Ukraińcy utracili prawie cały obwód ługański. Armia rosyjska rozpoczęła ostrzał obwodu donieckiego, w Słowiańsku celem stał się lokalny targ. Ukraina wywiesiła flagę od odbitej Wyspie Węży, ale Rosja twierdzi, że zaraz potem zabiła żołnierzy, którzy ją zawiesili. Premier Boris Johnson ustąpił ze stanowiska. Zapewnił, że relacjach między Ukrainą a Wielką Brytanią nic się nie zmieni. Wołodymyr Zełenski nazwał ustępującego premiera "prawdziwym przyjacielem". Władimir Putin powiedział w czwartek, że "jeśli Zachód chce pokonać Rosję na polu walki, to niech próbuje. Dodał, że jeśli chodzi o Ukrainę, "tak naprawdę jeszcze nic nie zaczęliśmy".
Pokaż od:
7 lipca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej .

7 lipca 23:55

Ukraina sprzeciwia się przekazaniu przez Kanadę rosyjskiemu Gazpromowi turbiny, która zdaniem Moskwy jest kluczowa dla dostaw gazu ziemnego do Niemiec.

Źródło w ministerstwie energii powiedziało Reutersowi, że minister energii Ukrainy lobbował w czerwcu w Kanadzie, aby nie przekazywać turbiny obsługiwanej przez niemiecką firmę Siemens Energy.

"Sankcje zabraniają przekazywania jakiegokolwiek sprzętu związanego z gazem" - powiedziało źródło w ministerstwie energii.

"Jeśli, nie daj Boże, ta decyzja zostanie zatwierdzona, to niewątpliwie będziemy apelować do naszych europejskich kolegów, że ich podejście musi zostać przewartościowane. Bo jeśli kraje nie przestrzegają uzgodnionych przez siebie decyzji dotyczących sankcji, to jak można mówić o solidarności?"

7 lipca 23:53

Jeden z mocniejszych symboli tej wojny - Wyspa Węży. Dziś, na znak nieposłuszeństwa wobec Moskwy na odbitej wyspie wzniesiono ukraińską flagę. 

7 lipca 23:51

Media ukraińskie pokazują dziś film z Odessy, na którym widać, jak mężczyzna skacze do morza. Według mediów zrobił to, bo uciekał przed wezwaniem do wojska.

7 lipca 23:43

Dwaj amerykańscy senatorowie dążący do uchwalenia ustawy wyznaczającej Rosję jako "państwo sponsorujące terroryzm" odwiedzili w czwartek stolicę Ukrainy, by omówić projekt ustawy z prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim.

Republikanin Lindsey Graham powiedział Reutersowi we wspólnym wywiadzie z Demokratą Richardem Blumenthalem, że ustawa umieściłaby Rosję w "kategorii Iranu, Syrii i Korei Północnej". Graham powiedział, że wierzy, iż może ona uzyskać niemal jednomyślne poparcie w Senacie USA.

7 lipca 23:37
7 lipca 23:36
To my byliśmy tymi słabszymi, którym dano trzy dni. A on walczy już piąty miesiąc. Więc możemy to zrobić

Wołodymir Zełenski w 134 dniu wojny,

7 lipca 23:30

Od czwartkowego poranka uwagę przechodniów na Grabiszyńskiej przyciągają zniszczone czołgi. Ciężki sprzęt wojskowy należący do Rosjan stoi na placu przed Centrum Historii "Zajezdnia" przy ul. Grabiszyńskiej. Muzeum zajmuje się przede wszystkim historią Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejami Wrocławia po 1945 r., wrocławską "Solidarnością" oraz Ziemiami Odzyskanymi. Teraz chce skupić uwagę ludzi na tym, co dzieje się na Wschodzie. 

7 lipca 23:20

Zdjęcia z dzisiejszego ostrzału Niemyszlanskiego

7 lipca 23:14

Komisja Europejska blokuje pożyczkę dla Ukrainy

Komisja Europejska blokuje Ukrainie pożyczkę w wysokości 1,5 mld euro - donosi Bloomberg. Publikacja, powołując się na źródła, pisze, że proponowana pożyczka została zablokowana przez wydział budżetowy Komisji Europejskiej z powodu obaw o wiarygodność finansową Ukrainy.

