3/4
zamknij < >
Zdjęcie numer 3 w galerii - Czarny policjant zabił białą kobietę. Jak reaguje Ameryka?

Anthony Souffle / AP

  • Zdjęcie numer 1 w galerii Czarny policjant zabił białą kobietę. Jak reaguje Ameryka?
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Czarny policjant zabił białą kobietę. Jak reaguje Ameryka?
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Czarny policjant zabił białą kobietę. Jak reaguje Ameryka?
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Czarny policjant zabił białą kobietę. Jak reaguje Ameryka?
Komentarze
<<< Czarny policjant zabił białą kobietę. Reakcje w USA zupełnie inne, niż gdy biały funkcjonariusz zabije Afroamerykanina >>> Rzeczywiście, reakcje są zupełnie inne - np. biali nie wyszli masowo na ulicę i w proteście przeciwko zabiciu ofiary nie zaczęli podpalać i rabować sklepów. Także CNN ani NYT nie uznały tej tragedii za wynik odwiecznej nienawiści czarnych do białych na tle rasowym. Pzdr
@kapitan.kirk Racja. Co więcej, na ile nam wiadomo, wszystkie przypadki z czarnymi Amerykanami w roli ofiar zdarzyły się w okolicznościach co najmniej dwuznacznych. Ucieczka, niezatrzymanie się na wezwanie policji, stawiania oporu, itp.
już oceniałe(a)ś
5
6
@kapitan.kirk Podejrzewam, ze jedak masz troche sklonnosci do wiekszego poblazania bialym. Biali tez potrafia wychodzic na ulice i w rzekomym protescie demolowac i okradac sklepy. Tak tez bylo u nas w Polsce, w PRL-u w czasie protestow przeciwko komunizmowi. Gornicy wybrali inna wersje protestu. Palili opony na ulicach Warszawy, Lepper wysypywal pszenice na tory. Ultralewicowcy w maju 2017 zdemolowali dzielnice Hamburga, i obrabowali wiele sklepow. Tam gdzie dochodzi do roznych protestow zawsze znajdzie sie okazja, zeby dokonac kryminalnych czynow. Czy to w formie prowokacji, zeby zdyskredytowac demonstrantow czy tez bogacic sie na cudzej wlasnosci.
już oceniałe(a)ś
6
1
@kapitan.kirk Masz rację reakcje są zupełnie inne. Za zabicie czarnego raczej nikt stołka nie traci, a funkcjonariusze często nawet nie ponoszą odpowiedzialności specjalnie. Prawicowe trole piszczą z zachwytu nad policją ,a nie twitują heytami. A co do nie wyjścia masowo na ulicę...W ten weekend donosiły o czuwaniu w intencji Ruszczyk w parku przy jeziorze Harriet, na które przyleciał ojciec Australijki. W uroczystości wzięły udział setki mieszkańców Minneapolis.
już oceniałe(a)ś
9
4
@kapitan.kirk Podziwiam Pana, za odwagę wypowiadania się na ten temat.
już oceniałe(a)ś
2
9
@nick....129 Czarni protestują i awanturują się, biali czuwają i domagają się sprawiedliwości. Łot tak.
już oceniałe(a)ś
3
4
@alama_ferka Biali policjanci, którzy zastrzelili bezbronnych czarnych obywateli często nie ponoszą konsekwencji karnych, a nawet służbowych. Zobaczymy, jak będzie w tym wypadku...
już oceniałe(a)ś
4
2
@kapitan.kirk Tak, byc moze gdyby bialy byl co weekend zabijany przez czarnego policjanta to by reakcja byla inna. Co wiecej, ze szczegolow wynika ze ten policjant poprostu zostal zaskoczony i wystrzelil. Brak doswiadczenia/nieudolnosc jest troche inne od strzelania nieuzbrojonemu czlowiekowi w plecy.
już oceniałe(a)ś
4
1
@krd_chicago Po prostu został zaskoczony? Faktycznie! Pojawienie się pieszego w amerykańskim mieście jest zaskakujące. Strzelanie do pieszych z samochodu bez ostrzeżenia powinno zrobić z tym porządek! Zgadzam się też, że strzelanie do cywili na oślep z samochodu jest jakościowe odmienne niż strzelanie w plecy uciekającemu przestępcy. To pierwsze kwalifikuje się do działań terrorystycznych to drugie to banalne przestępstwo kryminalne.
już oceniałe(a)ś
2
3
@mastif2 "Pojawienie się pieszego w amerykańskim mieście jest zaskakujące." Rany, ale wy jestescie uparci w swojej ignorancji. To bylo w nocy, w zaulku i policja zostala wezwana do prawdopodbnego gwaltu, wiec dlaczego probujesz to obrocic w cos innego? Nie, piesi w USA sie nie kreca w ciemnych zaulkach o dwunastej w nocy. Nie usprawiedliwiam tego to zrobil policjant i poniesie za to konsekwencje, ale przestancie podawac tez bzdurne analogie. I jezeli ci sie wydaje ze egzekucja czlowieka przez policje to "banalne przestepstwo" to masz nie wszystkie klepki na miejscu.
