1/4
zamknij < >
Zdjęcie numer 1 w galerii - 100-lecie I wojny światowej. Różnice w świętowaniu między Wielką Brytanią a Polską [OPINIE]

NEIL HALL/REUTERS

Blisko milion czerwonych, ceramicznych maków przyozdobiło Tower of London. Ta niezwykła instalacja artystyczna to hołd Brytyjczyków dla żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Na zdjęciu: wolontariuszka pracuje przy montażu instalacji
  • Zdjęcie numer 1 w galerii 100-lecie I wojny światowej. Różnice w świętowaniu między Wielką Brytanią a Polską [OPINIE]
  • Zdjęcie numer 2 w galerii 100-lecie I wojny światowej. Różnice w świętowaniu między Wielką Brytanią a Polską [OPINIE]
  • Zdjęcie numer 3 w galerii 100-lecie I wojny światowej. Różnice w świętowaniu między Wielką Brytanią a Polską [OPINIE]
  • Zdjęcie numer 4 w galerii 100-lecie I wojny światowej. Różnice w świętowaniu między Wielką Brytanią a Polską [OPINIE]
Komentarze
Oczywiscie, ze czlowiek zawsze porownuje z tym w czym wyrosl. Mnie brytyjska pamiec o poleglych zolnierzach - nie natretna, sciszona, bez napuszonych slow i napuszonych politykow zawsze gleboko porusza. Mowia tylko te czerwone maki upamietniajace nasaczone krwia pola Flandrii. Podoba mi sie nieslychanie Pusty Grob czyli Cenotaf w Centralnym LOndynie, surowa geometryczna kopstrukcja zaprojektwala przed E. Lutyensa, ktory nie zgodzil sie aby byly na niej jakiekolwiek symbole relogijne jakiejkowleik reliogii, bo w smierci wszyscy sa sobie rowni : chrzescijanie, muzulmanie, Zydzi i ateisci. Cenotaf "zdobia: jesynie dwa stulizowane wience na sciananch i slowa "The Glorious Dead". U stop tego Pustego Grobu, ktory upmietnia dzis wszystkich zolnierzy poleglych,skladane sa 11 listopada wience z papierowych makow. Maki te sa produkowane caly rok i dochod z ich sprzedzay idzie na organiozcje kombatanckie. Ten calkowity brak rocznicowego pustoslowia jakos bardzo mi odpowiada.
@stach-poraj Pięknie dziękuję za mądrą i fajną opinię. Bardzo mi się podoba. Elka
już oceniałe(a)ś
6
0
@wyborcza.pl_redakcja Dziekuje.
już oceniałe(a)ś
3
0
Co to za rocznica bez Jarka, bez panow w sukienkach z torbami po cukrze na glowach, bez nienawisci, bez plucia? To nie sa zadne obchody, to jest nic, bo rocznica jest po to, by komus dowalic, by kogos wybuczec i opluc. To jest rocznica, a nie takie byle co.
@aussie1inc Dobre porównanie z tymi torbami po cukrze :)) Problem tylko w tym, że głupi ludzie (a jest ich niemało) ich chcą, gdyby nie chcieli, to by tego nie było.
już oceniałe(a)ś
3
0
Prawdziwe obchody to wrzaski mściwego kurdupla i marsze z pochodniami.
już oceniałe(a)ś
7
1
W Londynie w środowisku polskim powstał projekt, aby Polska włączyła się w obchody upamiętnienia I wojny światowej. Powód był oczywisty: w wojnie tej zginęły tysiące Polaków walczące na wszystkich frontach. Niestety, żadna z instytucji państwowych nie zainteresowała się tym projektem. Może i dobrze, bo znów mielibyśmy msze i marsze nienawiści przeciwko komuś.
już oceniałe(a)ś
3
2
Racja, cichutko w mediach o tej rocznicy, a Wielka Wojna (jak ja nazywano w latach 20tych i 30tych) dała nam, Polakom szansę na wybicie się na niepodległość. Niestety wojna na ta to również bratobójczy konflikt dla Polaków wcielanych do armii trzech zaborców. Powinniśmy większą wagę przywiązywać do tamtych historycznych chwil, żeby przypominać sobie o tym jak nacjonalizm prowadzi do masowych zbrodni i ludobójstwa.
już oceniałe(a)ś
4
1
Podpisuję się - brawo Czarek M. :) Chrzanić "świętowanie" zamienione w partyjne wiece wykrzykującego swoje pretensje do tronu szczerbatego gnoma i jego obłudnych watykańskich popleczników, którzy położyli tu łapę już prawie na wszystkim i doją Polskę ile wlezie, a mimo to wciąż im mało i mało.
już oceniałe(a)ś
2
2
jakoś mało kto zauważa w PL rocznicę pierwszej wojny, z tygodników nadrabia za wszystkie (surprise!) Tygodnik Powszechny, od dłuższego już czasu piszący na ten temat (to nie reklama!!!), respekt dla redaktorów, bo jakos inne media papierowe i nie "odfajkowują" jednym słabym najczęściej tekstem ważne dla całej Europy wydarzenie historyczne, no ale za to o powstaniu bylo non stop kolor co najmniej dwa tygodnie
@aala43 Byc moze dlatego, ze kazdy narod swietuje wazne dla siebie rocznice. Pomysl o tym.
już oceniałe(a)ś
2
1
@aala43 A ile tygodników przejrzałaś? Takich liczących się jest tak ok 11 (to zależy jak liczysz?). Pod koniec czerwca był to jeden z poruszanych tematów w tygodnikach. Dołączam się do zdania wojtkrak.
już oceniałe(a)ś
0
0
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka