Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To najczęściej prości niewykształceni ludzie którzy nie byli nigdy nawet w sąsiednim stanie. Oczekiwali prostej recepty na wszystko a złotousty gawędziarz im to dawał. Są bardziej jak wyznawcy niz wyborcy.
  @swensypool
  To tak jak u nas...
  już oceniałe(a)ś
  34
  1
  @swensypool
  Zapomniales dodac, ze jest ich 72 mln.
  już oceniałe(a)ś
  11
  11
  @swensypool
  Nie do końca, część z nich przyjechała do Waszyngtony. Być może to ich pierwszy raz. Więc przegrana Trumpa ma jeszcze jeden pozytywny skutek!
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @mr.off
  Po prostu masa głupoty. To nic nie zmienia. Powinniśmy zadać raczej pytanie - kto i co do tego doprowadziło? Do tego, że takie masy powstały, że nikt nie próbował temu zaradzić? A wręcz kto na tych masach zarabiał?
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @g96
  W USA nigdy nie przeprowadzono solidnego rozdziału religii i państwa. Pełno ingodłitrastów helpasgodów i godblesów.
  już oceniałe(a)ś
  10
  5
  @tksiazek
  Niby tak , ale God w USA tak naprawdę może byc kazdej religii.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @g96

  OK. "Powinniśmy zadać raczej pytanie - kto i co do tego doprowadziło?"

  Jaka jest Twoja odpowiedz? I lekarstwo na te nieszczescie?
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @mark7
  Jasne, ze w USA zyja ludzie wszystkich religii. Wiec Bogow moze byc wielu. I jest. Swietnie to widac w Nowym Jorku, gdzie sa koscioly wszystkich mozliwych religii i wyznan. Ale i w innych mniejszych miastach, choc raczej na Polnocy USA: kiedys wybralem sie kolo poludnia (wtedy sa msze) na ulice 7 tys. miasteczka w stanie Vermont i zapraszali mnie do swoich kosciolow ludzie 11 wyznan.

  Tyle, ze mowimy o Bogu wiekszosci tych co poszli glosowc. A to bohater fikcji literackiej pt. Biblia.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @tksiazek
  Brednie. W USA jest 100% rozdzial religii i panstwa.

  Myslisz' kategoriami katolickiego grajdolka z Polski, bo zaszkodzil Ci, jak reszcie, dym kadzidel. Wiec nie kapujesz nawet, ze katolicyzm to w USA religia troche ponad 20% ludzi. A reszta to rozne inne nurty chrzescijanskwa, judaizm, islam, itd.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @mr.off
  Nie. NIE JEST. Pełno machaczy Biblią na stanowiskach politycznych, którzy na stanowiskach politycznych nią machają. I nie jest ważne JAKA to jest religia. Ważne jest podejście do religii czyli mieszanie spraw religijnych z państwowymi. Nigdy nie zrobiono z tym porzadku i wiecznie potakiwano największym oszołomomom.
  No to godbles i ingodłitrast.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @mark7
  Może być każdej ale pytanie czy w ogóle ma być jakiejś? A zatem godbles i ingołitrast ten kraj mentalnie zniszczyły. Proste.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @mr.off
  Tym gorzej dla narodu
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @swensypool
  To tak jak nasze prostaczkom.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @tksiazek
  BREDZISZ 'amerykanisto'.

  Jak 'amerykanista' @Azzo, ktory tez zna Ameryke tylko z TVPiS i TVN.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @mr.off
  Ale ilość usprawiedliwia wiarę w szkodnika?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @swensypool
  Kto od kogo ściągał?Tramp od PiSu chyba. Tu też mamy wyznawców.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @mr.off
  Twój argument jest bardzo przekonujący. To jeszcze raz: godbles ingodłitras i helpasgod. Jak takie rzeczy przestaną się sączyć z ust urzedników państwowych w sytuacjach oficjalnych to będzie mozna uznać że religia jest oddzielona od państwa. A póki co... sam rozumiesz prawda?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @SnakeP
  Trump nie wymyslil ani nie stworzyl 72 mln Amerykanow. Oni sa produktem systemu politycznego USA. Trump ich eksploatuje politycznie , bo chce i moze to robic. Kim sa jest tu:

  "O Trumpie mówią, że jest autokratą ? ale podobne poglądy mają miliony Amerykanów [OPINIA]"
  h ttps://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/usa-o-trumpie-mowia-ze-jest-autokrata-ale-podobne-poglady-maja-miliony-amerykanow/wpt8dkx,79cfc278

  Jedną z ważnych lekcji, jakie Amerykanie wyciągnęli z wyboru Donalda Trumpa na prezydenta jest to, jak wielu z nich podatnych jest na autorytaryzm. Rozkwitnie on, jeśli Trump ponownie wygra, ale nie zniknie w magiczny sposób, jeśli przegra ? pisze Matthew C. MacWilliams z POLITICO.

