Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zakłada m.in. wprowadzenie tzw. tantiem z internetu, o które od wielu miesięcy walczy polskie środowisko filmowe. Pod Sejmem protestowali filmowcy.

We wtorek (11.06) o godz. 14 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu. Główna część obrad poświęcona była pierwszemu czytaniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie tzw. tantiem z internetu, o które od wielu miesięcy walczy polskie środowisko filmowe.

Godzinę przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji, pod Sejmem zebrali się protestujący filmowcy. Wśród nich byli m.in. Eryk Kulm jr., Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Boczarska, Jan P. Matuszyński, Katarzyna Warzecha, Michał Sikorski, Małgorzata Szumowska, Maria Dębska, a także posłanka Daria Gosek-Popiołek i poseł Franciszek Sterczewski.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    BRAWO!!!!! Walczcie
    już oceniałe(a)ś
    23
    5
    Pieprzone korporacje typu Netflix zabierają artystom należną im kasę
    W tym cały problem
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Nie. Kupują film od producenta (posiadacza praw) i legalnie go wyświetlają. Tak samo jak robią to kina czy telewizje kablowe.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @deathofmankind
    I kina oraz telewizje płacą tantiemy twórcom - zgodnie zresztą z dyrektywą UE
    A korporacje typu Netflix nie płacą - mimo że działają na terenie UE, czyli w Polsce
    (w innych krajach UE płacą - co jest nie tak z Polską???)
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Szok, nie wiedziałem że Arek nie żyje. Talent jakich mało. Areczku, żeby Ci tam w górze nigdy negatywu nie zabrakło.
    @YZAC
    Po co infantylizować nagłą, tragiczną śmierć człowieka jakimiś opowiastkami "tam na górze"? Jakiej górze? Człowiek umarł, światło zgasło, jedyne co zostało, to współczucie dla bliskich, którzy przeżywają najgorsze dni swojego życia.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @von_golmkau
    Prawda.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Platformy streamingowe dotychczas były wyjęte spod prawa. "!!!!!!!!!!!
    Redakcja!!!! Korekta!!!!!
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Co za bullshit. Chcą wiecznie zarabiać na swoich treściach, to niech je sami finansują i sprzedają.

    Programista nie dostaje tantiemów od swojego softu, architekt od wynajmu mieszkań, które zaprojektował, a inżynier od samochodów, które projektował. Dziennikarz też nie dostaje bonusów od wyświetleń artykułu, tylko wierszówkę.

    Artyści nie są świętymi krowami i należy natychmiast skończyć z tymi przepisami. Jak im umowy nie pasują, to niech negocjują z Netflixem.
    @deckard
    Architekt jak najbardziej dostaje tantiemy od projektu i jego "dystrybucji". Pisarz dostaje procent od każdego egzemplarza książki, muzyk - płyty, czy utworu w formacie digital, ewentualnie emisji w streamingu. Dlaczego więc filmowcy mają być tego pozbawieni? To jest procent od sprzedaży. Jak się nie sprzeda, to tantiem (nie tantiemów) nie ma.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @von_golmkau
    Pisarz dostaje procent, jeżeli tak się umówi z wydawcą, który najchętniej przejąłby prawa na wieczność. Ale owszem, jeżeli ma procent w umowie, to zapewne dostaje.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @deckard
    Jakoś w całej Europie wdrożono dyrektywę unijną w tej sprawie - tylko w Polsce nie
    Lepiej, żeby cały szmal szedł do korpo, które zarabia pierdyliardy na streamingu, czy jednak może niech jakiś procent z tego ma twórca?
    (korpo nawet nie zauważy, że ten procent straciło)
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @deckard
    "Dziennikarz też nie dostaje bonusów od wyświetleń artykułu, tylko wierszówkę"

    Pracuję w mediach. Mam stałą stawkę za artykuły + premię za wyświetlenia.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Twórcy już zapłacono tyle, ile wynegocjował. Ja, tworząc oprogramowanie dla firmy, która mi za to płaci, nie mam procentu od każdego klienta, który tego oprogramowania używa. Artysta naprawdę niczym się nie różni od innych - zrobił, zarobił, sprawa zamknięta. Chyba że umówi się na udział w zyskach.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @deathofmankind
    No to idź protestować do UE albo zrób polexit!
    Albo zaimplementuj w Polsce dyrektywę UE w tej sprawie
    Co wolisz?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @welocypedant@gazeta.pl
    Nie, zawsze dostaje. Tak działa rynek wydawniczy. Na ogół zresztą jest to mało korzystne, bo większość książek sprzedaje się w małych nakładach.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A lekarze powinni dostawać wynagrodzenie za pacjenta tylko zdrowego, gdy zachoruje - ni ma piniążków, niech lekarz bierze się do wyleczenia pacjenta.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    Zakładamy stowarzyszenie mechaników samochodowych, żeby po naprawie samochodu klient płacił jeszcze za każdy przejechany kilometr powiedzmy 5 groszy.
    @(?'?-'?)?
    no to zakładajcie i lobbujcie w UE za dyrektywą, przekonując wszystkich jaką to wartość artystyczną i autorską ma wasza praca, a potem jak cała Unia ją przyjmie, a tylko Polska nie, to i o was napisze Wyborcza
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Szanowne towarzystwo artystyczne Chyba powinno przyjąć do wiadomości informacje, że trzeba pracować. To, że wyprodukuje się jakieś dzieło i potem odcinek się kupony udaje się naprawdę nielicznym. Pozostali muszą pracować codziennie chodzić do pracy która pozwoli im na życie. I tak są na uprzywilejowanej pozycji ponieważ mają 50% koszt uzyskania przychodu co jest mało sprawiedliwe ponieważ to jest po prostu praca, taki sobie wybrali zawód.
    @mikosa666
    A muzycy mogą dostawać kasę za odtwarzanie - raz nagranego - utworu w radiu czy TV i jakoś nikt nie protestuje.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @mikosa666
    O czym tu w ogóle dywagować?
    Jest dyrektywa unijna i cała UE ją wprowadziła - POZA POLSKĄ!!!
    Czy Polska jest w tej Unii, czy jednak nie?
    A może jest "tylko trochę"?
    (bo taki np Netflix ma inny pomysł na unijne przepisy?)
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @mikosa666
    To właśnie jest problem z polskim społeczeństwem. Totalna pogarda dla kultury i traktowanie artystów jako ludzi, którzy nie pracują i chcą tylko kasy. Mimo, że większość z nich zapieprza 10x ciężej niż biurowi dupogodzinowcy od 8 do 16, a zarabia wielokrotnie mniej.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0