"Une vie incendiée" to emocjonalne wspomnienia Emmanuelle Seigner, żony Romana Polańskiego. Aktorka broni męża oskarżanego przez kobiety o gwałt. Każdy ma prawo bronić swoich bliskich, to jest całkiem naturalne. Seigner popełnia jednak jeden błąd.

Aktorka próbuje usprawiedliwić to, co Polański zrobił przed laty - opisał to Jacek Szczerba w tekście: "Emmanuelle Seigner: Roman gwałcicielem? Niemożliwe!". Chce wybielić męża, uznając, że to przestępstwo to w sumie nic takiego.

W tekście Szczerby czytamy: "No i był marzec 1977 r.: niefortunna sesja fotograficzna dla 'Vogue Homme', po której Polański został aresztowany za odbycie stosunku seksualnego z 13-letnią Samanthą Gailey w domu Jacka Nicholsona. Seigner poświęca temu ostatniemu zdarzeniu sporo miejsca: przypomina, że Samantha opowiadała, że ma 17-letniego chłopaka, karatekę, że uprawia z nim seks, że próbowała już alkoholu i prochów i że chce zostać gwiazdą filmową".

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ale przeciez on nigdy nie zaprzeczal ze to zrobil
  i byl skazany, czesciowo odbyl kare
  i wtedy pewien prokurator postanowil sie "wylansowac" i zerwal warunki ugody sadowej
  @yogi&ranger
  Nie, nie zerwał. Wielki Artysta Gwałciciel Dzieci po prostu okazał się tchórzem i uciekł bo się bał, że ktoś coś może innego zrobić.
  już oceniałe(a)ś
  19
  62
  @casuconsulto42
  zerwal
  poczytaj dokladnie co sie wtedy wydarzylo
  już oceniałe(a)ś
  52
  6
  @yogi&ranger
  42 (z 90) dni na obserwacji psychiatrycznej to nie była kara, tylko warunek zwolnienia rekomendowanego przez kuratora. Potem dowiedział się, że jest prawdopodobieństwo, że będą próbowali go uwięzić na dłużej i uznał, że skoro Wielkiemu Artyście Gwałcicielowi Dzieci mogą nie pójść więcej na rękę (jak np. pozwalając mu jechać do Europy żeby skończyć projekt i robić sobie zdjęcia z innymi małoletnimi dziewczynami), to uciekł jak podły tchórz.

  Nie było żadnej ugody sądowej, tylko raport psychiatry i kuratora. I nie był to prokurator, tylko sędzia, który słusznie uznał, że ewaluacja psychiatryczna i raport kuratora nie były kompletne ani wystarczające, nie brały pod uwagę tego, co zrobił i próbowały sprawę zatuszować i wybielić.

  Jeśli chcesz komuś zarzucać, że nie zna szczegółów, to upewnij się, że twoje zarzuty są uzasadnione. Chyba że jesteś tak gorliwym apologetą gwałciciela, że ci nie zależy...
  już oceniałe(a)ś
  17
  47
  @casuconsulto42
  Byla ugoda sadowa. Faktycznie byl to sedzia a nie prokurator ktory postanowil ja zerwac (moj blad). I zrobil to wylacznie po to zeby sie wylansowac kiedy dowiedzial sie z kim ma do czynienia
  już oceniałe(a)ś
  48
  2
  @yogi&ranger
  Nie częściowo. Karę ( którą mu skrócono) odbył w całości.
  już oceniałe(a)ś
  35
  5
  @casuconsulto42
  Gwałcicieli dzieci - to szukaj wśród hierarchów Kościoła Katolickiego. Bronił ( ukrywał) ich ŚWIĘTY JPII
  już oceniałe(a)ś
  40
  2
  @casuconsulto42
  Manipulacje. ZOSTAŁ ZWOLNIONY PRZED TERMINEM I WYSZEDŁ NA WOLNOŚĆ. BEZ ŻADNYCH WARUNKÓW.Mógł sobie jechać dokąd chciał. Zrobiono mu zdjęcie na Oktoberfest z żoną ( DOROSŁĄ) swojego współpracownika. Jakiś amerykański szmatławiec je opublikował ze złośliwym komentarze,. No, i Pan Prokurator - ktory stał się gwiazdą medialną powiedział publicznie ( co prawda w ubikacji - ja go jeszcze załatwię - tego polaczka.A mogł załatwic. Mógł wznowić proces - i do zakończenia trzymac Polańskiego w areszcie.Do zakończenia - to w ich realiach LATAMI.
  już oceniałe(a)ś
  38
  2
  @casuconsulto42
  "Gwałcicie, dzieci"
  To ile dzieci on jeszcze zgwałcił, bo Samanta mu wybaczyła.
  Morderstwo przedawnia się po 25 latach, a tutaj minęło już DWA RAZY TYLE.
  już oceniałe(a)ś
  36
  4
  @yogi&ranger
  Mnie męczy czytanie tego moralizowania i wyrokowania nad sprawą Polańskiego sprzed 70 lat (!!!). Codziennie w Polsce są gwałcone dzieci przez księży i nikt tych oprawców nie zadręcza choćby w jednej milionowej tak jak to robią z Polańskim.
  Polacy, to jest dziwne plemię. W wielkim skrócie mam taką teorię, że to przez historyczne uwstecznienie (w wykonaniu KK) i zwyczajny deficyt renesansu (szybko zgasł) oraz oświecenia (praktycznie go nie zaznaliśmy), zatem straciliśmy wszystkie atuty nowożytności, o dorobku współczesności, który nas ominął, nawet nie warto wspominać. Wniosek? Polacy są narodem pozbawionym archetypu racjonalności i świat tłumaczą sobię innym, magicznym językiem religii.
  Nad Polańskim odbywa się wieczna święta inkwizycja i nawet po jego śmierci nie dadzą mu spokoju.
  Pani redaktor też mogłaby sobie darować uczestnictwo w tym pochodzie zwykłej głupoty tak naprawdę, bo to kopanie Polańskiego jest czystą głupotą.
  już oceniałe(a)ś
  41
  3
  @zazazazaza
  45 dni obserwacji psychiatrycznej? To ma być kara?
  Bądźmy poważni. W Polsce
  Art. 200. [Seksualne wykorzystanie małoletniego]
  § 1. 
  Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania,

  podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
  już oceniałe(a)ś
  6
  24
  @ex-terra
  Pragnę zauważyc ozdobnie, że nie był sądzony w Polsce, ani w Arabii Saudyjskiej - gdzie pewnie za coś podobnego obcinają k.utasa.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @yogi&ranger
  Jeśli ugodę można było zerwać to znaczy, że nie była ostateczna. Zapewne też w USA jest możliwość złożenia apelacji jeśli były nieprawidłowości. Dla mnie nie jest skandalem dla mnie, że ktoś taka ugodę zerwał, tylko, że na nią się wstępnie zgodził. Nikt mi nie wmówi, że obserwacja psychiatryczna 42 dni to odpowiednia kara.
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @zazazazaza
  A te komentarze to nie są z Polski? A nie w Polsce uchroniono go przed ekstradycją?
  Przecież ta niewspółmierność winy i kary jest porażająca.
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @Paragtaf22
  Nastassja Kinski miała 15 lat i jeszcze w autobiografii pisał o jakiejś gimnazjalistce z prywatnej szkoły w Anglii po którą podjeżdżał samochodem i czekał kawałek od internatu żeby go nikt nie widział.
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @ell
  Jaką ugodę? Ugodę zawarła strona skarżąca, z obroną przed Sądem Stanowym.Na ten rodzaj kary zgodziły się obie strony. Stronie skarżącej bardzo zależało na tym, aby w Sądzie nie pojawiła się Samanta. Z wyglądu dorodna kobieta ze wszystkimi atrybutami kobiecości. I gdyby nawet zaplotła sobie warkoczyki, i założyła białe podkolanówki, to nie dało by się tego ukryć. Nawiasem. Pierwszy sex uprawiała w wieku 8 ! lat - to jej słowa. Miała swojego chłopaka.
