Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl
1 z 26
Okr±g³y stó³ to chyba najbardziej znany mebel w Polsce. Najwa¿niejsze jednak jest to, co siê przy nim wydarzy³o. To w³a¶nie od spotkania przy okr±g³ym stole zaczê³y siê zmiany ustrojowe w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W negocjacjach prowadzonych od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku brali udzia³ przedstawiciele w³adz PRL, opozycji solidarno¶ciowej oraz ko¶cielnej. £±cznie 452 osoby.
Fot. S³awomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 26
22.12.1990 r., Warszawa. W 1990 roku Lech Wa³êsa z³o¿y³ prezydenck± przysiêgê przed Zgromadzeniem Narodowym w towarzystwie ¿ony Danuty. Do Sejmu na uroczysto¶ci nie zosta³ zaproszony poprzedni prezydent gen. Wojciech Jaruzelski. Lech Wa³êsa t³umaczy³, ¿e w ten sposób przerywa zwi±zek z PRL-em. Tego dnia Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchod¼stwie, przekaza³ Wa³êsie insygnia Orderu Or³a Bia³ego i konstytucjê z 1935 roku.
Fot. MARZENA HMIELEWICZ
3 z 26
Rok 1991 to pocz±tek internetu w Polsce. To wtedy z baraku przed budynkiem Wydzia³u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotar³a pierwsza wiadomo¶æ e-mail. Oczywi¶cie na pocz±tku dostêp do sieci by³ ograniczony. A jak jest dzi¶? W przeprowadzonym w kwietniu sonda¿u CBOS, korzystanie z internetu przynajmniej raz w tygodniu zadeklarowa³o niemal dwie trzecie badanych (63 proc.).
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gaze
4 z 26
Ustanowionego w XVI w. Orderu Odrodzenia Bia³ego w okresie PRL-u nie przyznawano. To najwy¿sze odznaczenie pañstwowe przywrócono w 1992 r. Pierwszym odznaczonym zosta³ papie¿ Jan Pawe³ II, który odebra³ je z r±k prezydenta Lecha Wa³êsy.
Fot. Micha³ Mutor / Agencja Wyborcza.pl
5 z 26
03.01.1993 r., Warszawa; Wielka Orkiestra ¦wi±tecznej Pomocy narodzi³a siê w 1993 roku i szybko sta³a siê socjologicznym fenomenem. Ka¿dego roku w styczniu wolontariusze Orkiestry zbieraj± pieni±dze na rzecz chorych dzieci, a od 2012 roku równie¿ seniorów. Kwestuj± ludzie w ró¿nym wieku i wielu profesji. Na zdjêciu krakowskie morsy. Z takimi si³ami pewne jest, ¿e Orkiestra bêdzie graæ tak, jak ¿yczy sobie jej twórca Jurek Owsiak - 'do koñca ¶wiata i jeden dzieñ d³u¿ej' / Na zdjêciu Jurek Owsiak i Agata M³ynarska
Fot. Skotnicki / East News
6 z 26
1994 r. Edyta Górniak jako pierwsza polska reprezentantka wziê³a udzia³ w konkursie Eurowizji. Jej wystêp okaza³ siê sukcesem, którego jak dot±d nie uda³o siê powtórzyæ ¿adnemu innemu arty¶cie wys³anym przez Polskê na ten konkurs. Utworem 'To nie ja' - nie maj±ca wówczas na swoim koncie jeszcze ¿adnej p³yty - piosenkarka wywalczy³a drugie miejsce. Niemiecka prasa pisa³a o 'nowej artystce z Polski o wygl±dzie i g³osie anio³a'.
Fot. Rafa³ Witczak / East News
7 z 26
15 lipca 1995 r., ¯ary.
Z idei amerykañskiego festiwalu muzycznego Woodstock narodzi³ siê polski Przystanek Woodstock. Darmowymi koncertami i dobr± zabaw± przyci±ga ludzi z ca³ej Europy. Pierwszy raz zorganizowano go w 1995 roku w Czymanowie, od 2004 roku odbywa siê w Kostrzynie nad Odr±. Na jubileuszowej edycji pojawi³o siê ponad pó³ miliona osób.
Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl
8 z 26
Zakopane - Wis³awa Szymborska dowiaduje siê o przyznaniu Nagrody Nobla. 3 pa¼dziernika 1996 r.
