Siły ukraińskie odparły rosyjskie próby szturmu na miejscowości w obwodzie charkowskim i donieckim na wschodzie kraju - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.
Pokaż od:
30 czerwca 23:59

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

30 czerwca 23:26

Sean Penn doczekał się w Kijowie... pączka nazwanego swoim imieniem. Będzie on sprzedawany w jednej z kijowskich cukierni, którą aktor odwiedził podczas trwającej właśnie wizyty w mieście. Połowa środków ze sprzedaży pączków ma zostać przeznaczona na rzecz ukraińskich sił zbrojnych.

30 czerwca 23:06

Drugi i trzeci stopień alarmowy będą obowiązywać do końca lipca - informuje rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

30 czerwca 22:54

Czerwiec był pierwszym w historii miesiącem, w którym Europa sprowadziła więcej gazu z USA niż z Rosji.

30 czerwca 22:42

- Od początku wojny w Ukrainie wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. W czwartek 30 czerwca rosyjska propaganda informuje o dziwacznych komentarzach Johnsona, udaremnionym przewrocie i o tym, że w Krzemieńczuku nie było żadnego wybuchu.

30 czerwca 22:39

Ma 99 lat, przyjmują go wszystkie głowy państw i słuchają uważnie

30 czerwca 22:38

Duda: Szczyt NATO dobiegł końca

"Szczyt NATO w Madrycie dobiegł końca. Na poniedziałek zwołałem Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska. Bezpieczeństwo Polski jest dla nas najważniejsze" - napisał na Facebooku prezydent Andrzej Duda.

30 czerwca 21:55

"Pracujemy z Hiszpanią nad zwiększeniem liczby niszczycieli Marynarki Wojennej USA w bazie Rota, ustanowieniem stałego dowództwa w Polsce, umieszczeniem dodatkowego rotacyjnego Brygadowego Zespołu Bojowego w Rumunii, wzmocnieniem naszej obecności na Bałtyku i wysłaniem dwóch kolejnych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii" - podsumowuje decyzje szczytu NATO w Madrycie Joe Biden.

30 czerwca 21:35

Od początku wojny w Ukrainie wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. W czwartek 30 czerwca rosyjska propaganda informuje o dziwacznych komentarzach Johnsona, udaremnionym przewrocie i o tym, że w Krzemieńczuku nie było żadnego wybuchu.

30 czerwca 21:16

W środę strona rosyjska i ukraińska dokonały między sobą wymiany jeńców. Wśród uwolnionych jest m.in. 95 obrońców Azowstalu.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko opublikował w sieci pierwsze nagranie pokazujące długo wyczekiwany powrót żołnierzy do domu. "Jakże szczęśliwe muszą być rodziny, że mogą ich zobaczyć i przytulić. I jak smutne, kiedy widzą, że są ranni" - napisał na Twitterze Geraszczenko.

30 czerwca 20:58

Ukraińscy dziennikarze piszą na Twitterze o polskiej zrzutce na bayratkara.

30 czerwca 20:25

Sztabowcy NATO uważnie obserwują pas ziemi biegnący od obwodu kaliningradzkiego wzdłuż granicy polsko-litewskiej do Białorusi. Kreml sugeruje, że może go zająć w reakcji na "blokadę eksklawy kaliningradzkiej", skrawka Rosji w środku Unii Europejskiej.

30 czerwca 20:20

Szturmowany przez wojska rosyjskie Lisiczańsk w obwodzie ługańskim nie jest otoczony. Doniesienia o tym, że Rosjanie kontrolują połowę miasta i że jest ono otoczone, to kłamstwo. Jest ono jednak intensywnie ostrzeliwane i aktualnie ewakuacja z Lisiczańska nie jest możliwa  - oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

30 czerwca 19:58

Kiedy fundacja Wzajemnie Pomocni - świetna, bardzo bezinteresowna i zaangażowana w różnoraką pomoc zwierzętom dzikim i domowym - zapytała mnie, czy nie wzięłabym tymczasowo jednej kotki z Ukrainy, gdyż nie mają gdzie ich u siebie upchnąć, zgodziłam się i od razu wzięłam trzy kotki.

30 czerwca 19:48

Ukraina otrzymała w czwartek 446,8 mln euro kredytu z Banku Światowego - podało w czwartek ministerstwo finansów.

Aż 424,6 mln euro z tej kwoty jest gwarantowane przez Wielką Brytanię,

„Pozyskane środki zapewnią finansowanie pracownikom sektora publicznego. Jesteśmy wdzięczni rządowi Wielkiej Brytanii i zespołowi Banku Światowego za wsparcie Ukrainy w tym trudnym okresie naszej historii” – pisze w komunikacie prasowym minister finansów Serhij Marczenko.

30 czerwca 19:28

Mimo że wojna Putina z Ukrainą zdominowała szczyt i jego postanowienia, wyraźne podjęcie kwestii Chin wyraża przekonanie, że w dłuższej perspektywie Zachód musi przygotować się do możliwości konfrontacji zbrojnej na Dalekim Wschodzie.

30 czerwca 19:17

Kanada wzmacnia kontyngent na Łotwie i przekazuje Ukrainie 39 pojazdów

Kanada wzmocni kontyngent wojskowy stacjonujący ma Łotwie, a także przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i kamery do dronów o wysokiej rozdzielczości – ogłosił w czwartek premier Justin Trudeau.

30 czerwca 19:06

Syryjski dyktator Baszar al-Asad powierzył eksport surowca do produkcji nawozów Rosjanom, którzy uratowali jego władzę. Ci przepuszczają fosforyty przez wiele spółek i sprzedają do Europy.

30 czerwca 18:49

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, wniosek ratyfikacyjny nie zostanie przekazany do tureckiego parlamentu - zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

30 czerwca 18:43

Kreml wypiera się odpowiedzialności za atak rakietowy, w którym zginęło co najmniej 20 osób.