  ? Badania potwierdzają, że ok. 40 proc. Amerykanów przedkłada autorytet, posłuszeństwo i uniformizm nad wolność, niezależność i różnorodność
  ? Autorytaryzm może być "aktywowany" przez każdego, kto w odpowiednim momencie zagra na strachu i niepewności wyborców ? uważa autor
  ? Kraj, w którym autorytarne idee są coraz silniejsze, nie jest już demokracją, idzie w kierunku faszyzmu

  W szkołach średnich, na lekcjach wychowania obywatelskiego, uczono, że "amerykański autorytaryzm" to oksymoron. Autorytaryzm to relikt przeszłości. Stany Zjednoczone to kraj zbudowany na wolności, na wskroś przesiąknięty ideami równości i sprawiedliwości, odporny na takie pokusy.
  Dziś wiemy, że cała ta narracja to rodzaj narodowej legendy. Jak pisałem na tych łamach na rok przed zwycięstwem Trumpa w 2016 r., jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy wyborcy Republikanów poprą w prawyborach Trumpa, a nie jego kontrkandydatów, jest ich skłonność do autorytaryzmu.

  Napisałem tamten artykuł na podstawie ogólnonarodowego sondażu przeprowadzonego na niecały rok przed wyborami prezydenckimi ? a później także w innych mediach pojawiły się artykuły i analizy ukazujące, w jaki sposób Trump wydobywał na wierzch głębokie, nawet jeśli często uśpione, tendencje autorytarne w naszej polityce".
  (...)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @mr.off
  I co w związku z tym?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @aramba
  To samo co zawsze gdy sa klopoty: trzeba zaczac myslec zeby postawic wlasciwa diagnoze i znalezc skuteczna tarapie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @mr.off
  To dobrze nie rokuje dla przyszlej Ameryki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @mr.off
  Pamietajmy o Tea Party. To ta tluszcza holoty zradykalizowala Ameryke i poniekad przejela partie republikanska.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @tksiazek
  Raczej go stworzyły.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @xerra1
  No właśnie nie. Ojcowie założyciele do religii nie pałali miłością. Godblesy powstały później
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @hardy
  Thomas Friedman on GOP: This is not a political party. It's a cult

  In an interview with CNN's Wolf Blitzer, columnist and author Thomas Friedman likens Trump-supporting Republicans to a cult, saying that party leaders don't stand up to the President because they are afraid of him.

  h ttps://edition.cnn.com/videos/politics/2020/11/13/john-kelly-trump-transition-friedman-cult-tsr-sot-vpx.cnn
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Trump w swojej retoryce splagiatował pisowskie kłamliwe hasło wyborcze z 2015 roku: "Polska w ruinie". W dzisiejszych czasach nośne populistyczne hasła pozbawione konkretów wyjątkowo mocno działają na "ciemnego luda". Nie ma znaczenia w jakim kraju się to dzieje: w Polsce, na Węgrzech, czy w USA. Bazując na takim pomyśle przeciwnicy UE doprowadzili Wielką Brytanię do brexitu. Co rozumiał zwykły Brytyjczyk z hasła: "Odzyskać kontrolę"? Między innymi to, że po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie mogła zablokować przyjazd 80 mln Turków. Biedny "zwykły" obywatel Wielkiej Brytanii już nie sprawdził, że 80 mln to liczba ludności Turcji. Ta informacja nie była mu potrzebna przy podejmowaniu decyzji w czasie referendum brexitowego. Ta informacja, zburzyła by dobre samopoczucie "zwykłego" Brytyjczyka, gdy już poczuł, że zaczął "odzyskiwać kontrolę".
  już oceniałe(a)ś
  89
  1
  Podobnie ,jak u nas.
  @witek

  Dokładnie jak u nas.

