Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Te liczby robią wrażenie, pokazują też skalę projektu realizowanego od 2011 r. pod nazwą "Działania infrastrukturalne na rzecz poprawy stanu środowiska w obiektach użyteczności publicznej na terenie Dorzecza Parsęty". Jego celem jest zwiększenie wydajności energii oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji do atmosfery. Chodzi też o zmniejszenie zużycia paliw pochodzących z nieodnawialnych źródeł, redukcję kosztów utrzymania obiektów użyteczności publicznej i poprawę efektywności wykorzystania spalanych paliw.

- Projekt objął swoim zasięgiem dużą liczbę obiektów, co daje możliwość osiągnięcia bardzo dobrych efektów ekologicznych - podkreśla Monika Drabowicz: p.o. dyrektor Biura Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. - Z niską emisją zanieczyszczeń walczymy wszyscy, w Polsce i Europie, bo jest to ogromny problem. Im szerzej zakrojone działania, tym ich skuteczność jest wyższa.

W projekcie uczestniczyło siedemnaście podmiotów - oprócz Związku, także powiaty: białogardzki, kołobrzeski, świdwiński i szczecinecki, miasta: Białogard, Kołobrzeg, Szczecinek, gminy: Dygowo, Połczyn-Zdrój, Karlino, Sianów, Gościno, Borne Sulinowo i Tychowo oraz Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Karlinie i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Zmodernizowanych zostało osiemdziesiąt osiem obiektów użyteczności publicznej w trzydziestu miejscowościach: przedszkola, szkoły, świetlice wiejskie, ośrodki kultury i sportu, domy pomocy społecznej oraz budynki szpitalne. Prace polegały na montażu instalacji kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, modernizacji źródeł ciepła, w tym instalacji pomp ciepła oraz modernizacji instalacji centralnego ogrzewania. Przyjęte rozwiązania techniczne są innowacyjne w skali województwa i kraju.

Pięć zmodernizowanych w ramach projektu obiektów zostało wyróżnionych certyfikatem "PreQurs", przyznawanym za redukcję niskiej i ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Są to: Basen Miejski w Szczecinku, świetlice wiejskie w Mierzynie, Syrkowicach i Koziej Górze oraz warsztat terapii zajęciowej "Iskierka" w Karlinie.

Wartość całego projektu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty wyniosła niemal 46,6 mln zł. 85 proc. wartości wydatków kwalifikowanych to dofinansowanie ze Środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Bez tego wsparcia inwestycja byłaby niemożliwa.

- Przy tak dużym dofinansowaniu ze strony darczyńców, efekty pojawią się szybko, zarówno te ekologiczne, jak i finansowe - podkreśla Monika Drabowicz. - Projekt ma też inną ważną zaletę: pokazuje mieszkańcom, jak można wykorzystywać źródła energii odnawialnej w budynkach użyteczności publicznej. Kolektory słoneczne już ludzie znają, fotowoltaika to nowość. Podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii to ogromna wartość.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.