7 lipca 23:00

Rumunia uruchomiła szerokotorową kolej do naddunajskiego portu Galati, by pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Prace nad odbudową kolei między mołdawską miejscowością Giurgiulesti a portem Galati miały potrwać jeszcze miesiąc, ale robotnicy ukończyli je przed czasem. "Od teraz pociągi jadące z Ukrainy przez Mołdawię mogą rozładowywać zboże bezpośrednio w porcie Galati, bez konieczności przeładunku na granicy" - powiedział rumuński minister transportu Sorin Grindeanu.

7 lipca 22:40

Kanada wyśle 39 wyprodukowanych przez General Dynamics pojazdów opancerzonych doUkrainy jeszcze tego lata, by pomóc Kijowowi w obronie przed rosyjską inwazją - powiedziała w czwartek minister obrony Kanady Anita Anand.

Tak zwany opancerzony pojazd wsparcia bojowego, wyprodukowany w zakładach General Dynamics może być wykorzystywany jako karetki pogotowia, pojazdy do konserwacji i odzyskiwania, lub do przewożenia żołnierzy.

7 lipca 22:28

"Pracowity dzień dzisiaj i równie pracowity jutro. Poparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy nie powinno się zmienić, niezależnie od tego, co dzieje się w londyńskich kręgach władzy. Rola Wielkiej Brytanii w ochronie wolności jest prawdziwie globalna.

Jutro będę kontynuował serię apeli do parlamentów europejskich. Będzie też dużo wiadomości z kraju ukraińskiego - przed nami bardzo wymowny dzień" - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu

7 lipca 22:20

"Nie ma 'wspólnego planu Zachodu'. Jest tylko konkretna armia Z, która wkroczyła do suwerennej Ukrainy, ostrzeliwując miasta i zabijając cywilów. Wszystko inne to prymitywna propaganda. Dlatego mantra Putina o 'wojnie z ostatnim Ukraińcem' jest kolejnym dowodem na celowe ludobójstwo Rosjan" - napisał szef gabinetu prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

7 lipca 22:10

"Obrońcy Ukrainy potrafią znaleźć wspólny język z każdym zwierzęciem. Ale nie z najeźdźcą"

7 lipca 22:00

Porzucony przez Rosjan sprzęt wojskowy.

7 lipca 21:53

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są najbliższymi przyjaciółmi i sojusznikami

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że liczy na dalszą ścisłą współpracę z rządem Wielkiej Brytanii, po tym jak brytyjski premier Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację.

"Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są najbliższymi przyjaciółmi i sojusznikami, a specjalne relacje między naszymi narodami pozostają silne i trwałe" - powiedział Biden w oświadczeniu.

Dodał, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą nadal współpracować w wielu kwestiach, w tym "utrzymując silne i zjednoczone podejście do wspierania narodu ukraińskiego".

7 lipca 21:51

W Charkowie wróg przypuścił dziś kolejny atak na dzielnicę mieszkaniową - donoszą służby pożarnicze.

Spłonęły prywatne budynki, garaże, samochody osobowe i ciężarowe, a także sprzęt AGD w mieszkaniu 9-piętrowego budynku. Na miejscu pracowało 72 strażaków i 12 jednostek. Według wstępnych danych zginęły trzy osoby.

7 lipca 21:46

Johnson: Dziękuję za przyjaźń, Wołodymyrze, jesteś bohaterem

"Rozmawiałem wcześniej z prezydentem Zełenskim, by powtórzyć, że ma niezachwiane poparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy – będziemy dostarczać niezbędną pomoc obronną tak długo, jak będzie potrzebna. Dziękuję za przyjaźń, Wołodymyrze, jesteś bohaterem i wszyscy cię kochają" - napisał przed chwilą były już premier Wielkiej Brytanii.

7 lipca 21:40

Holandia dostarczyła do tej pory Ukrainie broń o wartości ponad 170 mln euro

Łączna kwota pomocy wojskowej, jaką Holandia udzieliła Ukrainie od początku inwazji na Rosję na pełną skalę, to 172,7 mln euro. Informację tę przekazała minister obrony Holandii Kajsa Ollongren w odpowiedzi na pytania swojego parlamentu. Pismo nie precyzuje, jaki sprzęt wojskowy otrzymała Ukraina, ale wspomina o przekazaniu trzech haubic zapowiedzianych wcześniej na szczycie NATO.

Ponadto Holandia i Niemcy zapewnią szkolenie z haubic dla ukraińskiego wojska. Ollongren zauważyła, że udzielanie pomocy wojskowej nie wpływa na gotowość holenderskich sił zbrojnych. Holandia przeznaczyła kolejne 200 mln euro na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.