  Zob. fot. 4.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @ku_spoleczenstwu_otwartemu
  Widac szkolenia Beatki w USA nie poszly na darmo
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Łatwy dostęp do śmieciowej wiedzy zabija demokrację.
  @lwej
  Co to jest 'smieciowa wiedza'?
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Paranoicy tacy jak trump czy kaczyński tylko dzielić ludzi i niszczyć potrafią.
  @jankos101
  Tak. Ale druga strona to ci, którzy na utrzymywaniu tych paranoików wstanie wegetacji zarabiali. I to jest pełny obraz sytuacji.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rozkwitają płaskoziemcy..
  @Mag Oos
  Mam nadzieję, że się nie zaszczepią.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @ja-no-i-ty
  "Trump w swojej retoryce splagiatował pisowskie kłamliwe hasło wyborcze z 2015 roku: "Polska w ruinie".
  *

  Nie rozumiesz realiow USA.

  Haslo 'Make America Great Again' tak naprawde jest haslem 'Make America White Again' i skierowane jest do populacji 'bialych wscieklych mezczyzn', ktorzy jako ludzie bialej rasy traca wiekszosc w USA: za 20 lat biali stana sie jedna z mniejszosci rasowych.

  Fundamentem strategii Trumpa i w 2016 i w 2020 r. byl BIALY RASIZM, ktory ma swoje korzenie w demografii.

  Jest w tym hasle takze komponent 'bezpieczenstwa ekonomicznego', gdyz Wall Street wyeksportowala miliony miejsc pracy z do Chin, co spowodowalo pauperyzacje klasy sredniej, jek kurczenie sie i przehodzenie milionow bialych Amerykanow do kategoriii ludzi zyjacych w biedzie: place od kilku dekad stoja w miejscu, koszty utrzymania rosna, wiec nawet ci co maja prace nie sa w stanie oplacic wszystkich rachunkow (3orking poor).

  Ten marsz narodowych egoizmow i nacjonalizmow przez panstwa Zachodu bierze sie stad, ze 'demokracjami' Zachodu rzadzi dzis Wielki Kapital. W USA jest to Wall Street, ktora od czasu R. Raegana z wyborow na wybory coraz bardziej stawala sie centralnym osrodkiem wladzy politycznej, a panstwo narzedziem realizacji jej interesow. To dlatego 1% najbogatszych Amerykanow zgromadzilo tyle bogactwa co cala amerykanska klasa srednia (170 mln ludzi).

  Ameryka nie jest demokracja, jest plutokracja, czyli dyktatura najbogatszych. I co najgorsze jest plutokracja juz oficjalnie i zgodnie z prawem: przesadzil o tym wyrok Sadu Najwyzszego w sprawie CITIZENS UNITED vs FCC (2010), ktory daje korporacjom (Wielkiemu Kapitalowi) mozliwosc pompowania dowolnej ilosci pieniedzy w proces wyborczy.

  Co znaczy, ze 535 czlonkow Kongresu USA to lobbysci Wall Street, a nie polityczni reprezentanci 150 mln wyborcow Bidena (78,662,167) i Trumpa (72,936,343). Podobnie jak Trump i Biden.

  Wiekszosc Amerykanow nie rozumie, ze nie zyja juz w demokracji, a w plutokracji. Nie rozumieja tez, ze 'American Dream' WALL STREET wyeksportowala do Chin.
  @mr.off
  Bardzo ciekawy wpis.
  Nigdy nie byłem w USA, a wiedza od publicystów czy z eseistyki zawsze jest podana przez pryzmat punktu widzenia autora.
  Po prostu nie do końca mogę zrozumieć, jak to jest, że ponad 70 mln ludzi oddaje głos na Trumpa.
  To naiwne spojrzenie - wiem o tym - ale z perspektywy lokalnej, polskiej, po latach prezydentury Trumpa, wielu decyzjach, tweetach czy wypowiedziach widać, że to mitoman, narcyz i niepokojący populistyczny satrapa.
  A tymczasem 70 mln ludzi widzi go w roli przywódcy...

  Wpis @mr.off uzupełnia obraz, żeby jakoś tych ludzi zrozumieć.

  k.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @kejwok
  Wyborców PiS też można zrozumieć. Problem w tym że to oni nie rozumieją.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @kejwok
  Zeby dobrze rozumiec co sie stalo w USA 3 listopada trzeba nalozyc na siebie kilka map.

  Jak sie patrzy na powyborcza mape Ameryki widac, ze stany gdzie wygral Biden (niebieskie) to stany po lewej i prawej stonie terytorium USA, (zachodnie i wschodnie wybrzeze) oraz polnoc, gdzie sa wszystkie wielkie aglomeracje Ameryki. Stany w ktorych wygral Trump (czerwone) to srodkowa Ameryka i poludnie z 'matecznikiem' w Teksasie.

  Jak sie na te mape nalozy mape pokazujaca wyksztalcenie Amerykanow, to niebieskie sa stany, gdzie wygrali demokraci (Biden), a czerwone republikanie (Trump).

  Podobnie bedzie z rasa i religia: niebieskie sa stany na obu wybrzezach i polnocy, czerwone to srodek i poludnie Ameryki.

  Do tego trzeba dodac zrodla informacji z jakich korzystaja wyborcy Demokratow i Republikanow (pokazuja to badania Pew Research Center tu: "Two-thirds of U.S. adults say they?ve seen their own news sources report facts meant to favor one side"
  h ttps://pewrsr.ch/3oSeDWE

  Glownym zrodlem informacji - a dla wiekszosci jedynym - wyborcow Trumpa (konserwatywnych/republikanskich) jest telewizja FoxNews (plus program radiowy Rush'a Limbaugh i potral ultraprawicowy (alt-right) portal Breitbart News).

  Demokraci korzystaja z wieszej ilosci zrodel informacji, ale i one byly spolaryzowane politycznie. I choc wiele z nich ma reklamowe slogany typu , 'my raportujemy (czyli przedstawiamy fakty), Ty decydujesz' czy tez "oferujemy wiarygodne i zbalansowane (bez przechylow ideologicznych) informacje', to jest to tylko reklama. Nie majaca zwiazku z tym co czytaja, widza i slysza Amerykanie.

  Inna wazna informacja dotyczaca mediow jest taka, ze 90% z nich kontroluje 6 grup kapitalowych. Co ozbacza, ze o tym co wiedza i jak mysla Amerykanie decyduje kilku-kilkunastu ludzi z Wall Street (nalezacych do 1% najbogatszych Amerykanow).

  Takie sa realia.

  Trump dostal 73 mln glosow, gdyz jego sztabowi wyborczemu i konserwatywnym mediom - ktore nie informowaly jak jest, a szkalowaly Bidena mowiac ze to socjalista (albo komunista), agent Chin i Rosji, ktory stoi na czele hord lewakow/socjalisytow jak gwiazda Demokratow Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, ktorzy zamkna koscioly, zakaza posiadania broni i zaprowadza w USA komunistyczne porzadki jak w Chinach - udalo sie wyborcow zamienic w wyznawcow Trumpa. I przestraszyc. Na ten strach naklada sie strach i emocje zwiazane z utrata wiekszosci przez ludzi bialej rasy.

  Zmanipulowac i przestraszyc bialych wyborcow Trumpa nie bylo trudno, gdyz sa w wiekszosci niewyksztalceni i korzystajac z 1- 2 zrodel informacji byli bardzo latwym celem politycznej propagandy (warto zauwazyc, ze Trump dostal wieksze niz w 2016 r. glosow wsrod czarnych i latynoskich wyborcow - np. na Florydzie oni zdecydowali o jego zwyciestwie - ale to trzeba wiazac, sadze, z wyraznie wyzsza frekwencja wyborcza).
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @mr.off
  ciekawe wpisy - domyślam się, że mieszkasz w USA. Trochę czytałam o Stanach i w większości zdobyta przeze mnie wiedza pokrywa się z Twoimi wpisami. Zakładam, że Demokraci mają większą znajomość procesów geopolitycznych. Pisząc Demokraci nie tylko myślę o samej "wierchuszcze". Zastanawiam się dlaczego takie osoby jak Elizabeth Warren czy Berni Sanders nie mają szans na bycie wybranym przez partię do ubiegania się o fotel prezydenta USA.
  W jaki sposób odbywają się wybory i kto tak praktycznie wybiera? Widziałam kolejne etapy wyborów, przesłuchań publicznych natomiast nie wiem na jakich zasadach ktoś odpada a ktoś inny wygrywa.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zabicdrozda59
  Zasada jest nieskomplikowana: kandydatem partii zostaje ten polityk, ktory ma najwieksze szanse na zdobycie 270 glosow elektorskich (to daje prezydenture).

  Ze wzgledu na specyficzny system wyborczy amerykanskie wybory prezydenckie odbywaja sie tak naprawde oddzielnie w 50 stanach i DC.

