Przedstawiamy dwa kolejne odcinki wideoblogu, w których profesor dr hab. Paweł Artymowicz, wykładowca Uniwersity of Toronto, przedstawia wyniki obliczeń fizycznych procesu uderzenia skrzydła samolotu Tu-154M w brzozę i jego skutków.

 

*

 

*

Rezultaty obliczeń wykonanych przez prof. Artymowicza są zgodne z wynikami analiz przeprowadzonych m.in. przez prof. dr hab. inż. Grzegorza Kowaleczkę z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, prof. dr hab. Krzysztofa Sibilskiego z Politechniki Wrocławskiej oraz zespół dr. inż. Andrzeja Morki z Wojskowej Akademii Technicznej i potwierdzają mechanizm zniszczenia skrzydła przy jednoczesnym złamaniu brzozy oraz następujący w efekcie obrót samolotu do pozycji plecowej, opisany w raporcie komisji Millera.

Prelekcje oparte są na referatach "Katastrofa PLF 101 - konfrontacja obliczeń trajektorii lotu ze zniszczeniami naziemnymi i zapisem dźwięku w kokpicie" oraz "Co obliczenia dynamiczne łamania brzozy i lotu końcówki skrzydła w katastrofie PLF 101 mówią o jej przebiegu?" "Co obliczenia dynamiczne łamania brzozy i lotu końcówki skrzydła w katastrofie PLF 101 mówią o jej przebiegu?", przedstawionych na XVI Konferencji Mechanika w Lotnictwie, która odbyła się w Kazimierzu Dolnym 26-29 maja 2014 r.

Tekst z dnia 04.11.2014

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem