Światowa gospodarka zwalnia. By wyjść z tej sytuacji obronną ręką przedsiębiorcy szukają oszczędności. Nie ze wszystkich rzeczy można jednak zrezygnować. Samochód w firmie to rzecz niezbędna. Jak najlepiej kupić auta w czasach, gdy gospodarka wrzuca niższy bieg? Rozwiązaniem jest leasing i kredyt z niskimi ratami oferowany przez Volkswagen Financial Services.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Analitycy, ekonomiści, przedsiębiorcy oraz politycy są dziś wyjątkowo zgodni: czeka nas globalne spowolnienie gospodarcze. To sprawia, że wielu z nas uważa, że nie jest to najlepszy czas na kupowanie czegokolwiek. Podejmowanie decyzji obciążających finansowo firmowy, ale też prywatny budżet, stało się nagle niezwykle trudne, bo wybiegamy dziś myślami w niepewną przyszłość, a konsekwencje nieuzasadnionych wydatków napawają nas przerażeniem.

Samochód ciężko jednak skreślić z listy potrzebnych rzeczy. Tym bardziej jeśli służy on jako narzędzie w wykonywanej codziennie pracy, albo wręcz „zarabia” na firmę. Własne auto to także najbezpieczniejszy w czasach pandemii środek transportu. Wybór komunikacji publicznej nie jest obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Co więc zrobić, gdy nie możemy odwlekać zmiany wysłużonego już auta na później, lub po prostu potrzebujemy nowego samochodu?

Sprawdź wszystkie opcje

Gdy zapadła decyzja o kupnie auta pozostaje już tylko wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję: za gotówkę, na kredyt, czy w leasingu. Zakup samochodu za gotówkę opłaca się, gdy chcemy związać się z nim na lata. Należy także pamiętać, że taki wybór wiąże się z co prawda jednorazowym, lecz zwykle znaczącym wydatkiem. A przecież w gospodarczo niepewnych czasach lepiej mieć aktywa na koncie. Na szczęście są inne możliwości. Ostatnie lata przyniosły szybki rozwój narzędzi do finansowania zakupu aut. Jeszcze w 2013 r. Polacy byli przyzwyczajeni do nabywania samochodów tak, jak robili to ich rodzice, a same auta były traktowane jako wieloletnia inwestycja porównywalna do zakupu mieszkania. Tymczasem samochody można dziś kupować, wypożyczać i posiadać na wiele sposobów.

Jednym z takich nowoczesnych narzędzi finansowania zakupu samochodów jest leasing (oraz kredyt) z niskimi ratami. Pionierem polskiego rynku w tej dziedzinie jest Volkswagen Financial Services (VWFS), który od 6 lat oferuje produkty umożliwiające firmom finansowanie aut tak popularnych jak Volkswagen, ŠKODA czy SEAT. To idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najmniejszym miesięcznym – ale i całkowitym - koszcie użytkowania auta. Na czym to polega? – W tak zwanych produktach z niskimi ratami, spłacamy tylko tę część ceny, która odpowiada utracie wartości samochodu w okresie jego użytkowania – mówi Michał Dyc, dyrektor sprzedaży detalicznej w Volkswagen Financial Services. Dzięki temu miesięczna rata za samochód potrafi być nawet dwukrotnie niższa niż przy tradycyjnych formach finansowania, a to pozwala pomyśleć o samochodzie o klasę wyższym lub po prostu dużo lepiej wyposażonym. Użytkownik może też go dowolnie skonfigurować, bo nie musi martwić się odsprzedażą - po umowie podpisywanej na 2, 3 lub 4 lata samochód wraca do dealera, jeśli klient nie jest zainteresowany wykupem go za określoną przy podpisywaniu umowy kwotę.

Na wartość końcową pojazdu, a co za tym idzie także wysokość rat wpływ mają: długość trwania umowy, wybrany przez klienta roczny limit kilometrów oraz wpłata własna. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na częstej wymianie auta. Klienci zainteresowani sfinansowaniem całego auta i zachowaniem go na własność z pewnością wybiorą klasyczne mechanizmy finansowe – leasing i kredyt. Tu jednak raty miesięczne będą wyższe. – Jeśli jednak naszym priorytetem jest to, aby zawsze jeździć nowym autem wówczas najkorzystniejszym produktem jest leasing lub kredyt z niskimi ratami. W ten sposób możemy zmieniać samochód nawet co dwa lata – podsumowuje Michał Dyc.

– Płacąc jedynie za utratę wartości auta w okresie jego używania, uzyskujemy wolne środki finansowe, które przy zakupie za gotówkę zostałyby na lata zamrożone. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zainwestować w rozwój biznesu – dodaje ekspert. Samochód spłacany niskimi ratami wydaje się więc idealnym rozwiązaniem na czas spowolnienia gospodarczego, gdy pieniądze trzeba wydawać rozważnie.

Jak niskie są niskie raty? Weźmy na warsztat ŠKODĘ. Model SUPERB miesięcznie możemy mieć za 962 zł netto w finansowaniu ŠKODA Leasing Niskich Rat (przy 10 proc. opłaty wstępnej, dla umowy na trzy lata i łącznego limitu przebiegu 60 tys. km). Innym popularnym modelem czeskiej marki jest Fabia. Z kalkulatora internetowego na stronie vwbank.pl  wynika, że Fabia przy wpłacie 10 proc. ceny jest dostępna za 453 zł netto miesięcznie, w przypadku kontraktu na trzy lata i łącznego przebiegu 60 tys. km. W każdym przypadku zwiększenie rocznego przebiegu tylko nieznacznie podnosi miesięczną ratę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.