Różańce czy pierścienie z czaszkami? Marsze Niepodległości czy Parady Równości? Jezus czy Marilyn Manson? W "Prawym chłopaku", opowieści o zdumiewającej przemianie młodego turbokatolika z Wrocławia, przegląda się pogrążona w wojnie kulturowej Polska. Już na VOD.

Reżyserka Hanna Nobis zdecydowała się, jak mówi, kręcić swój dokument, "tak jakby miał to być film fabularny". Tyle że gdyby tę historię wymyślił scenarzysta, nigdy by jej nie sfilmował. Bo byłaby niewiarygodna. Bo takie rzeczy się nie dzieją. Ludzie jednak aż tak się nie zmieniają. A jednak!

Jak Nobis - debiutująca w pełnometrażowym dokumencie aktorka, autorka wideo, kostiumografka (w świecie teatru znana pod nazwiskiem Maciąg) - to zrobiła? Kazimierz Karabasz, mistrz polskiego dokumentu, nauczał: dokumentalistę musi cechować przede wszystkim "cierpliwe oko". Nobis na swego bohatera patrzyła okiem więcej niż cierpliwym. Z Antkiem, którego w filmie poznajemy jako 22-letniego aktywnego politycznie i społecznie ultrakonserwatystę, spędziła pięć lat.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Jarosław Kurski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Konfa u młodych? Fajnie. Czyli młodzi nadal chcą być wykorzystywani i pomiatani za grosze na umowach śmieciowych... za grosz rozumu.
  @etch
  Co w tym nowego? Ja sam jeszcze 10, 15 lat temu byłem fanem JKM.
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @Samotnik1990
  Ja bym się nie chwalił... Twoje komentarze świadczą jedynie, że wciąż jesteś mentalnie w jego sypialni.
  już oceniałe(a)ś
  10
  12
  @wujek_zbyniu
  Ja się nie chwalę, bo to żaden powód do chluby po prostu potrafię się przyznać do błędu i piszę jak było.
  "Twoje komentarze świadczą jedynie, że wciąż jesteś mentalnie w jego sypialni."
  Bzdura. Jakie komentarze?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @etch
  Młodzi mają po prostu monstrualne, czarne dziury w wykształceniu historycznym również. Przeczytali tu i ówdzie, to i owo, co podsunął im ziomek lub "światły" przewodnik stada. Szkolne podręczniki zastąpiła ściąga.pl i zasada 3xZ: zakuć, zdać, zapomnieć
  Wystarczy z młodymi porozmawiać, a wtedy okazuje się, że różowy kolor i wygolona pała to nie jedyne cechy rozpoznawcze glonojada.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @etch
  Bo każdy myśli, że to on będzie szefem Januszeksu, a nie, że będzie tam robił za minimalną plus reszta pod stołem.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @Samotnik1990
  Jakie konentarze? Od wczoraj tu jestes na forum?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  część tych młodych zachowuje się jakby byli jedną nogą w 20-leciu międzywojennym
  Niestety, to 20-lecie wcale nie było dobrym okresem, choć przez prawicę jest strasznie celebrowane
  już oceniałe(a)ś
  50
  0
  "Film zaczyna się od katolickiej grupy młodych mężczyzn a kończy kolejnym udziałem w paradzie równości...szczegółów nie będę zdradzać"....jeżeli jest tak jak myślę to nie dziwi mnie takie zakończenie. Już dawno zauważono że takie skrajnie prawicowe grupy przyciągają gejów mających problemy z zaakceptowaniem tego kim są.
  @marekpoplawski
  W tekście pada wyraźnie, że zmiana zachodzi z powodu kobiety.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @same.zalety

