postępują, co już teraz da się zauważyć w postaci m.in. anomalii pogodowych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, fale upałów, ulewne deszcze, powodzie i obsunięcia ziemi stają się coraz częstsze.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Za negatywne zmiany w środowisku odpowiada m.in. emisja gazów cieplarnianych. Z ostatnich 20 lat aż 18 było rekordowo ciepłych. Naukowcy ostrzegają, że bez pilnych działań temperatura na Ziemi może się podnieść do 2060 r. o ponad 2°C w porównaniu z poziomem przedprzemysłowym, a do końca stulecia może być wyższa nawet o 5°C. To będzie mieć katastrofalne skutki dla przyrody. Spowoduje wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest m.in. osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. To oznacza równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla. Aby to osiągnąć, konieczne będzie przede wszystkim ograniczenie emisji w sektorze transportu. Stąd w najbliższych latach na znaczeniu ma zyskiwać kolej, a rok 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei. KE m.in. chce, by koleją były przewożone towary, które teraz dostarcza się transportem drogowym. Ważne są także nasze codzienne wybory. Warto byśmy jak najczęściej wybierali ekologiczne formy transportu. Chodzi o częstsze dojeżdżanie do pracy transportem zbiorowym lub rowerem, a na długich trasach korzystanie, w miarę możliwości, z kolei.

Animacje, konkursy, dobra zabawa

O tych kwestiach w formie animacji i konkursów będzie można dowiedzieć się, odwiedzając strefę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Całość będzie podzielona na strefę animacji i strefę merytoryczną z ekspozycją publikacji oraz wydzielonym miejscem do spotkań i rozmów z ekspertem w kwestiach UE. Atrakcji nie zabraknie. Będzie można spróbować swoich sił na symulatorze samochodu elektrycznego. Po wybranych europejskich odcinkach rajdów będzie się można ścigać samochodem elektrycznym najnowszej generacji. Co więcej, w symulatorze zastosowana będzie specjalna platforma ruchu, imitująca zachowanie samochodu. A jeśli chcemy poczuć jeszcze więcej adrenaliny, będzie można wsiąść do kolejki miejskiej lub górskiej – wszystko za sprawą technologii VR. Nieco więcej wysiłku będzie wymagała przejażdżka na trenażerze rowerowym, na którym będzie można sprawdzić się na górskich trasach.

W strefie KE sprawdzimy też refleks i koordynację ruchową na urządzeniu treningowym i nauczymy się, jak zrobić naturalne, ekologiczne kosmetyki. To tylko kilka z atrakcji, jakie będą czekać na wszystkich, którzy odwiedzą strefę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej podczas letnich festiwali. Warto, by nie tylko dobrze się bawić, ale i dowiedzieć się więcej o tym, jak można uratować środowisko dla przyszłych pokoleń, jak istotne są zmiany w naszych codziennych działaniach i jak ważny jest świadomy wybór środków transportu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.