  Na ten rodzaj kary zgodził się SĄD i OBIE STRONY.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @yogi&ranger
  Polański po prostu uciekł. Takie są fakty
  już oceniałe(a)ś
  3
  12
  @yogi&ranger
  tu chodzi o sposób obrony przez żonę !
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @casuconsulto42
  Amerykański prokurator zerwał umowę.
  Polański miał proces w Szwajcarii, żeby stwierdzić, czy są podstawy do wysłania go do amerykańskiego sądu i wyrok stanowi, że nie ma takich podstaw. Jednym z przyjętych dowodów było zeznanie amerykańskiego sędziego (teraz emerytowanego), który zeznał, że był świadkiem jak prokurator zmienił swoją wcześniejszą decyzję.
  Ten proces kończy sprawę o Samanthę Geimer, co nie wszyscy zauważyli.
  A to, że jakiś kowboj w Ameryce wciąż buńczucznie wywija lassem, to raczej żałosne.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @niik
  No i prawda, to nie był prokurator tylko sędzia, wsio równo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zazazazaza
  No i co że klechy też gwałcą małe dzieci? Co to jest za wymówka? Przenieść go na inny plan filmowy i wszystko będzie ok? "W imię boga" to skandal, a "w imię sztuki" to można? Dla mnie Polański to taki autorytet jak i papież, chciałbym doczekać świata gdzie nikt nie gwałci dzieci, albo chociaż nie ma zaraz tłumu "parafian" co takiego patusa bronią.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @inpoland.today
  To nie było 70 lat temu. Bardziej 45 lat temu.
  A Polańskiego nikt nie kopie. Facet miał do wyboru wiele kobiet. Wybrał dziecko. To pewnie ten archetyp racjonalności zadziałał.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @casuconsulto42
  Radzę zapoznać się z prawomocnym wyrokiem polskiego wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie, gdyż najwyraźniej brakuje osobie ścisłej wiedzy na ten temat.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @ex-terra
  Taka kara została wyznaczona przez sędziego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ell
  Jeszcze jedna osoba, która nie ma pojęcia o tym, co się wtedy stało.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pani Dominiko, ale Samantha Gailey też wielokrotnie mówiła w wywiadach, żeby dać już spokój Polańskiemu.
  Dlaczego nie posłuchamy zdania ofiary? Wiemy lepiej?
  @dobry_czlowiek...
  Dlatego, że takie przestępstwa ściga się z urzędu. Ona sobie może mówić co chce, ale odpowiedzialności przed prawem nie zlikwiduje.
  Ofiara zapewne chce, żeby dali mu spokój, bo wtedy ona będzie miała spokój. Nie wierzę przez chwilę, że ona mu wybaczyła, tylko prawdopodobnie ma dosyć "obrońców" Wielkiego Artysty Gwałciciela, którzy jej nie dają spokoju za każdym razem jak jego nazwisko pojawia się w mediach.
  już oceniałe(a)ś
  23
  52
  @casuconsulto42
  "Ona sobie może mówić co chce, ale odpowiedzialności przed prawem nie zlikwiduje." - a co z tymi zastępami ofiar, które poszły na ugodę po otrzymaniu odpowiedniego finansowego zadośćuczynienia? Już im przestało zależeć na sprawiedliwości? Zostały uciszone, jak to się zwykło mówić?
  już oceniałe(a)ś
  22
  11
  @casuconsulto42
  po pierwsze nie sciga sie z urzedu
  po drugie ulegaja przedawnieniu

  Polanskiego nie sciga sie w tej chwili za gwalt tylko "unikanie wymiaru sprawiedliwosci" (to sie faktycznie w naszym systemie nie przedawnia) ale w jego przypadku jest to sztucznie wykreowany absurd

  nie bronie tego co wtedy zrobil - ale to co sie w tej chwili dzieje nie ma zadnego zwiazku z tamtym przestepstwem
  już oceniałe(a)ś
  59
  4
  @casuconsulto42
  Moze powiesz jak to przeliczyla na pieniadze.
