Niemal siedem milionów złotych zapłaci osoba, która wylicytowała w domu aukcyjnym Christie's obraz Ewy Juszkiewicz "Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)". Dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany Muzeum Historii Żydów Polskich.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Licytacja odbyła się w nocy z wtorku na środę czasu polskiego w nowojorskiej filii domu aukcyjnego Christie's. Obraz Ewy Juszkiewicz wystawiony był na aukcji poświęconej sztuce XX i XXI w., obok prac m.in. Jeana-Michele'a Basquiata, Jeffa Koonsa, Gerharda Richtera czy Banksy'ego.

Eksperci Christie's oszacowali wartość "Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)" na 200-300 tys. dol. Ostateczna cena była niemal pięciokrotnie wyższa: obraz Juszkiewicz został wylicytowany za 1,56 mln dol., czyli niemal 7 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Juszkiewicz zaczęła reprezentować Gagosian Gallery. Kto kogo reprezentuje? Trochę to niejasne.
    @jazzina2
    No właśnie, w rym zdaniu przydałaby się strona bierna.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    >> Jej twórczość od lat jest ceniona na świecie, a kariera przyspieszyła jeszcze w 2021 r., gdy Juszkiewicz zaczęła reprezentować Gagosian Gallery.

    Może jednak Gagosian reprezentuje interesy Ewy Juszkiewicz?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Ładne, łatwe, kolorowe, oczywiste, o neutralnej, bezpiecznej tematyce, w formacie idealnym na ściany w nowoczesnym wnętrzu. Do tego spod ręki kobiety z jakiegoś postkomunistycznego kraju na krańcach świata. Pod patronatem galerii, która sprzeda każdego. Taki Mitoraj malartwa
    @kleszczekraba Co za porównanie z Mitorajem, który opisywał w kondycję człowieka - jego rzeźby są sztuką z wysokiej półki.
    Obraz który widzę jest skrzyżowaniem martyrologicznej weny z disco polo. Nic dziwnego, że wielu się podoba.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @felis
    Mitoraj na początku jeszcze jakoś sobie radził (Luci di nara). Potem już tylko nieumiejętne przeskalowania , czyli pogubienie proporcji i brak znajomości anatomii człowieka (co dla rzeźbiarza chcącego wzorowac się na antyku jest albo brakiem kompetencji, albo niezrozumiałą ekspresją). Taka sztuka dworska: banalna, łatwa, dekoracyjna, bez sensu dominującą nad otoczeniem. Dla mnie podobny poziom banału, co Juszkiewicz. Parafrazując klasyka, jak ma zachwycać skoro nie zachwyca. Chyba mamy prawo do odmiennych gustów #sarkazm
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Martyrologia skrzyżowana z malarskim disco polo
    już oceniałe(a)ś
    8
    5
    Słabe i odtwórcze obrazy. Powielanie jednego pomysłu.
    @mbar
    Kolejny znafca.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    A gdzie jeleń i łabędzie?
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    >>Portrait of a Lady<<
    Lady on a Rykowisko.
    już oceniałe(a)ś
    13
    25