Trwa kontrofensywa. Ukraińcy odzyskują kolejne miasta i wsie na południu państwa, Rosjanie w odpowiedzi wściekle ostrzeliwują wschód Ukrainy. Prezydent Zełenski powiedział, że Rosjanie "uciekają już z Krymu". A według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych już prawie 50 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, rannych bądź wziętych do niewoli.
Pokaż od:
5 września 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy i zapraszamy jutro na strony "Gazety Wyborczej".

5 września 23:55

Linas Linkevičius, jeden z czołowych lobbystów Ukrainy w UE i były minister obrony i spraw zagranicznych Litwy:

Kreml sugeruje negocjacje – to znaczy, że skończył im się proch i chcą zamrozić okupowane terytoria. W żadnym wypadku nie wolno im odetchnąć. Są duże nadzieje na zwiększenie podaży broni, zwłaszcza dzięki amerykańskiemu Lend-Lease. Ukraina musi zostać oczyszczona z Rosji, kropka
5 września 23:45

NATO rozpoczyna zbieranie sprzętu zimowego dla 200-tys. personelu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych. Chodzi o zestawy ubrań, butów i namiotów. Dostawy obiecały już Stany Zjednoczone, Kanada, Szwecja i Finlandia. Łączna kwota pomocy wyniesie około 40 mln euro.

5 września 23:35

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że ​​w tym tygodniu Bruksela zaoferuje Ukrainie dodatkowe 5 mld euro pomocy makrofinansowej.

5 września 23:25

Konsekwencje ostrzału Bachmutu.

5 września 23:15

Zapasowa linia energetyczna w trzymanej przez Rosję elektrowni Zaporoże (ZNPP) w Ukrainie została celowo odłączona, by ugasić pożar, ale nie została uszkodzona - podał w poniedziałek obserwator nuklearny ONZ, powołując się na informacje przekazane przez Ukrainę.

Obie strony oskarżają się o ryzykowanie katastrofy nuklearnej przez ostrzał w pobliżu elektrowni zdobytej przez Rosję, ale nadal obsługiwanej przez ukraińskich inżynierów.

5 września 23:05

Prezydent Władimir Putin zatwierdził nową doktrynę polityki zagranicznej opartą na koncepcji "rosyjskiego świata", aby uzasadnić interwencję za granicą na rzecz ludności rosyjskojęzycznej - Reuters.

31-stronicowa „Polityka humanitarna” opublikowana ponad sześć miesięcy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie stwierdza, że ​​Federacja Rosyjska musi „bronić, chronić i promować tradycje i ideały rosyjskiego świata”.

„Federacja Rosyjska wspiera swoich rodaków mieszkających za granicą w korzystaniu z ich praw, zapewniając ochronę ich interesów i zachowanie rosyjskiej tożsamości kulturowej” – czytamy w tekście.

5 września 22:55

Gazprom opublikował film „A zima będzie wielka”, w którym firma odcina gaz Europie i rozpoczyna się „epoka lodowcowa”.

5 września 22:45

Siły powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały, że zniszczono dziś 3 rosyjskie drony typu Orlan-10. Rosjanie dokonali zaś 40 ostrzałów rakietowych oraz 25 nalotów na obiekty wojskowe i cywilne.

Długość linii frontu na ziemi ukraińskiej wynosi 2500 km. Aktywne działania wojenne prowadzone są na linii liczącej 1300 km (stan na 31.08.2022)

5 września 22:34

Rząd Federacji Rosyjskiej przedstawił na zamkniętym spotkaniu wysokich rangą urzędników raport o wpływie sankcji na gospodarkę. Autorzy przewidzieli recesję do 2030 roku - pisze Bloomberg.

Dokument mówi m.in., że Rosja może stanąć w obliczu dłuższej i głębszej recesji z powodu zachodnich sankcji zagrażających ważnym sektorom rosyjskiej gospodarki. 

Raport szczegółowo opisuje, że Rosja stoi dziś w obliczu „blokady”, która „dotyczy praktycznie wszystkich środków transportu”. Presję zwiększają ograniczenia technologiczne i finansowe. Autorzy raportu szacują, że do 2025 r. kraj może opuścić nawet 200 tys. specjalistów IT.

Wszystkie scenariusze przewidują, że presja zachodnia będzie się nasilać, a kolejne kraje dołączą prawdopodobnie do grupy państw stosujących sankcje. Ponadto nagły, ale ostry  odwrót Europy od rosyjskiej ropy i gazu może uderzyć w zdolność Kremla do zaopatrywania własnego rynku - mówi raport

5 września 22:31

Jedna osoba zginęła, a trzy osoby zostały ranne po rosyjskim ostrzale w obwodzie dniepropetrowskim:

5 września 22:28

Rosjanie rozpoczęli ataki rakietowe na Krzywy Róg: pali się skład ropy.

5 września 22:25

Francja zobowiązała się do dostarczania gazu do Niemiec, które w zamian mogą zaopatrywać ją w energię elektryczną, jeśli tej zimy dojdzie do kryzysu energetycznego - poinformował w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron na konferencji prasowej po wideorozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

5 września 22:14

Kolejny film przedstawiający wyzwolenie miejscowości ukraińskiej spod rosyjskiej okupacji. Tym razem to Wysokopilla, wieś w obwodzie chersońskim Ukrainy, siedziba władz rejonu wysokopilskiego.

5 września 22:05
"Zawsze była po światłej stronie europejskiej polityki"

 Wołodymir Zełenski o Liz Truss.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział w poniedziałek, że Kijów oczekuje współpracy z nową premier Wielkiej Brytanii. "Na Ukrainie znamy ją dobrze. Ona zawsze była po światłej stronie europejskiej polityki. Wierzę, że razem będziemy w stanie zrobić znacznie więcej dla obrony naszych narodów i porażki wszystkich destrukcyjnych rosyjskich wysiłków" - powiedział Zełenski w wieczornym przemówieniu. Wcześniej długo chwalił jej poprzednika, Borisa Johnsona.

5 września 21:55

I kolejne rzeczy porzucone przez uciekających Rosjan.

5 września 21:45

Byłe stanowisko wojsk Putina. Wśród porzuconych rzeczy skradziona pralka.

5 września 21:35

"Siły Zbrojne Ukrainy nadal konsekwentnie, bardzo starannie i dokładnie niszczą bazy i siedziby okupantów. Armia rosyjska przybyła na terytorium Ukrainy, nie spodziewając się oporu. I ucieka stąd, nie mając nadziei na ratunek.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim naszym obrońcom, naszym służbom. Robią wszystko, aby na co dzień okupantom utrudniać przebywanie w naszym kraju.

Dziękuję również wszystkim naszym ludziom na tymczasowo okupowanym terenie, którzy pomagają armii ukraińskiej niszczyć obiekty kłusowników.

A szczególnie chcę dziś podziękować żołnierzom jednej z naszych brygad artylerii, którzy zniszczyli ten sam rosyjski magazyn broni, z którego najeźdźcy zabrali rakiety C-300, by m.in. bombardować Charków. A okupanci będą zobowiązani odpowiedzieć zarówno za dzisiejszy atak rakietowy na Krzywy Róg, jak i za ciągłe ostrzały Zelenodolska, Nikopola, Czernihowa i Sum oraz całego naszego terenu" - powiedział m.in. Wołodymir Zełenski.

5 września 21:25

Papież powiedział, że lekarze zabraniają mu podróży do Ukrainy.

Papież Franciszek powiedział w rozmowie z CNN, że lekarze zabraniają mu podróży do Ukrainy. Dodał, że robi wszystko, co możliwe, aby zakończyć wojnę w Ukrainie, i jest w stałym kontakcie z prezydentami Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem. "Wizyta jest w stanie zawieszenia" - poinformował. 

5 września 21:14

Estońskie ministerstwo obrony przygotowuje projekt ustawy, która da siłom zbrojnym możliwość przygotowania oporu na wypadek okupacji kraju. W tym celu stworzone zostaną sieci wywiadowcze i infrastruktura wspierająca.