  Jakis wspolczynnik.?
  jak to sie liczy ?
  dasz milion i jest OK ?
  Jej matka lepsza od Polanskiego ?
  Moja 15 letnia corka szla na sesje fotograficzna nie puscilem jej samej .
  Wcale nie usprawiedliwiam polaskiego.
  Nie tylko on jest winny.
  Tego jej chlopaka ktos scigal za seks z dzieckiem ?
  już oceniałe(a)ś
  34
  6
  @bigott
  Jest różnica pomiędzy sprawą cywilną a kryminalną. W sprawie ściganej z urzędu ofiara nie musi brać w niej udziału. W sprawie cywilnej może być ugoda.

  Może zależało im bardziej na spokoju i leczeniu traumy niż siedzenie w sądzie i tłumaczenie się ze swojego życia seksualnego? Może po prostu chciały już to mieć za sobą, bo wiedziały, że systemm jest tak zbudowany, że one będą miały jeszcze więcej traumy a sprawcy nic wielkiego się nie stało? One nie mają obowiązku dążyć za wszelką cenę do "ukarania" sprawcy - to jest zadanie systemu (który jest niestety ustawiony przeciwko ofiarom).
  już oceniałe(a)ś
  11
  7
  @dobry_czlowiek...
  Ten tekst jest m.in. o obrzydliwym artykule Szczerby, w którym wybiela analny gwałt na odurzonym dziecku, a nie o tym, czy należy ścigać Polańskiego.
  już oceniałe(a)ś
  23
  15
  @dobry_czlowiek...
  W artykule jest mowa o przedawnieniu i jego sensowności. Natomiast atakowany tu nie jest sam Polański, tylko konkretny element linii obrony forsowany przez żonę: że przecież nic się takiego nie stało. Stało się i o tym jest ten artykuł: żeby nie mieszać pojęć i nie rozmywać oceny tego konkretnego czynu.
  DW nie mówi, żeby nadal ścigać Polańskiego - to byłoby niezgodne z wolą ofiary - ale żeby nie mówić, że ofiara nie była ofiarą.
  już oceniałe(a)ś
  32
  8
  @casuconsulto42
  Po tym czasie morderstwa się przedawniają. Były to też inne czasy.
  już oceniałe(a)ś
  16
  7
  @dobry_czlowiek...
  Dokładnie. Wojujące feministki zawsze wiedzą lepiej.
  już oceniałe(a)ś
  11
  15
  @le_bise
  Dokładnie o to chodzi. Polański zachował się obrzydliwie wobec 13-letniej dziewczyny. Czy za to odpokutował i poniósł odpowiedzialność karną to inna sprawa.
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  @casuconsulto42
  "to jest zadanie systemu (który jest niestety ustawiony przeciwko ofiarom)."

  Straszny i bezwzględny ten system. Ofiarom przez pół wieku potrafi dokładać zmartwień i trzymać w stresie. Po prostu niepojęte.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @casuconsulto42
  No i co z tego? Dlaczego ofiara ma cierpieć bez końca wbrew swojej woli? Okrutny system.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @casuconsulto42
  na poziomie federalnym nie jest scigany z urzedu (zasadniczo, nie jest chociaz sa wyjatki ale to jest zbyt skomplikowane na takie krotkie posty)

  jesli chodzi o Kalifornie to musialem sprawdzic (choc wciaz nie wiem czy tak samo bylo 0 lat temu) - jest scigany z urzedu ale na ofiara moze odmowic zeznawania (bez konsekwencji prawnych(Code of Civil Procedure Section 1219) co jest w zasadzie rownoznaczne z wycofaniem oskarzenia
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @casuconsulto42
  Mówię tylko o stronie karnej całej sprawy .