Fot. Mieczys³aw Michalak / Agencja Wyborcza.pl
9 z 26
11.07.1997 r., Wroc³aw. Kilka dni intensywnych opadów na pograniczu polsko-czeskim spowodowa³o ogromny przybór wód w rzekach. Na wodowskazach zabrak³o skali. Wysoka woda zala³a m.in. K³odzko, Opole, Brzeg i Wroc³aw. Zginê³o 55 osób a straty materialne przekroczy³y 3,5 mld z³otych (875 mln euro). W akcji ratunkowej bra³y udzia³ tysi±ce osób.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 26
31.03.1998 r., Warszawa. Demonstracja zwi±zana z gigantyczn± reform± administracyjn±, która mia³a wej¶æ w ¿ycie 1 stycznia 1999 roku. Polskê podzielono na 16 województw i 315 samorz±dów powiatowych.
Fot. Piotr Janowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 26
21.04.1999 r., Waszyngton. W polskiej ambasadzie premier Jerzy Buzek zaprezentowa³ szable, które wrêcza³ politykom zas³u¿onym dla sprawy wej¶cia Polski do NATO. Polska sta³a siê pe³noprawnym cz³onkiem Sojuszu 12 marca 1999 roku.
Fot. S³awomir Kamiñski / Agencja Wyborcza.pl
12 z 26
30 marca 2000 r. Powitanie Andrzeja Wajdy, który w³a¶nie wróci³ z Los Angeles, gdzie zosta³ nagrodzony Oscarem za ca³okszta³t twórczo¶ci. Podczas gali rozdania nagród re¿yser przemawia³ po polsku, bo 'chcia³ powiedzieæ to, co my¶li, a my¶li zawsze po polsku'. - Przyjmujê tê zaszczytn± nagrodê jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla ca³ego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów by³y okrucieñstwa nazizmu, nieszczê¶cia, jakie niesie komunizm - mówi³. - Gor±co pragnê, aby jedynym ogniem, którego do¶wiadcza cz³owiek, by³ ogieñ wielkich uczuæ - mi³o¶ci, wdziêczno¶ci i solidarno¶ci.
Fot. Piotr Molecki / AG
13 z 26
2001 r. Pierwsza Parada Równo¶ci w Warszawie. Niewielka manifestacja z czasem przeobrazi³a siê w coroczne ¶wiêto równo¶ci i ró¿norodno¶ci. S³ynna by³a zw³aszcza ta z 2005 r. - przesz³a ulicami stolicy, mimo ¿e ówczesny prezydent miasta Lech Kaczyñski jej zakaza³. W przemarszu wziê³o udzia³ wielu polityków, w tym: Izabela Jaruga-Nowacka, Tomasz Na³êcz, Maria Szyszkowska czy Kazimierz Kutz. W³adze Warszawy i czê¶æ prawicowych polityków krytykowa³a policjê za to, ¿e ochrania³a demonstracjê. W 2007 r. Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka orzek³, ¿e zakazuj±c parady, w³adze naruszy³y Europejsk± Konwencjê Praw Cz³owieka.
Fot. Wojciech Olku¶nik / Agencja Wyborcza.pl
14 z 26
2002 r., Warszawa. Afera Rywina to jedna z najwiêkszych afer korupcyjnych we wspó³czesnej Polsce - dotyczy³a propozycji z³o¿onej w 2002 roku Agorze, czyli wydawcy "Gazety Wyborczej". Po jej nag³o¶nieniu prokuratura przez d³ugie miesi±ce sprawdza³a, jak dosz³o do wprowadzenia bezprawnych zmian w projekcie ustawy medialnej. Na zdjêciu Lech Rywin w pierwszym dniu wytoczonego mu procesu, grudzieñ 2003 roku.
fot. Roman Jocher / Agencja Wyborcza.pl
15 z 26
27.05.2003 r., Gdañsk. Polacy w referendum odpowiadaj± na pytanie o to, czy chc± wej¶æ do Unii Europejskiej. Niebieskie flagi z gwiazdkami zawis³y siê nie tylko na urzêdach i budynkach administracji, mo¿na je by³o zobaczyæ równie¿ na domach zwolenników Unii - jak na tym zdjêciu z Gdañska.
