Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Dzięki takiej polisie istnieje możliwość uniknięcia finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim. O ile w przypadku standardowej stłuczki z wypłatą odszkodowania nie ma problemu, o tyle kłopot pojawia się w momencie karambolu.

Karambol, czyli co?

Mianem karambolu określa się zdarzenie drogowego, w którym bierze udział co najmniej kilka pojazdów. Dochodzi do niego najczęściej na drodze szybkiego ruchu, np. autostradzie.

Warto jednak mieć świadomość, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym nie istnieje pojęcia karambolu. Od razu nasuwa się więc pytanie: kto będzie odpowiadał za jego spowodowanie i jakie poniesie konsekwencje? Nie istnieje tutaj jednoznaczna odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od tego, jak to zdarzenie zostanie sklasyfikowane.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/karambol-a-ubezpieczenie-oc.

Jak ustalić winnego za karambol?

Mnóstwo problemów nastręcza ustalenie winnego karambolu. Czy jest nim wyłącznie pierwszy kierowca, który np. zahamował z impetem, aby nie wjechać w znajdujący się przed nim obiekt? A może są nimi poszczególne osoby prowadzące pojazdy uczestniczące w zdarzeniu drogowym?

Okoliczności takich wydarzeń są trudne do ustalenia, ponieważ rozgrywają się one w zaledwie kilka sekund. Jeśli ma to miejsce na drodze szybkiego ruchu, trudno też dotrzeć do jakichkolwiek świadków. Dlatego wskazanie jednego winnego kierowcy jest często niemożliwe do zrealizowania. Co to oznacza?

W sytuacji, gdy nie da się ustalić osoby odpowiedzialnej za karambol, wówczas dochodzi do tego na drodze sądowej. Wyrok zapada w oparciu o bardzo wnikliwą analizę przebiegu całego zdarzenia. Potrzebne są protokoły policyjne, zeznania świadków (o te może być trudno), oględziny samochodów i ustalenia biegłych.

Pojazd uszkodzony na skutek karambolu – gdzie zgłosić się po OC?

Polskie przepisy nie regulują sytuacji, w której do zdarzenia drogowego dochodzi z udziałem kilku pojazdów. Oznacza to, że zastosowanie mają przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także zasady Kodeksu Cywilnego.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli twój pojazd został uszkodzony w karambolu, wówczas odszkodowanie otrzymasz w ramach polisy OC samochodu, który w ciebie wjechał. Jednocześnie ty – jako że uszkodziłeś inny pojazd – będziesz musiał zapłacić za szkodę (faktycznie zrobi to za ciebie ubezpieczyciel).

Pamiętaj! Uczestnik karambolu może być jednocześnie sprawcą, jak i osobą poszkodowaną. W każdym z tych przypadków nie musisz jednak z własnych środków pokrywać wydatków na naprawę pojazdów. Ubezpieczenie OC zwalnia cię z odpowiedzialności za tego rodzaju szkody.

Gdy nie uda się ustalić sprawcy karambolu…

Nie zawsze udaje się ustalić sprawcę karambolu i tu nasuwa się pytanie: co dalej? Jeżeli doszło wyłącznie do uszkodzenia mienia (tj. samochodu), wówczas odszkodowanie nie będzie przysługiwać. Jeśli natomiast doszło także do szkody na osobie – poszkodowany jest ranny i przebywa w szpitalu co najmniej 14 dni, świadczenie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wykupić dobre ubezpieczenie OC?

Zgodnie z przepisami, wysokość składki nie wpływa na maksymalną kwotę wypłacanego odszkodowania. Dlatego nie ma sensu przepłacać za polisę, lecz wybrać najtańszą opcję.

Jeśli chcesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, wykorzystaj kalkulator cen ubezpieczenia OC AC na rankomat.pl. Dzięki temu szybko i bez konieczności wychodzenia z domu sprawdzisz, gdzie wykupisz najtańszą polisę. Potem wystarczy tylko dopełnić formalności, aby zapewnić sobie finansową ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych – także karambolu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.