  W USA znakomita większość spraw NIE kończy się rozprawa sądowa a ugoda miedzy prokuratorem i obrońca co do ewentualnej kary. Polanski spełnił wszystkie warunki wymagane przez prokuratora i zaakceptowane przez sędziego . Po odbyciu kary sędzia zmienił zdanie .
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @casuconsulto42
  Rozumiem, że Wielki Polak Duszpasterz Gwałciciel, lub Jeszcze Większy Polak Kryjący Gwałcicieli nie przeszkadza? Dla jasności: redaktor DW potępia i czyn i linię obrony WPAG i ja też. Jednocześnie pragnę dodać, że nawet zabójstwo przedawnia się po 30 latach.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @casuconsulto42
  Ależ on już był za to osądzony, to co się teraz dzieje nie ma nic wspólnego ze ściganiem z urzędu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @yogi&ranger
  To co się w tej chwili dzieje, ma tyle wspólnego z przestępstwem Polańskiego, że ściga się go za to że uciekł przed odbyciem należnej mu kary (jak odjąć z tego nieco erystyki). Oraz, że oprócz amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, jest jeszcze społeczna ocena czynów, której nie wymazuje czas, ani nawet śmierć winnego - nie zmusisz nikogo, żeby szanował gwałciela, pedofila czy mordercę, nawet jeśli uniknie sądu uciekając czy ukrywając się (niezależnie od tego czy robi dobre filmy, albo mówi śliczne kazania).
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Jagiełły też się nie da usprawiedliwić. Jadwiga miała tylko 12 lat. A my mu pomniki stawiamy.
  @Adaman
  Jadwiga urodziła dziecko w wieku 26 lat. Ludzie zapominają, że to, że dzieci wydawało się za mąż wcale nie oznacza, że te związki były od razu fizyczne. Wbrew pozorom, ludzie w dawnych czasach rozumieli bardzo dobrze, że dzieci nie nadają się do współżycia i w większości takich małżeństw, czekano aż młodsze z małżonków będzie starsze.
  już oceniałe(a)ś
  19
  18
  @casuconsulto42
  Albo i nie czekano.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @casuconsulto42
  Maria urodziła w tym wieku
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @kuku
  Trafiła na ducha pedofila.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @casuconsulto42
  Akurat wiekiem "sprawnym" do małżeństwa uważano osiągnięcie przez dziewczynkę pierwszej menstruacji, czyli około 12 lat. Z przekazów historycznych nie wynika, że Jagiełło czekał.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @Adaman
  Akurat Jagiello uszanował wiek Jadwigi i długo to małżeństwo nie było ?skonsumowane?
  już oceniałe(a)ś
  2
  8
  @casuconsulto42
  otóż to, też chodziło o rzecz praktyczną - wczesna nastolatka, która ledwo dostała okres, jest po prostu bardziej zagrożona podczas ciąży i porody tak niedojrzałych dziewczyn są bardzo dla nich niebezpieczne.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @mpilwar
  Byłeś i widziałeś?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @casuconsulto42
  Poczytaj o Jadwidze, kogo miała przed Jagiełłą i co robili.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @Adaman
  ale do 19 roku życia z nim nie sypiała
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @vixen40
  Wynika. czekał. Nie chciała go i jej nie zmuszał, ale w końcu panowie rada się zaczęli martwić. W końcu się zaprzyjaźnili i wtedy doszło do pożycia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Adaman
  Czyli była PEŁNOLETNIA, ptysiu. Dziewczyna stawała się pełnoletnia w wieku 12 lat a chłopak 14, na historii na wagary się chodziło? "Wiek sprawny" to znaczy bycie pełnoletnim.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @dyrektor_powiatowy
  Fakt. Sporo dziewczyn (np święta Jadwiga Śląska) rodziło pierwsze dziecko mają 13 lat
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Czekam, kiedy red. Wielowieyska, zamiast zajmować się Polańskim, co już jest nudne, wreszcie wydusi z siebie "dziecko i dorosły mężczyzna w sukience". Wg szacunków bostońskiej prokuratury ( niezmiennie "Mroczną tajemnicę kościoła" na Planete + polecam ) każdy z pedofilów w koloratce może mieć na sumieniu kilkaset ofiar, a polska prokuratura tych zboków chroni jak może.
  @zwinka1
  Ale wiesz, że ludzie mają wystarczająco szarych komórek, żeby myśleć o więcej niż jednej rzeczy na raz? I że to, że ktoś nie pisze o sprawie pedofilii w kościele w każdym artykule wcale nie znaczy, że to usprawiedliwia? Prokuratura bronni księży, komentarze bronią Wielkiego Artystę Gwałciciela... każdy ma swoje hobby.
  już oceniałe(a)ś
  10
  21
  @casuconsulto42
  Nikt nie broni Polańskiego.
  już oceniałe(a)ś
  8
  4
  @zwinka1
  Nieee, skąd. Autorka artykułu totalnie wymyśliła sobie artykuł, na który odpowiada. Komentarze broniące Wielkiego Polaka Artysty też nie istnieją, co nie? Bo cóż, że gwałciciel, ona na pewno tego chciała, a zresztą, to było dawno i nieprawda, co nie?
  już oceniałe(a)ś
  7
  16
  @zwinka1
  Pani Wielowieyska nie zajmuje się swojskimi pedofilami w czarnych kieckach, bo jest 120% katoliczką polskiej sekty kościoła rzym.-kat.! I to by było a tyle (co i na przodzie zresztą...)
  już oceniałe(a)ś
  19
  2
  @markus_XY
  Czyli w związku z problemem pedofili wśród księży jest zakaz mówienia o pedofilach , którzy nie są księżmi?
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @markus_XY
  Niestety to prawda. Może chce zatrzeć wrażenie po artykule ojca...
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @zwinka1
  czytasz uważnie te komentarze ???
  Z nich wynika że Polański jest ich idolem, nie pedofilem.
  Że miał prawo do gwałtu bo myślał że jest starszą, zresztą
  robił to samo z wieloma innymi i nikt go nie oskarżał.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ja sie zgadzam z Pania Dominika tylko czemu nie mowi sie nic o odpowiedzialnosci matki Samanthy. Ona przywiozla dziecko na impreze podstarzalych facetow zostawila je same na "sesje" i de facto streczyla... U mnie to wzbudza wiekszy absmak niz sam czyn Polanskiego, ale o tym sie nie mowi...
  @virguk
  Sprawa jest rozdmuchana do granic możliwości. Prawda jest taka, że każdy mężczyzna ma narzędzie gwałtu przy sobie i mądre kobiety nie prowokują dekoltem do pasa, miniubrankiem i jaskrawym umalowaniem. Wezcie przykład z krajów arabskich, tylko czubek nosa i oczy wystają. Poza tym trzeba brać pod uwagę kontekst epoki i kultury otwartości w tym czasie, inne obyczaje. Pani Dominiko, moralność katolicka też jest wyraznie dwuznaczna, świętych nie ma nawet w Rzymie. A Polanski zasłużył na spokój po 40 latach!
  już oceniałe(a)ś
  21
  44
  @chemik49.
  Serio mamy brać przykład z krajów arabskich??? Ps. Sorry ale przedstawienie sprawy w ten sposób robi z facetów tępych niewolników własnych penisów.
  już oceniałe(a)ś
  26
  3
  @virguk
  Wlasnie,matka doskonale wiedziala w jakie miejsce wiezie corke. Powinna byc za to sadzona, bo to jak piszesz bylo streczycielstwo. Wiedziala,ze 13 latka ma chlopaka z ktorym uprawia seks.,czyli de facto tez ja gwalcil. Powiedziala to Polanskiemu. Po co? Ona miala 13 lat ,ale wygladala i byla zrobiona jakby byla duzo starsza. Sa ludzie ,ktorzy mogliby o tym mowic,ale nawet za pieniadze nie chca. Dorosla Samantha o tym wie. A kto wie czy ona nie inicjowala seksu. Oczywiscie Polanski powinien dac jej klapsa i wyslac do mamusi. Nie wierze,ze obecna Samantha nie wybaczyla,ze stale cierpi. Znam z autopsji jak niespelna 16 latka uwiodla ojca swojej przyjaciolki. Rozbila malzenstwo. Facet twierdzil,ze ona go kocha i on ja. Ozenil sie z nia, pewno,zeby oboje zachowali twarz. Po pol roku rozstali sie. Ona znalazla goscia z forsa.