już oceniałe(a)ś
3
1
@krd_chicago W jakiej "ignorancji"? Tekst jest durnowaty i jako taki zasługuje na wyszydzenie. W Minneapolis zastrzelono kobietę. Autor komentowanego tekściku koniecznie chciałby przekonać nas, iż śmierć tej kobiety nie zasługuje na jakieś szczególne upamiętnienie i nie powinien wywoływać szczególnie ostrych reakcji, ponieważ owa kobieta nie była czarna. Zatem w opinii Autora mieszkańcy Minneapolis zachowali się bardzo niewłaściwie opłakując śmierć bliskiej im osoby i domagając się ukarania winnych. Natomiast zdrowy rozsądek - wbrew Autorowi - podpowiada, że niezależnie od tego czy ten gliniarz uśmiercił tę kobietę wskutek swej nieudolności, czy z pobudek rasistowskich, powinien zostać ukarany - choć oczywiście klasyfikacja czynu w danym przypadku będzie inna. Zupełnie naturalne wydaje się też oczekiwanie, że z policji zostaną usunięte osoby odpowiedzialne za jego przyjęcie i szkolenie. Być może zabójstwa czarnych nastolatków przez amerykańską policję nie zawsze wywołują adekwatne reakcje - czy jest to powód, by takiej reakcji nie było także w wypadku śmierci tej młodej kobiety?
już oceniałe(a)ś
0
2
@kapitan.kirk No, to akurat nic dziwnego. Jeśli na 100 przypadków zabicia czarnego przez białego policjanta przypada 1 przypadek odwrotny, to można domniemywać, że to wypadek, a nie wynikająca z uprzedzeń/poglądów/przyzwyczajenia praktyka.
już oceniałe(a)ś
1
2
@dzielanski Gdzie to wszystko wyczytałeś? Przecież tu nie ma w ogóle oceny upamiętniania ofiary.
już oceniałe(a)ś
0
0
Czy to typowe dzialanie amerykanskiej policji? Jak widza kogos idacego po ciemku, to otwieraja do niego ogien?
@inianin Skoro amerykańska policja wezwana do człowieka który grozi że się zabije, żeby temu zapobiec po prostu go zastrzeliła, to czemu się dziwisz? Albo strzelanie w plecy do głuchoniemego, który nie zareagował na rozkaz, żeby się zatrzymać a wyglądał "podejrzanie"?
już oceniałe(a)ś
13
1
@maddy kiedyś zastrzelili faceta na wózku, tłumaczyli że nie reagował na wezwania żeby wstał z rękami do góry, a w wózku mógł przecież mieć ukrytą broń? ci ludzie to świry, szkoda że tej biednej Polce nikt tego po przyjeździe do Stanów nie wytłumaczył. Biali gliniarze strzelają niemal wyłącznie do czarnych, czarny zastrzelił białą, ale nie, w policji w ogóle nie ma problemu rasizmu.
już oceniałe(a)ś
14
0
@inianin, nie to nie jest typowe, naogół strzelają do czarnych.
już oceniałe(a)ś
6
2
@inianin Dosc typowe; oni zawsze maja pelne portki strachu. Zreszta nie tylko policja. Glosne byly masowe morderstwa dokonane na wietnamskich kobietach i dzieciach, lub ostatnio na irakijskich wiesniakach. Taki to bohaterski narod.
już oceniałe(a)ś
3
1
@inianin W Ameryce każdy może mieć broń. Odpowiedz teraz sam na swoje pytanie.
już oceniałe(a)ś
1
0
Dołączyć do policji można w Stanach (join), w jęz. polskim do policji się wstępuje.
@kotka_prezesa Dokładnie. Nie tylko poziom merytoryczny nędzny ale i znajomość angielskiego kompromitująca.
już oceniałe(a)ś
2
2
@willie1950 W tym przypadku problemem jest nieznajomość polskiego.
już oceniałe(a)ś
3
0
@kotka_prezesa Google translator?
