Mam takie moje strachy. Dotyczą śmierci. Śmierci moich najbliższych. Jan pomógł mi się z tą śmiercią oswoić - mówi Dawid Ogrodnik. W filmie "Johnny" wcielił się w ks. Jana Kaczkowskiego.

Na nosie szkła jak denka od butelek. Powłóczy lewą nogą. Mówi w charakterystyczny sposób, z lekką wadą. Już pierwsze materiały z planu udowadniały, jak bardzo Dawid Ogrodnik stał się podobny do ks. Jana Kaczkowskiego. Do długiej listy wyjątkowych metamorfoz aktor dopisuje kolejną.

Wcześniej rapował kawałki Paktofoniki jako Rahim ("Jesteś Bogiem"), wcielił się w Tomasza Beksińskiego ("Ostatnia Rodzina") i niewidomego wirtuoza jazzu ("Ikar. Legenda Mietka Kosza"). Ostatnio pożyczył bluzę z tęczowymi paskami od Daniela Rycharskiego, tworzącego na wsi artysty, i w ślad za nim wziął na plecy krzyż.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "...Żeby przypomnieć ludziom, że Kościół to nie tylko nadużycia."

  Tak się składa że w Polsce Kościół to głównie nadużycia - i na nic innego Kościół nie ma już ani czasu ani ochoty. Dlatego lepszym wyborem jest dla mnie rozmowa z przyjaciółmi, procedury dużo prostsze, atmosfera autentycznie szczera a wina wystarcza dla wszystkich.
  "..sam mam Kościołowi katolickiemu wiele do zarzucenia. Ale nie zamierzam z tego powodu rezygnować z dialogu z Bogiem."
  Zakładam, że używając tego niezdefiniowanego worka pojęciowego "Bóg" Dawid Ogrodnik ma na myśli ogólnie duchowość, która jest potrzebą wszystkich ludzi. No, może poza zapiekłymi fanatykami religijnymi, których napędza frustracja i nienawiść.
  Przy tym założeniu, chętnie bym go zapytał gdybym mógł - jaki związek dostrzega między duchowością a zdeprawowaną do granic sektą? Obecnie to już tylko siatka złodziejsko-pedofilska, choć wyjątkowa bo ponad prawem. Ale historycznie biorąc to źródło większości wojen, pogromów, tortur, okrucieństw i nienawiści na świecie.
  już oceniałe(a)ś
  57
  1
  @parazydek
  Co to znaczy, że ?duchowość jest potrzeba wszystkich ludzi? ? Czym ona sa - ta potrzeba i duchowość ? Pytam, bo mam podejrzenie, że moja potrzeba nie jest żadna duchowość. Jedyne co mnie oszałamia i onieśmiela swoja potęga jest natura, przyroda. Przed żadna inna siła nie czuję respektu. To duchowość, czy nie ?
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  @messie
  W moim rozumieniu to też duchowość. Tak mniej więcej opisywał swoje odczucia Einstein. Sekta chce mieć monopol na duchowość i zespawać ją z religią. W taką pułapkę wpadają tzw. wierni, np. Ogrodnik, ale jak widać nie tylko oni.