  już oceniałe(a)ś
  24
  10
  @virguk
  Dlatego, że to nie ma żadnego znaczenia dla tej sprawy i nic w niej nie zmienia.
  już oceniałe(a)ś
  8
  10
  @btk
  Chyba jednak nie do końca rozumiesz biologię.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @Joanna Zaleska
  Ma bo jak zwykle wychodzi ze facet jest w 100% winny a streczycielka nie jest niczemu winna... Pytanie co by sie stalo jakby bylo odwrotnie rezyserka wykorzystala 13 letniego chlopca... Czy by jej sie czepiali po 40 latach???
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  @virguk
  Odpowiedzialność matki nie ma tu nic do rzeczy. Dzieci nie wszystkie rodzą się w modelowych rodzinach. Może matka była naćpana, może sama podprowadziła dziecko do drzwi Polańskiego. Nie znaczy to, że dzieci z takich rodzin mogą być bezkarnie molestowane. Dlatego dzieci mają ochronę prawną i za wszystko odpowiedzialna jest osoba dorosła. Nawet gdyby Samatha chciała zrobić to z ciekawości, to Polański jest osobą dorosłą i on powinien wiedzieć, że to dziecko i robić tego nie wolno!
  już oceniałe(a)ś
  15
  7
  @viola11
  Wyobraź sobie, że jednak rodzice też odpowiadają za to, do czego używają swoich dzieci, a nawet za to, co u nich tolerują. Tu wszakże taka odpowiedzialność w ogóle pod uwagę nie była brana - choć za stręczycielstwo odpowiada się nawet w przypadku, gdy dotyka ono osoby dorosłej.
  już oceniałe(a)ś
  17
  3
  @Jael
  A masz pewność, że matka wiedziała co spotka jej dziecko ? Raczej wątpię biorąc pod uwagę, że zgłosiła sprawę na policję. Nie przypominam sobie też, żeby np. wcześniej szantażowała Polańskiego.
  już oceniałe(a)ś
  4
  7
  @chemik49.
  Serio???? Lecę kupować burkę. Boszsz co za pryszczaty incelek. Konfa czy młodzież wszechpolska?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @4me1
  Żałosne... na poziome poniżej magla
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @viola11
  100% racji ale czy matka nie jest odpowiedzialna za 13 letnia corke? nie ma sie nia opiekowac bo i tak winny jest Polanski?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @ell
  przyprowadzasz 13 letnia corke na sesje zdjeciowa do pijanych i nacpanych facetow, zostawiasz sama, naprawde?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @viola11
  moim zdaniem ma on powienien byc sadzony jak byl za gwalt, matka albo za streczycielstwo albo za niedbalstwo albo brak opieki... ale oczywiscie nie byla...
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Zajmijcie sie lepiej księżmi
  @kasiagadasia
  Wyobraź sobie, że możemy zająć się jednymi i drugimi gwałcicielami dzieci. Spokojnie, naszego gniewu wystarczy na wszystkich.
  już oceniałe(a)ś
  14
  10
  @kasiagadasia
  Mój pedofil lepszy niż twój!
  Co za prostacki sposób myślenia. Każdy pedofil powinien odpowiedzieć za swoje czyny, koniec kropka.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  Pani Dominka zaczęła się wypowiadać na każdy temat. Z wyjątkiem Kościoła. To nie buduje jej autorytetu. Może wolną chwilę poświęcić, aby coś przeczytać, zamiast produkować kolejną mądrość?
  @arco76
  Czy jedynym sposobem budowania autorytetu jest pisanie o kościele?
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  @arco76
  O kościele za to wypowiedział się jej tatuś broniący prawa księży do wypytywania przez nich małych dzieci o ich ?grzechy?.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @arco76
  Pani Wielowieyska tak jak nie ma pojęcia o polityce gospodarczej, tak też nie jest ekspertką prawa. W sumie to nieciekawa mieszanka: ekonomiczno-polityczny neoliberalizm a'la Balcerowicz plus konserwatywna moralność. Dosyć to mdłe i płytkie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @kotwbutach
  W Wyborczej tak. Wystarczy napisać coś negatywnego o Kościele i masz setki lajków. Natomiast artykuł o Polańskim to pewna krytyka. Zupełnie odwrotnie będzie w Dorzeczy. Tam z kolei żeby dostać poklask należy pisać o Polańskim, a unikać tematu księży.
  Marzy mi się gazeta, która, wraz ze swoimi czytelnikami, będzie piętnowała wszystkich gwałcicieli i molestujących bez względu na zawód.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @arco76
  Wbrew oczekiwaniom wielu czytelników Wyborcza publikuje artykułu nie tylko o księżach pedofilach, coraz bardziej pustych kościołach i apostazji.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Droga autorko artykułu, ale widzisz różnicę pomiędzy tym co się wtedy stało a facetem lejącym brudną łapą dziewczynę po twarzy i biorącym siłą co mu się tam zamarzy?
  @casuconsulto42
  zgadza sie ale w sprawie Polanskiego zupelnie nie o to chodzi - co probuje ci wytlumaczyc
  już oceniałe(a)ś
  14
  5
  @yogi&ranger
  Jakoś nie bardzo ci to wychodzi. Facet zgwałcił dziecko. Gwałt to gwałt, i tyle. Nie ma żadnej różnicy.
  już oceniałe(a)ś
  12
  21
  @casuconsulto42
  Czlowieku przestan sie podniecac i sprobuj zrozumiec ze sciganie kogos po 50 latach za "gwalt" jest bzdura. Zwlaszcza ze sama zainteresowana wielokrotnie mowila zeby zamknac ta sprawe i osiagneli tez ugode finansowa. W dodatku nie jest w tej chwili formalnie scigany za gwalt tylko za sztucznie stworzone "unikanie wymiaru sprawiedliwosci".
  Pomijam juz fakt ze to "dziecko" bylo streczona przez mamusie gwiazdeczka...i nie bylo az takim dzieckiem jesli chodzi o seks i narkotyki. Ale ok to ostatnie Polanskiego nie usprawiedliwia.
  już oceniałe(a)ś
  28
  7
  @Cyklistaaleniewegetarianin
  Szczerze ? To co zrobił nie jest w niczym mniej złe jeśli nie gorsze biorąc pod uwagę jej wiek. Najpierw ją odurzył, a potem zgwałcił. I to analnie, gdzie nawet wiele dorosłych kobiet w normalnym zdrowym związku nie chce tak współżyć. To, że nie pobił jej przy tym nie znaczy, że to nie był gwałt. Poza tym 13 nawet gdyby się zgodziła to jest to wiek gdzie nie podejmuje się w pełni świadomie decyzji. Dlatego 13 latki m.in. nie mogą mieć prawa jazdy, nie mają zdolności do czynności prawnych i nie mogą pić alkoholu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @yogi&ranger
  Dlaczego bierzesz 'dziecko' w cudzysłów? Czy dziecko stręczone i wykorzystywane przez dorosłych przestaje być dzieckiem i staje się 'dzieckiem' w cudzysłowie?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @kaqaka
  nie, nie przestaje
  przepraszam
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @yogi&ranger
  Szacun dla Ciebie ! Za poprzednie posty . I za ostatni zwłaszcza.
  Nieczesto spotykana kultura i inteligencja w jednym.pzdr
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @casuconsulto42
  Czyli Ty nie widzisz. Ciekawe czy autorka artykułu widzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0