  Co w niczym nie zmienia opisanego wyżej faktu.
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  @same.zalety
  Ale miejmy nadzieję, że nie tylko z powodu samej z nią rozmowy i spacerów przy gwiazdach To tłumaczy dlaczego Mordo Pluris ma obsesje na tle?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @same.zalety
  W filmie o Legendarnym Freddie'm Mercury to kobieta, jego przyjaciółka pomaga mu zrozumieć i zaakceptować to kim jest. To ona pierwsza mówi " Freddie, ty po prostu jesteś gejem"...
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @marekpoplawski
  Może jest, ale może wcale nie - nie chcę spoilować. Co nie znaczy, że nie ma Pan racji - wiadomo, SA to najbardziej znany przykład. Na Wyspach był ciekawy przypadek Nicky'ego Crane'a, prominentnego neonazistowskiego skinheada, który prowadził wyjątkowo bujne podwójne życie i ujawnił się dopiero przed śmiercią na AIDS. Itd itp
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @jedrzej_slodkowski
  Oczywiście. Jeżeli ktoś uważa moje rozważania za " zbyt daleko idące" to przepraszam.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  W zasadzie to żadna tajemnica, że sporo z tych radykalnych, prawych chłopaków to krypto homoseksualiści. O preferencjach jednego z tych głównych to nawet pewien ksiądz z ambony mówił i to już dawno temu.
  @zwinka1
  Ale co mówił, że tęskni?
  Dla szwagra pytam.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zwinka1
  Czy Kaczyński jest wśród nich ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @M_XC
  To było na okoliczność bogobojnego, kościelnego ślubu. Z kobietą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jedna strona identyfikuje się z jakościami figury chroniącej (tradycyjnie ojca), druga - figury karmiącej (tradycyjnie ojca). Zdrowy człowiek posiada mieszankę wartości z obu tych archetypów Niestety w Polsce (i generalnie w obecnym świecie) nie mamy wielu wzorów, które oferowałyby ten rodzaj zrównoważenia i jedyne co pozostaje, to miotanie się pomiędzy Marszami, wieczny chocholi taniec.
  @mana-rupa
  Poprawka - figura karmiąca, to oczywiście tradycyjnie matka.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  "bohemy artystycznej" to pleonazm
  @Jerzy1009
  oczywiście, dziękuję za zwrócenie uwagi.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Jerzy1009
  "Słowo "bohema" odnosi się do społeczności artystów, pisarzy, muzyków i INNYCH twórców, którzy żyją w sposób niekonwencjonalny i często odrzucają normy społeczne i kulturowe. Określenie "bohema artystyczna" jest poprawne i często stosowane w celu odróżnienia bohemy od innych społeczności niezależnych, takich jak np. hipisi czy punki. "
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @tghyujki
  Jednak przyznam, że ChatGPT często nie ma 100% racji. ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Tymczasem "Prawy chłopak" to także film o głębokim kryzysie męskości; problemach chłopaków w relacjach z młodymi kobietami. - Martwi mnie ta tendencja, że trzeba się wszystkiego uczyć: o byciu z kobietami, o byciu w towarzystwie - zwierza się Antek mentorowi z Bractwa."

  Oto tajemnica przemiany: uczenie się. Takie prawdziwe, nie ta durna populistyczna ściema w wykonaniu Andrzeja D. Umysł uczący się musi pozostać otwarty ponieważ tylko wtedy może zrozumieć i zinternalizować wiedzę - oraz postawy tak banalne i podstawowe jak tolerancja wobec odmienności. (Uprzedzając ew. trollowanie - tolerancja kończy się na granicy Poppera.)

  Swoją drogą podziwiam cierpliwość dziewczyny.

  "Ale problem z instrukcją obsługi kobiet innych niż te, które "emanują przedrewolucyjną kobiecością", nie jest tylko udziałem młodocianych wyborców Konfederacji. obitnie przypomina o tym scena rozmowy z członkiem wrocławskiej bohemy w średnim wieku, który narzeka, że kobiety tak bardzo zawalczyły o swoje prawa, że faceci nie wiedzą już, gdzie schować własne jaja."

  Członek bohemy najwyraźniej nigdy się nie nauczył, do czego służą facetowi jaja i gdzie powinien je na co dzień trzymać.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  Kompletne porażka PO, kolejna. 40% młodych za Konfą, za kilka lat będą rządy ultraprawicy i oczywiście stojącej za nimi Rosji.

  Już nie mówiąc o tym, że środowisko Konfy wygląda na przestępcze.
  @Xwear
  Eee tam - oni dorosną i relacje z kobietami raczej odciągną od Konfy :)
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @Xwear
  To jest porażka PO?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Xwear
  W 2015 roku Kukiz miał wygrać. I co? I nie wygrał, tłumów nie porwał, a teraz dogorywa i szuka schronienia w PiS.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @szydercazjadliwy
  Chyba, ze wpadna w lapy jakiegos nazi guru, ale na ogol takie bratctwa to sluzba wojskowa lite. Z czasem i dziewczyna przechodzi
  już oceniałe(a)ś
  1
  0