Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dlaczego jak najszybsze wsparcie jemeńskich dzieci jest tak ważne?

Od 2015 roku w Jemenie trwa wojna, której efektem są ogromne zniszczenia i ograniczenie dostępu do wody oraz żywności. Miliony ludzi żyje na krawędzi skrajnego ubóstwa, wielu z nich umiera z głodu i braku wody pitnej. W ostatnim roku doświadczony przez walki kraj nawiedziły także plagi szarańczy pustynnej oraz powodzie. Zanieczyszczenia, jakie niosła ze sobą woda powodziowa, doprowadziły do nasilenia występowania wielu niebezpiecznych chorób jak np. cholera, malaria czy dur brzuszny, często doprowadzających do śmierci wyniszczone głodem organizmy dzieci i dorosłych. Powódź zniszczyła także infrastrukturę – szkoły, domy, szpitale. Wielu mieszkańców straciło swój dobytek, w wyniku czego zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i znalezienia bezpiecznego schronienia.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

To jednak nie koniec dramatycznych wydarzeń, z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy. Rozwijająca się pandemia koronawirusa dotknęła także Jemen. Życie w kraju, w którym funkcjonuje jedynie 51% placówek służby zdrowia, a nawet te borykają się z poważnymi brakami w lekach, sprzęcie i personelu, oznacza dla mieszkańców brak podstawowego wsparcia medycznego i ochrony przed pandemią.

W obliczu głębokiego kryzysu w państwie, bez wsparcia ze strony Darczyńców – bez naszego wsparcia - tysiące jemeńskich dzieci przy braku dostępu do wody i pożywienia, nie będzie miało szansy na przeżycie kolejnych miesięcy, a nawet dni. Czas jest tu na wagę życia.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak można pomóc jemeńskim dzieciom?

Jemen dotknięty jest największym kryzysem humanitarnym XXI wieku. Na ponad 30 mln mieszkańców aż 80% potrzebuje pomocy. Około 700 tys. dzieci cierpi na choroby będące tragicznym skutkiem braku dostępu do wody pitnej. Wojna sprawiła, że niemal 3500 chłopców zostało siłą wcielonych do sił zbrojnych, ponad 3200 dzieci zginęło, a 5884 zostało rannych. Liczba dzieci, które nie chodzą do szkoły i straciły swój dom, przekracza 2 miliony. Pracownicy organizacji UNICEF, której celem jest niesienie pomocy dzieciom i ich rodzinom na całym świecie, podejmują działania, aby skutecznie nieść pomoc tam, gdzie jest ona najpilniej potrzebna. Jest to możliwe m.in. dzięki Darczyńcom, którzy przyłączą się do ratowania życia mieszkańców Jemenu, wspierając kampanię UNICEF Polska.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Od początku 2020 roku podjęto wiele działań skupiających się na wsparciu najbardziej potrzebujących. Od stycznia do lipca 2020 roku 1,8 mln dzieci poniżej 5. roku życia zostało przebadanych pod kątem niedożywienia. Wśród nich 111 987 najmłodszych objęto leczeniem. Ponad milion małych mieszkańców otrzymało suplementację witaminą A, co również należy do działań zapobiegających niedożywieniu. Walka z dostarczaniem żywności wciąż trwa, jednak, aby kampania „Pomoc dla Jemenu” miała jak największy skutek, niezbędna jest także pomoc Darczyńców. Nadal zbierane są fundusze na lekarstwa, żywność terapeutyczną, tabletki do uzdatniania wody i inne niezbędne do życia produkty. Zaangażowanie się w podejmowane przez UNICEF działania mające na celu poprawę tragicznej sytuacji w Jemenie, może uratować niejedno życie. Aby wesprzeć organizację, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen i wybrać sposób wsparcia. Darczyńcy mogą wesprzeć działania dowolną kwotą lub wykorzystać jedną z sugestii opartych na konkretnych wyliczeniach. Przykładowo, przekazując 92 zł dajemy pracownikom UNICEF szansę na zakup 6 puszek terapeutycznego mleka w proszku, ratującego życie najmłodszym dzieciom w Jemenie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Wysiłek podejmowany przez pracowników organizacji docenia Maciej Orłoś. Dziennikarz, a także aktor od dawna wspiera kampanię „Pomoc dla Jemenu” i zwraca uwagę na poświęcenie oddanych sprawie osób, mówiąc:

Pracownicy UNICEF są w Jemenie od początku konfliktu. Niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Ufam UNICEF i wiem, że pomoc, jaką niesie organizacja dzięki wsparciu Darczyńców dotrze bezpośrednio do najmłodszych w Jemenie. Zachęcam do wsparcia UNICEF!

Maciej OrłośMaciej Orłoś 

W Jemenie tysiące dzieci czeka na naszą pomoc. Tak, jak malutka Arwa. Dziewczynka, choć ma dopiero 14 miesięcy, doświadczyła sytuacji, w których nie powinno znaleźć się żadne dziecko. Wraz z ojcem i siostrą uciekła z domu przed wojną i prześladowaniami. Obecnie rodzina przebywa w obozie dla osób przesiedlonych, mając nadzieję, że koszmar wkrótce się skończy. Chociaż ojciec Arwy otrzymuje miesięczny przydział żywności, jednak jest jej zdecydowanie zbyt mało, aby dziewczynki mogły prawidłowo się rozwijać. Przy braku możliwości zaspokojenia głodu, nie sposób wspierać dalszy rozwój, np. edukację dzieci. Miliony małych mieszkańców, takich jak maleńka Arwa, są w takiej samej lub jeszcze gorszej sytuacji. Wspierając UNICEF, mamy możliwość poprawić ciężki los młodych Jemeńczyków oraz ich rodzin, a także pomóc im stawić czoło tragicznym warunkom, jakie niesie ze sobą wojna, pandemia i głód.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.