Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Większe zainteresowanie usługami fotowoltaicznymi przełożyło się oczywiście na wzrost ilości firm instalacyjnych. Szacuje się, że na rynku działa ich około 18,5 tysiąca, a wciąż pojawiają się nowi gracze, chcący skorzystać na fotowoltaicznym boomie. Jak wśród nich znaleźć tę jedną, której powierzymy montaż fotowoltaiki? Odpowiedzią może być ranking firm fotowoltaicznych. Dlaczego warto z niego skorzystać? I gdzie go szukać?

Wybór firmy, która wykona dla nas instalację i której powierzymy, niebagatelne skądinąd środki (zwykle ok. 20-30 tysięcy złotych), w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Szczególnie, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na szczegółowe analizowanie ofert. A krok ten jest niezbędny, by swojej decyzji później nie żałować. Na rynku nie brakuje niestety nierzetelnych wykonawców, nieposiadających odpowiednich kompetencji, a nawet oszustów.  

Jak zdecydować? Z pomocą mogą przyjść różne serwisy, które na podstawie bardziej i mniej precyzyjnych danych, posiadają opracowane rankingi firm fotowoltaicznych. W istocie mogą one być przydatnym narzędziem. Pod warunkiem, że znajdujące się w nim informacje będą sprawdzone i obiektywne. 

Ranking firm fotowoltaicznych, czyli jak znaleźć najlepszą firmę fotowoltaiczną

Idealny ranking firm fotowoltaicznych powinien być starannie dobranym zestawieniem wykonawców, znających się na swojej pracy, oferujących wysokiej jakości, kompleksowe usługi, w adekwatnej cenie. Tego oczekują inwestorzy, którzy wydając kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, liczą na fachową obsługę i instalację działającą bezawaryjnie przez długi czas.

Niestety, jak pokazuje praktyka, wielu dostępnym w internecie zestawieniom, daleko do ideału. Gdy przyjrzymy się im bliżej zauważymy, że często przyjmują one postać prostych wizytówek firm, tworzonych przez osoby nieposiadającej większego rozeznania w branży. Przez to zwykle brakuje w nich przydatnych informacji, ułatwiających podjęcie decyzji. Co więcej, opracowywaniu rankingów firm fotowoltaicznych nierzadko towarzyszą nieobiektywne przesłanki - własne sympatie czy wizja potencjalnych zysków, płynących z umieszczenia na wysokim miejscu takiej, a nie innej firmy. 

Nie trzeba raczej dodawać, że tak przygotowane porównania dla potencjalnych klientów nie niosą żadnej wartości. Jak zatem znaleźć przydatne narzędzie? I co powinno się w nim znaleźć, by faktycznie było pomocne?

Co powinno się znaleźć w rzetelnym rankingu firm fotowoltaicznych?

Aby ranking firm instalujących fotowoltaikę mógł spełniać swoją funkcję, przede wszystkim powinien być jak najbardziej obiektywny. Powinny zatem znaleźć się nim  informacje uzasadniające umieszczenie wykonawcy na danym miejscu rankingu - opowiada nam ekspertka od fotowoltaiki w serwisie enerad.pl, Emila Biernaciak.

Czego mogą dotyczyć te informacje? Przy wyborze wykonawcy instalacji fotowoltaicznej, znaczenie powinny mieć kwestie takie jak:

  • posiadane doświadczenie,
  • kompleksowość oferty, 
  • staż w branży, 
  • wykorzystywane podzespoły,
  • oferowany zakres i czas gwarancji, 
  • szybkość realizacji.

Zagadnienia te mają bezpośrednie przełożenie na jakość wykonanej usługi, a co za tym idzie na opłacalność inwestycji.

Dobrze też, jeśli bezpośrednio w rankingu znajdziemy dane na temat mocnych i słabych stron instalatora i jego oferty. Takie “argumenty za i przeciw” nie tylko ułatwiają wyrobienie sobie opinii na temat samego wykonawcy, ale również dają pogląd na konkurencję i ogólną sytuację na rynku. Dzięki nim możemy na przykład ustalić, czy opóźnienia w terminach realizacji zleceń to problem pojedynczych wykonawców czy może jednak bolączka całej branży - dodaje Emila Biernaciak z enerad.pl.

Warto też pamiętać, że nie wszystkie firmy mają zasięg ogólnopolski. By uniknąć rozczarowań, najlepiej wybierać te rankingi firm fotowoltaicznych, które zawierają informacje na temat obszaru działania instalatora bądź składają się wyłącznie z ofert wykonawców obsługujących wszystkie województwa. 

Wbrew pozorom, w rzetelnym rankingu firm instalujących fotowoltaikę nie powinno też zabraknąć różnego rodzaju wskazówek, które pozwoliłyby inwestorowi samodzielnie ocenić poszczególnych wykonawców i ich oferty, pod kątem indywidualnych potrzeb. Nawet najlepsze zestawienie nie będzie bowiem optymalne dla każdego. Osoby planujące montaż fotowoltaiki powinny zatem otrzymać szansę na odpowiednie rozeznanie się w temacie i podjęcie świadomej decyzji.

Ranking rankingowi nie równy. Gdzie znaleźć najlepszy?

Jak już było wspomniane, znalezienie rzeczowego rankingu firm fotowoltaicznych, który faktycznie pomoże w podjęciu decyzji o wyborze instalatora, nie jest proste. By uniknąć nieporozumień, poszukiwania najlepiej ograniczyć do serwisów związanych z branżą energetyczną. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że informacje, które znajdują się w porównaniu zostały przygotowane przez osoby posiadające niezbędną wiedzę na temat rynku fotowoltaiki. 

Przykładem serwisu, który od lat zajmuje się szeroko pojętą branżą energetyczną (w tym również fotowoltaiką), jest enerad.pl. To strona obfitująca w rzetelne materiały - artykuły, opinie i rankingi, których celem jest wsparcie czytelników w podejmowaniu odpowiedzialnych, korzystnych dla nich decyzji. 

Przygotowany przez nasz serwis enerad.pl ranking firm fotowoltaicznych (dostępny: https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/) to pierwsze tego typu zestawienie w Polsce, zawierające instalatorów oferujących wysokiej jakości usługi, cenionych przez klientów i specjalistów z branży. Co warto podkreślić, w przypadku naszego rankingu pozycje poszczególnych wykonawców nie są przypadkowe, lecz bezpośrednio wynikają z opracowanych przez specjalistów serwisu recenzji ofert fotowoltaicznych - podkreśla Emila Biernaciak, ekspertka od fotowoltaiki w enerad.pl. 

Enerad.pl regularnie przeprowadza analizy rynku usług fotowoltaicznych, prześwietlając dostępne oferty i szukając tych, które będą najkorzystniejsze dla potencjalnych klientów. Już teraz w serwisie znajdziecie kilkadziesiąt wyczerpujących opinii na temat większych i mniejszych instalatorów fotowoltaicznych, a ich lista stale rośnie. Jeśli zatem szukacie rzetelnych informacji na temat wykonawców, sprawdźcie recenzje oraz ranking firm fotowoltaicznych na enerad.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.