  Nie pozwólmy sobie odebrać duchowości!
  już oceniałe(a)ś
  38
  1
  @messie
  dla mnie tak - w najczystszej postaci. Czy może być większa niż ta gdy stoisz na jakimś szczycie, z jednej strony z satysfakcją zdobycia góry, a z drugiej - z myslą, że jest się nikim pośród tej bezkresnej potęgi?
  Nadzieję daje myśl wtedy, że jest się z tą potęgą połączonym, że jest się jednym i tym samym.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @8Bunio
  Odrzuciło mnie od tego wywiadu po przeczytaniu, jaki to islam jest tolerancyjny i otwarty na dyskusję. Pan aktor koniecznie musiał wysilić się na "oryginalność".
  już oceniałe(a)ś
  11
  10
  @Lasentinelle
  poznałam i pracowałam z Muzułmanami. Wiele moglibyśmy się od nich nauczyć - kultury, szacunku dla starych ludzi np. Tylko, że prostactwo i zło lepiej się sprzedaje.Jestem ateistką i apostatką, ale czy chrześcijaństwo to tylko ordo juris, Głódź, Jędraszewski, Chazana? To nie są chrześcijanie, to mafia!
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @bosia
  Szacunek do muzułmanie mają dla starych ludzi, ale tylko płci męskiej.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @Lasentinelle
  Przecież on nie powiedział, że są tolerancyjni. Mówił tylko o stylu pracy - rozmowa vs wykład
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @parazydek
  dałam kciuk w górę, ale z jednym ale. jak we wszystkich profesjach są wyjątki- chlubne, prawda?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie wyobrażam sibie pracy w korporacji , która gwałci dzieci, poniża kobiety i jest wielkim leniem , nierobem i do tego chciwym. Potrzeba duchowości nie musi się realizawać przez organizacje przestępcza.
  @MagdaMagdaMagda
  ...no właśnie, to jest 'banda śmierdzących leni'.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @MagdaMagdaMagda
  Myślę, że nie jest to żadnym problemem. Nikt nikomu nie każe pracować w tak opisanej korporacji. Można pracować gdzie indziej, tak jak większość ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @Lemuring
  tylko, że ta mafia rządzi w Polsce i żre za moje podatki!
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Czarna zaraza to wlasciwe okreslenie funkcjonariuszy tej organizacji . !!!! RAMEN
  @jozwa51
  po jaki wał GW poświęca tyle miejsca tym zboczonym zbukom i temacie wokół nich. Chyba nadszedł czas aby zarzucić prenumerate GW. Za dużo tam tych religio bzdur i historyjek o pedo postaciach ztej zboczonej organizacji. Tfuuuuu. Ohyda.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @withay
  Patologie panujaca w tej kascie nalezy pokazywac a Wyborcza robi to w miare dobrze . !!!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "jest w człowieku naturalna potrzeba duchowości" otóż nie, nie ma. To kłamstwo wierzacych. Dzieci rodzą sie ateistami i dopiero kultura i wychowanie wtłacza w nie obowiązek wiary. Wierzący udają, że tego nie rozumieją, bo zaakceptowanie tego oczywistego faktu wywala cały ten obskurancki bezsens ktoremu poświęcają tyle czasu i pieniędzy.
  @marcholt@wp.pl
  Amen
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  @marcholt@wp.pl
  Mylisz duchowość z religijnością, a to są dwie zupełnie różne sprawy. Potrzeba duchowości istnieje w większości z nas, a religijność jest nam "wszczepiana" przez otoczenie. Ktoś tu wcześniej pytał czy jego zachwyt nad potęgą Natury jest duchowością. Oczywiście, że jest. Podziwianie dzieł sztuki, tworzenie jej, również jest duchowością. Filozofia to duchowość. Słuchanie i przeżywanie muzyki to duchowość. I tak dalej...
  już oceniałe(a)ś
  50
  6
  @pasikuzka
  10/10
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @marcholt@wp.pl
  pamiętam, gdy będąc dzieckiem, pierwszy raz usłyszałem o bogu od cioci zatroskanej o moje zbawienie. Dokładnie pamiętam ten moment i moje zdumienie. Logika krzyczała - nieeee! Jak to bóg kocha? Co to za bzdury. Dzieciom trzeba dopiero zrobić porządne pranie mózgu, żeby to weszło.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @pasikuzka
  cyt,:"Wierzę w nieśmiertelność sztuki, cud muzyki, magię obrazów, objawienie poezji, świętą potęgę nauki, zbawczą moc logicznej myśli. Wierzę we własne siły - ufam, że twórcza praca ma sens i że warto bez przerwy się uczyć. Wierzę, że ludzie są raczej dobrzy niż źli. Bogom nie wierzę."

  cyt2.:"Mam to szczęście, że mój umysł jest wolny od religii. Chcę się dzielić tym szczęściem".

  Jerzy Bokłarzec, muzyk, filozof, dziennikarz .

  youtube.com/c/JerzyBokłażecTV
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Przykro mi, albo może i nie, ale jako osoba niewierząca nie mogę patrzeć na wierzących inaczej niż z politowaniem. A niech sobie wierzą, nic mi to nie przeszkadza, jednak jak spotykam dorosłego wierzącego w te bajki o świętym mikołaju, to jaki mam mieć do tego stosunek?
  @powolizatobylejak
  Skoro Ci to nie przeszkadza...
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  @powolizatobylejak
  A czy nie przeszkadza ci trochę, że chcąc nie chcąc musisz łożyć na utrzymanie tego drogiego i szkodliwego cyrku, który w zamian za to siłą narzuca ci wydumane reguły, którymi sam pogardza? Naprawdę nie przeszkadza, choćby odrobinę..?
  już oceniałe(a)ś
  53
  4
  @parazydek
  mnie przeszkadza i to bardzo!! Bo czuję , że dzięki tej kasie napędza się nieprawość i zbrodnia!! bo pedofilia to ZBRODNIĄ jest
  już oceniałe(a)ś
  41
  1
  @parazydek
  powolizatobylejak wypowiedział się o wierzących, a nie o instytucji Kościoła. Ja na wierzących patrzę tak samo jak powolizatobylejak, czyli z politowaniem, ale KK jako instytucja powinien wg mnie być potraktowany jak Kartagina.
  już oceniałe(a)ś
  33
  3
  @powolizatobylejak
  Jesli patrzysz z politowaniem to znaczy ze sie wywyzszasz. I nie masz szansy zrozumiec. Nie tedy droga
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  taaak, czlowiek ze strachu zrobi duzo

  nawet uwierzy w boga
  już oceniałe(a)ś
  86
  13
  Zabrzmiało, jak "nieważne, że kościół gwałci dzieci - ważne, że ze mną nie rozmawia" :/
  @Szafirowlosa
  Niestety tak. Dziwne te wywiady z aktorami zakładające że oni to intelektualiści którzy potrafią nam przekazać nowe prawdy
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @Szafirowlosa
  I jeszcze to wychwalanie, jak rozmawia z nim islam. Ciekawe, co by powiedział na ten temat gdyby nie był facetem.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @Szafirowlosa
  W zasadzie to można zrozumieć, że co prawda gwałcą, ale najważniejsze żeby po zapytali czule "jak było?"
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Następny co spotkał Pana Boga i ochoczo przyjmuje komunię z rąk księdza, który być może kilka godzin wcześniej trzymał te ręce w pupie małego dziecka? Tfu
  @paczka142
  Chyba nie przeczytałaś tego wywiadu ze zrozumieniem. Szkoda. Jestem bardzo daleko od Kościoła, ale jakże ciekawy wywiad z Dawidem Ogrodnikiem oraz informacje o ks. Kaczkowskim to bardzo cenna lektura.
  już oceniałe(a)ś
  27
  23
  @paczka142
  A to świat który nas otacza jest lepszy od kościoła? A kościół jako taki z czego się bierze nie z nas wszystkich? Czy komentujących nie rozsadza przypadkiem pycha? Chodząc po ciemnych zaułkach wieczorem boicie się księży?
  już oceniałe(a)ś
  9
  33
  @xboby
  ja się boję i dlatego jak jest ciemno to nie wychodzę...
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @xboby
  A co to za jakiś durny symetryzm?
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @xboby
  Odnoszę wrażenie, że pycha to jest po twojej stronie
  I nie, KK nie bierze się z ludu, on ludem steruje, lud straszy, ludowi grozi w swoich nędznych interesach. 7 grzechów głównych jest dla ludu, dla kleru to są ich przywileje. W kościele są interesy i interesiki. I tylko tyle.!!
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @dziurkawnosie
  Akurat z nim jest jak w przypadku innych osób, które mają problemy z uzależnieniami. Na końcu każdy z nich staje się religijny. Coś muszą cpac po odwyku i zwykle jest to Bóg albo ajurweda.
  już oceniałe(a)ś
  15
  3
  @M.K.Zet
  No tak. Poza Kościołem ich nie ma zupełnie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @Lemuring
  Ale to KK mówi co dobre, a co złe. Swoimi kazaniami piętnuje, oskarża, żąda. Ci inni mający problem z prawem nie ubierają się w szaty niewinności, pracowitości. No chyba, że są pisiorami. Im z gęby nie złazi religia, ale czyny przeczą ich mowom.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @xboby
  ja nie, bo jestem już stara, ale wnuków bym pilnowała!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0