Fot. S³awomir Kamiñski / Agencja Wyborcza.pl
16 z 26
1.05.2004 r., Warszawa, plac Pi³sudskiego. Noc, która wiele zmieni³a. Nastêpnego dnia obudzili¶my siê ju¿ w Unii Europejskiej. Na zdjêciu g³ówne uroczysto¶ci z tej okazji i wci±ganie unijnej flagi na maszt z udzia³em najwa¿niejszych osób w pañstwie - prezydenta, premiera, marsza³ków i prymasa.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
17 z 26
08.04.2005, Warszawa. Po ¶mierci papie¿a Polaka Jana Paw³a II zapanowa³a ¿a³oba narodowa. Polacy w czasie tych krótkich, smutnych dni byli niezwykle solidarni. Spotykali siê nie tylko w ko¶cio³ach, ale równie¿ na g³ównych placach miast, by wspólnie pomodliæ siê w jego intencji. Na zdjêciu ludzie s³uchaj±cy transmisji mszy pogrzebowej papie¿a na placu Zamkowym.
Fot. Agencja Wyborcza.pl
18 z 26
29.01.2006 r. Dzieñ wcze¶niej na terenie Miêdzynarodowych Targów Katowickich dosz³o do najwiêkszej katastrofy budowlanej we wspó³czesnych dziejach Polski. Podczas wystawy go³êbi pocztowych, zawali³ siê dach hali MTK po³o¿onej na granicy Katowic, Chorzowa i Siemianowic ¦l±skich.
W czasie katastrofy w hali znajdowa³o siê oko³o 700 osób, zwiedzaj±cych i wystawców. W jej wyniku zginê³o 65 osób, a ponad 170 zosta³o rannych.
Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
19 z 26
01.03.2007 r. W okolicach Augustowa ekolodzy robili swój obóz, by broniæ Doliny Rospudy, która mia³a zostaæ przeciêta obwodnic± miasta. Protesty by³y skuteczne.
W marcu 2009 roku rz±d Polski przedstawi³ now± koncepcjê budowy obwodnicy, poza obszarami ochrony ptaków i siedlisk programu Natura 2000.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
20 z 26
12.02.2008 r. krakowskie lotnisko Balice, na zdjêciu przylot ostatniej, dziewi±tej zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. Nasi ¿o³nierze w Iraku stacjonowali od wrze¶nia 2003 roku. W ci±gu piêciu lat zginê³o tam 28 Polaków, a ponad 150 zosta³o rannych.
Fot. Wojciech Olku¶nik / Agencja Wyborcza.pl
21 z 26
2009 r. Zdobywaj±c 555 g³osów, Jerzy Buzek zosta³ wybrany przewodnicz±cym Parlamentu Europejskiego. By³ pierwsz± osob± na tym stanowisku z pañstw by³ego Bloku Wschodniego.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
22 z 26
10 kwietnia 2010 r. rano Polsk± wstrz±snê³a wiadomo¶æ, ¿e w Smoleñsku rozbi³ siê prezydencki samolot z 96 osobami na pok³adzie. Polska delegacja mia³a wzi±æ udzia³ w uroczysto¶ciach upamiêtniaj±cych pomordowanych w Katyniu. Wieczorem przed Pa³acem Prezydenckim by³y ju¿ dziesi±tki tysiêcy warszawiaków ze zniczami. Wszyscy pogr±¿eni w ¿a³obie. Wtedy katastrofa nie by³a jeszcze tematem politycznym.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
23 z 26
02.07.2011 r., Warszawa. Dzieñ wcze¶niej Polska stanê³a na czele Rady Unii Europejskiej. By³a to pierwsza polska prezydencja w UE. Przez sze¶æ miesiêcy Polska przewodniczy³a pracom Rady UE jako pierwsze pañstwo tria: Rzeczpospolita Polska - Królestwo Danii - Republika Cypryjska. Na zdjêciu dywan kwiatowy na Placu Zamkowym zrobiony z tej w³a¶nie okazji. Sk³ada³ siê z 14 tys. sadzonek.
Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl
24 z 26
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
25 z 26
30 lipca 2013 r. Konferencja z udzia³em 33-latka, któremu dwa miesi±ce wcze¶niej przeszczepiono twarz. Specjali¶ci z Amerykañskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej uznali operacjê za najlepszy na ¶wiecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. - Jestem bardzo mile zaskoczony wyró¿nieniem i reakcj± na ten zabieg lekarzy z ca³ego ¶wiata. Nasz sukces by³ opisywany jako sukces polskiej medycyny - cieszy³ siê pó¼niej prof. Adam Maciejewski.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
26 z 26
Wszystkie komentarze