Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

W tegorocznej edycji nagrody Lux nominowane były także filmy "Kolektyw" i "Na rauszu". Przyznawana od 2007 r. nagroda przeszła gruntowną reformę, obejmującą nawet zmianę nazwy (obecnie to Lux Audience Award – Europejska Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu). Zmieniły się także m.in. zasady głosowania – najlepszy film z nominowanej trójki wybierają w głosowaniu europosłowie oraz widzowie z całej Europy, a ich głosy ważą po 50 proc.

Duński zdobywca tegorocznego Oscara, który w piątek wejdzie wreszcie do polskich kin, zajął trzecie miejsce, polski kandydat do ubiegłorocznego Oscara – drugie, a zwyciężył – nominowany w tym roku do dwóch Oscarów – rumuński dokument o śledztwie dziennikarzy wokół tajemniczych śmierci po pożarze w klubie Colectiv i wszechobecnej korupcji na szczytach władzy w Bukareszcie.

Bartosz Bielenia: Daję głos w imieniu Białorusinów

Aktor odbierał statuetkę w imieniu reżysera Jana Komasy i innych twórców „Bożego Ciała".

- Pochodzę z Polski, której granica stanowi granicę Unii Europejskiej z Białorusią. Za tą granicą 30 tys. 500 osób jest torturowanych, 476 osób znajduje się w więzieniach z powodów politycznych, 13 zostało zamordowanych – wyliczał. – A to dane tylko z roku 2020 r. Jedyne, co mogę dziś zrobić, to dać głos w imieniu tych ludzi.

Swoim krzykiem nawiązał do działań 28-letniej białoruskiej aktywistki Jany Shostak, która od 2010 r. mieszka w Polsce. W sierpniu 2020 r. Shostak zorganizowała akcję „minuta krzyku dla Białorusi".

Po tym, jak 23 maja 2021 r. samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna, został podstępem zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku, Shostak powiedziała na konferencji prasowej pod ambasadą Białorusi w Warszawie: "My już nie możemy milczeć, wszystko, co nam pozostaje, to minuta krzyku. Mam nadzieję, że wszyscy i wszystkie z nas na swój sposób zakrzyczymy". Po czym krzyczała przez minutę.

W Strasburgu Bielenia przypominał też o odbywającym się codziennie o godz. 18 przed siedzibą biura Komisji Europejskiej w Warszawie proteście Białorusinów i solidaryzujących się z nimi Polaków.

 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.