Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  92 lata, a do Auschwitz trafiła w wieku 12 lat? To w którym roku to było? 1935? Czy ktoś robi korektę w waszych artykułach?
  @pietka201 PO co...przecież ONI NIE KŁAMIĄ!!!! nALEŻY SIĘ IM OD NAS 65 MLD DPLARÓW ODSZKODOWANIA!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  7
  @pietka201 Ma 90 a w wieku 19 -tu trafiła do obozu tak napisali czego głąb nie kuma?????
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ankonta57 Matole nie przytakuj MATOLE!!!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @pietka201 Kalkulator do ręki, a nie robisz z siebie głąba?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jeszcze niedawno (2-3 lata temu) szacunki wskazywały, że w Niemczech żyje ok. 40 nieosądzonych strażników z Auschwitz. I ten kraj śmie nas pouczać, co to jest praworządność?
  @cyniczny.komentator wstydzilbys sie polityke mieszac do tematu cierpienia ludzi, ale do tego musialbys wiedziec co to wstyd albo honor
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  w lwówku śl. w płakowicach jes cmentarz niemców, któży nie zgadzali się z nazistami i byli przysyłani tam do specjalnego ośrodka na leczenie....
  @Adrian Skowronski A to ciekawostka bo mieszkałem tam 25 lat .Cmentarz jest tylko skąd to wiesz że są tam pochowani ci co się nie zgadzali z nazistami? PS.Płakowice już 'wcielone' do Lwówka Śl.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "92-letnia Maria Stroińska do Auschwitz została wywieziona z Warszawy w wieku 12 lat. Wcześniej trafiła razem z siostrą do obozu w Pruszkowie" - czy ktoś ma problem z arytmetyką?
  @Dorota BudziszewskaEwidentnie - "80-letnia Barbara Doniecka, ocalona z obozu śmierci w Auschwitz. Trafiła tam razem z matką podczas powstania Warszawskiego. Miała wtedy 12 lat"
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Michalis Con-Air Ha! To przegapiłam.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "jego matka i młodszy brat zostali zamordowani przez nazistów w komorze gazowej." Nazywajmy rzeczy po imieniu: to byli Niemcy, nie naziści.
  @winona_lust Słusznie przez Niemców.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @Andrzej Tomala czyli według ciebie wszyscy Niemcy to naziści ?
  już oceniałe(a)ś
  8
  4
  @winona_lust co masz na mysli mówiąc, że to nie byli naziści? Ustrój i porządek społeczno - polityczny, który tworzyli i w ramach którego działali nazywany jest nazizmem a osoby, które go tworzą analogicznie nazistami. Narodowościowo byli to w większości niemcy, teraz to odkryłes, bo nie bardzo rozumiem ten komentaż?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @winona_lust "to byli Niemcy, nie naziści" Głupia jesteś. W załodze Auschwitz poza Niemcami byli Łotysze, Ukraińcy, Austriacy, etc.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @winona_lust Nie każdy Niemiec był nazistą.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @johanna_haase A KTO ICH TAM ZATRUDNIŁ?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @milunia_0 No tak... mniejszość wybrała Hitlera, a nie-naziści mordowali żydków...to byli Polacy, Węgrzy i inni tacy dziwni nie-niemcy...
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @winona_lust Nie masz racji. Trzon załóg obozowych stanowili Austriacy. O ile pamietam to majdanek i Treblinka to przez cały czas była prowadzona przez Austriaków. To zadziwiające jak łatwo oskarża sie Niemców, którzy swoje niezaprzeczalne winy oczywiscie mają, a jak łatwo zapomina się o Zierisie, Globocniku, Grabnerze, mandel, Eichmanie (główny macher zagłady) i tysiącach innych Austriaków z samym Hitlerem na czele. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Tzw Niemiecki nazizm był nazizmem austriacko-niemieckim a z całą odpowiedzialnością należy powiedzieć że to Austriacy sa w większosci odpowiedzialni za zaprojektowanie i przeprowadzenie Holocaustu w czym aktywnie współdziałali z Niemcami, ale najwięksi zbrodniarze w randze szefów obozów to byli Austriacy głównie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @winona_lust W Niemczech mieszkali Niemcy i oni zaczeli IIWS, potem pomagali im inni, Austriacy, Wlosi, troche Wegrzy. Okupujac cala Europe wszystkie rozporzadzenia podpisywali jako niemieckie. Dzialali zgodnie z ideologia nazistowska, ale to byli Niemcy. Analogicznie Polske w roku 1920 zaatakowali Rosjanie, akurat wyznajacy komunizm, ale Rosjanie. Czarne jest czarne i kropka.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @tacx Austriacy to tez Niemcy. Niemcy zostaly tylko zjednoczone pod berlem Hohezolernow - Prusami. Przeszkodzilo to probom innego zjednocznia wszystkich panstewek niemickich, ktore rowniez dazylo do zjednoczenia wszyskich niemieckich pantwek pod berlem Habsburgow. Austria to bylo rowniez pocztkowo jedno z nimiekich panstewek. Prusy zwyciezyly w zjednoczeniu niemieckich panstw, a Austria byla juz ylko chylacym sie ku upadkowi Cesarstwem. Chce tylko przypomniec, ze piewszymi wiezniami obozow byli Niemcy. Obozy byly obslugiwane zdecydowanie przez Nazistow. O ile wiem, w wiekszosci byli czlonkami NSDAP. Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dodajcie, proszę, jeszcze jeden portret więźniarki Birkenau - Zofii paraprawo.pl/matka/
  @paraprawo Ze swojej strony prosze o dodanie Pani Haliny Birenbaum ("Nadzieja umiera ostatnia").W tej chwili najprawdopodobniej Pani Halina jest obecna na urodzystosciach rocznicy Wyzwolenia w Oswiecimiu i Warszawie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Siostra mojej mamy wróciła po wojnie z Oświęcimia z tak wielką traumą obozową, że naraziła się otoczeniu, które potraktowało jej opowieści o przeżyciach i o tym co widziała jako odmianę szaleństwa. Nawet do mojej mamy sąsiadka powiedziała złośliwie, że może zwariować jak jej siostra. Ludzie bywają czasem tak okrutni, że aż dziwaczni w swoim niezrozumieniu innego człowieka, Minęło tyle lat a ja nadal nie potrafię uporać się z bezmyślnością osądu, który nie zmieniał się przez całe lata mojego dzieciństwa. Ciocia zdawała sobie z tego sprawę i może również dlatego pozostawała zawsze smutna, nieufna i praktyczna aż do bólu.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  arytmetyka arytmetyką, ale... strasznie wspólczuję tym ludziom, ze musieli przechodzić takie piekło.. Nie wyobrażam sobie takiego cierpienia.. Ogromny szacunek dla Waszej woli życia.. Mam nadzieję, ze później ono, chociaż w małej części wynagrodziło Wam tego co przeżyliście..
  już oceniałe(a)ś
  5
  0