  Czyli odbywa sie 51 wyborow prezydenckich i w kazdym stanie wygrywa je ten kandydat, ktory zdobedzie najwiecej glosow. Zwyciestwo w stanie daje glosy elektorskie przypisane do stanu w zaleznosci od tego jak jest liczny. Np. Kalifornia ma 55, Nowy Jork 29, Pensylwania 20, Arizona 11, a Montana 3. Caly cymes polega na wygraniu w takiej kompozycji stanow, zeby zdobyc upragnione 270 glosow elektorskich.

  B. Sanders byl najlepsza opcja w 2016 r. gdyz jest lewicowym populista i swietnie pasowal do starcia z prawicowym populista Trumpem, gdyz wybory cztery lata temu odbywaly sie w atmosferze rewolty 'bialych wscieklych mezczyzn' przeciw skorumpowanym waszyngtonskim elitom oraz Wall Street, a H. Clinton byla symbolem skorumpowanych waszyngtonskich elit, Wall Street i na dodatek kompleksu militano-przemyslowego.

  O jej wyborze zdecydowal establishement Partii Demokratycznej, zdominowany przez zwolennikow Billa i Hillary Clintonow, ktory robil co mogl by utracic Sandersa. Udalo sie, niestety, ale zaplacila za to glowa przewodniczaca DNC Debbie Waserman-Schultz, gdyz Demokratom nie pdobalo sie to jak postepuja przywodcy partii.

  W wyborach '2020 najlepszym kandydatem byl J. Biden, choc byl kandydatem prawego skrzydla Demokratow - czyli politycznego srodka Ameryki - i mial najwieksze szanse na zdobycie glosow wyborcow niezaleznych. No i oczywiscie bialych, czarnych, latynosow i azjatow.

  Wybor Bidena byl jak widac dobrym posunieciem Demokratow: jest prezydentem-elektem.

  Dobrym mimo tego, ze w Partii Demokratycznej dzis najsilniejsze jest lewe skrzydlo - socjalistow - ktorego twarzami sa B.Senders, E.Warren czy mloda gwiazda Demokratow Alexandria Ocasio-Cortes. Sa swietni, ale zbyt lewicowi dla wyborcow niezaleznych, czyli wyborcow politycznego srodka. Dlatego nie mogli byc kandydatami Demokratow (AOC jest poza tym za mloda, ma 31 lat).
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  PS.

  Thomas Friedman on GOP: This is not a political party. It's a cult

  In an interview with CNN's Wolf Blitzer, columnist and author Thomas Friedman likens Trump-supporting Republicans to a cult, saying that party leaders don't stand up to the President because they are afraid of him.

  h ttps://edition.cnn.com/videos/politics/2020/11/13/john-kelly-trump-transition-friedman-cult-tsr-sot-vpx.cnn
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @mr.off
  Nie zgodzę się z opiniom na temat tego że Biden był najlepszym kandydatem w 2020. Takie obraz sytuacji przedstawiły media korporacyjne broniące swoich interesów biznesowych. Ale podobnie jak 2016 Sanders był lepszym kandydatem a jego recepty niezwykle popularne. Źle odczytał jednak priorytety części wyborców którzy ponad korzystne reformy przekładali pokonanie Trumpa i posłuchali elity partyjnej i telewizyjnych głów mówiących iż najlepszy jest miałki Biden. Biden zdołał pokonać Trumpa ale nie swoją siła lecz dzięki jego słabości. Trumpa zniszczyła jego fatalna odpowiedź na pandemię. Ponieważ jednak jedynym przekazem Bidena było "Trump jest zły" i nic więcej Demokraci zapłacili cen w "down-ballot" stracili miejsca w kongresie i nie odzyskali senatu ponieważ nie powiązali Trumpa z resztą republikanów i nie mieli nic do zaoferowania wyborcom poza głosowanie "przeciw Trumpowi" co ci już zrobili na szczycie "ticketu". Najbardziej oberwali konserwatywni Demokraci tak zwani "Republikanie Light". Z 112 popleczników M4A wszyscy dostali się z powrotem do kongresu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Trump to ten sam tym socjopaty co: Kaczyński, Macierewicz, Rydzyk. Części wyznawców zapewne da się coś wytłumaczyć czy wyjaśnić ale większość jest nie do przekonania. Do pokonania tych ludzi służy właśnie demokracja a uchronienia przed nimi edukacja.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0