już oceniałe(a)ś
2
0
@academic15 Obawiam się, że jeszcze gorzej. To paskudztwo językowe strasznie się rozpowszechniło, wręcz zaczyna wypierać prawidłową polską formę. Wciąż się natykam na: "dołączył do armii", "dołącz do klubu". To chyba wpływ powszechnego używania angielszczyzny w pracy przez młodych, niedokształconych ludzi z korpo (czy głównie stamtąd), przejmujących z tego języka zwroty dosłownie, może nawet niekiedy uważających, że tak pokazują swoje obycie w świecie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Policja w USA strzela do ludzi ze strachu. Skoro każdy człowiek, wychodzący nagle z cienia, może mieć broń i strzelić, policjanci, zaskoczeni, w stresie, strzelają pierwsi, aby nie dać się zabić. Polecam uwadze kretynów, którzy chcą upowszechnienia posiadania broni palnej w Polsce.
już oceniałe(a)ś
21
0
Fakt - reakcja inna. Nie ma zamieszek...
już oceniałe(a)ś
15
2
No niestety to wygląda tak że, powiedzmy sobie uczciwie, tę panią spotkała nagroda Darwina, czyli śmierć za głupotę, a raczej brak instynktu samozachowawczego. Po wezwaniu przez nią policji zaczęła się czuć pewnie, bo przecież nigdy by nie przypuszczała, że policja może po ciemku w ogóle nie widzieć kto to, a ona ma przecież dobre zamiary, chce przecież jeszcze pomóc policji, a i jeszcze dopytać się, czy się interwencja udała, poczitczatować z policjantami, a może im jeszcze kawkę dać, bo służba policjanta ciężka. Takie przypadki nadmiernej otwartości znane są z Ameryki i krajów zachodnich i to do tego stopnia, że podchodzi to pod niedorzeczność i głupotę. Innym przykładem tego był apel, żeby uciekać przed terrorystami robiącymi zamach - bo Amerykańcy żyją w bańce i potracili instynkt samozachowawczy. A policjant zauważył, że z boku coś nagle wyskoczyło, to myślał, że to przestępca się zaczaił. Tam przestępcy mają taką fantazję, że potrafią aktywnie atakować (nasi polscy raczej zwiewają). Ten splot okoliczności i tych "naleciałości zachowań i uprzedzeń" doprowadził do wypadku. Ale to nadal tylko wypadek. Tragiczny, ale wypadek.
@misiekpysiek2 Gratuluję retoryki. Bo to normalne,że nie można podejść do radiowozu policji po ciemku,bo cię zastrzelą. Nadmierna otwartość czyli zaufanie do własnych sił porządkowych?Ta pani przebywała w ameryce około trzech lat, miała prawa nie mieć jeszcze paranoi. I owszem życie policjanata nigdy nie jest usiane różami,ale to nie usprawiedliwia otwierania ognia bezmyślnie do wszystkiego co się rusza
już oceniałe(a)ś
3
1
@nick....129 To żadna retoryka. Zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, tak więc zgadza się, nie można podejść do radiowozu policji po ciemku. Lepiej się taką zasadą posługiwać, niż twierdzić, że to ten drugi powinien uważać. A przede wszystkim ta pani powinna się bać tego przestępcy i nie wychodzić albo bać się dostać w wymianę ognia z przestępcą. Przecież w USA każdy nosi broń i tego trzeba się spodziewać i to każdy wie. A tu nie - albo jakaś nadmierna chęć pomocy policji albo wręcz chęć przeżycia dreszczyku emocji. A policjant był niedoświadczony i przez to być może nadmiernie przerażony. Wystarczył jeden nagły dźwięk, żeby go wystraszyć, palec na spuście drgnął i gotowe. Wiele zresztą rozstrzygnie nagranie z kamery, na pewno dźwięk tam będzie, choć może nic nie być widać.
już oceniałe(a)ś
0
0
@misiekpysiek2 Ale ona nie pochodziła z Ameryki, tylko z Australii. Trudno mówić, że Amerykanie żyją w bańce, skoro jest to kraj z jedną z największych populacji więziennych, sporą liczbą głośnych strzelanin i ataków terrorystycznych różnego rodzaju.
już oceniałe(a)ś
0
0
No fakt - biali nie wywołują zamieszek na pół miasta, nie podpalają samochodów i nie demolują sklepów bogu ducha winnych ludzi.
@ustawiamdlasiebienick Jasne. W Hamburgu rozrabiali Marsjanie.
już oceniałe(a)ś
3
0
@abk2 W którym stanie leży Hamburg?
już oceniałe(a)ś
2
1
@ustawiamdlasiebienick Zacytuje twoj wpis, gdybys mial watpliwosci. "No fakt - biali nie wywołują zamieszek na pół miasta, nie podpalają samochodów i nie demolują sklepów bogu ducha winnych ludzi." Znajdz w nim slowo USA, lub amerykanskie miasta.
już oceniałe(a)ś
1
1
@abk2 Artykuł o sytuacji w Stanach, idź być głupim gdzieś indziej.
już oceniałe(a)ś
2
1
Trzeba coś pisać jak się jest na stypendium...
już oceniałe(a)ś
6
5
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka