Turcja zgodziła się poprzeć przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Zastępca szefa komitetu Rady Federacji Rosyjskiej ds. Spraw Międzynarodowych stwierdził, że blokada obwodu kaliningradzkiego przez Litwę może przerodzić się w konflikt zbrojny z Rosją. Litwa od 2004 roku jest państwem członkowskim NATO. Do Polski przyjedzie dodatkowo około 300 amerykańskich oficerów, którzy będą stanowili forpocztę dowództwa V korpusu armii USA. Rosja chce przejąć większość Ukrainy - ocenił wywiad USA. W ciągu ostatnich czterech dni Rosjanie wystrzelili na terytorium Ukrainy 131 rakiet. Lisiczańsk jest pod ciągłym ostrzałem wojsk Putina. W mieście pozostało około 15 tys. cywilów.
Pokaż od:
29 czerwca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji i zapraszamy od rana na strony Gazety Wyborczej.

29 czerwca 23:51

Siły ukraińskie przechwyciły rosyjski pojazd opancerzony MT-LBVM, holujący haubicę 2B16 „Nona-K”.

Oba sprzęty wydają się być w dobrym stanie. Zostały porzucone.

29 czerwca 23:45

Putin: Rosja odpowie, jeśli NATO utworzy infrastrukturę w Finlandii i Szwecji

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja odpowie w adekwatny sposób, jeśli NATO rozmieści wojska i infrastrukturę w Finlandii i Szwecji po ich przystąpieniu do sojuszu wojskowego pod wodzą USA.

29 czerwca 23:40

"Włochy rozważają wysłanie haubic do Ukrainy"

Włochy rozważają wysłanie haubic do Ukrainy - powiedział holenderski premier. „Niezwykle ważne jest, aby zaopatrzyć Ukrainę w wystarczające systemy ciężkiej broni” – podkreślił Mark Rutte.

Wysłanie nowoczesnego sprzętu artyleryjskiego oznaczałoby znaczny wzrost wsparcia wojskowego Włoch dla Ukrainy. Rzym jeszcze nie potwierdził tej informacji - czytamy w Politico.

29 czerwca 23:30

Ukraina zrywa relację z Syrią

"Po tym jak Syrią uznała kontrolowane przez Rosję pseudorepublik w Donbasie, Ukraina nie będzie miała żadnych relacji z Syrią" -przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. "Rosja wciąż wyciskała z Syrii wiadomość o rzekomym uznaniu struktur okupacyjnych w Donbasie za rzekome państwa. To banalna historia" - powiedział Zełenski. "W takim razie Ukraina nie będzie już miała żadnych relacji z Syrią. Wręcz przeciwnie, presja sankcji na Syrię będzie jeszcze większa" - dodał.

29 czerwca 23:26

Rosyjski państwowy producent gazu ziemnego Gazprom zwiększy dostawy gazu do bałtyckiej eksklawy Kaliningradu - powiedział w środę gubernator regionu Anton Alichanow.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w maju Gazpromowi, że powinien rozważyć zwiększenie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Kaliningradu - regionu położonego pomiędzy członkami NATO, Litwą i Polską. Decyzja o zwiększeniu dostaw została podjęta na spotkaniu z wicepremierem Rosji Aleksandrem Nowakiem. Rząd poinformował na swojej stronie internetowej, że obaj urzędnicy rozmawiali o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Władze litewskie wprowadziły w tym miesiącu zakaz tranzytu przez swoje terytorium do Kaliningradu towarów objętych sankcjami UE. Kaliningrad jest siedzibą rosyjskiej floty bałtyckiej i miejscem rozmieszczenia rosyjskich rakiet Iskander z głowicami jądrowymi.

(Reuters)

29 czerwca 23:20

Premier Kanady Justin Trudeau: "Kanada i Finlandia są zjednoczone przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Niinisto i ja rozmawialiśmy dziś o wojnie. Ponownie zapewniłem o poparciu Kanady dla fińskiego projektu członkostwa Finlandii w NATO. Będziemy nadal współpracować jako bliscy przyjaciele i partnerzy w dziedzinie bezpieczeństwa".

29 czerwca 23:05

Ukraina opracuje publiczną mapę działań na rzecz integracji z Unią Europejską. Mapa zostanie przedstawiona 1 lipca - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

29 czerwca 23:01

Czechy zamierzają przekazać do Ukrainy co najmniej dwa rozpoznawcze bezzałogowce UAV "BIVOJ". Wojsko ukraińskie zostało już przeszkolone do ich obsługi.

29 czerwca 22:56

"Świetna broń od świetnego przyjaciela, Polski"

29 czerwca 22:46

Putin: "W Krzemieńczuku nie było ataku terrorystycznego"

Władimir Putin powiedział, że w Krzemieńczuku "nie było ataku terrorystycznego" a "rosyjska armia podczas operacji specjalnej nie uderza w obiekty cywilne".

29 czerwca 22:45

"Ta mała ukraińska dziewczynka pochodzi z Mikołajewa. Została zraniona podczas porannego ostrzału miasta przez rosyjskich najeźdźców. Podczas opatrywania ran dziewczynka śpiewa hymn swojego kraju".

29 czerwca 22:41

Francuskie działa samobieżnych CAESAR podczas pracy w Ukrainie.

29 czerwca 22:33

Były amerykański żołnierz schwytany na wschodzie Ukrainy powiedział, że nie oddał ani jednego strzału podczas walki po stronie ukraińskiej. Poprosił o złagodzenie kary władze separatystów, które mają zdecydować o jego losie.

W opublikowanym w środę wywiadzie wideo dla rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Alexander Drueke powiedział, że jego doświadczenie bojowe w Ukrainie ograniczyło się do dnia, w którym został schwytany pod Charkowem, drugim co do wielkości miastem Ukrainy.

29 czerwca 22:18

Putin: Nie ma sensu ustalać daty zakończenia "specjalnej operacji wojskowej"

"Cele wojskowej operacji specjalnej w Ukrainie są niezmienne, ale taktyka może być inna" - powiedział przywódca Rosji Władymir Putin cytowany przez agencję Interfax. Dodał, że "nie ma sensu ustalać daty zakończenia 'specjalnej operacji wojskowej' w Ukrainie oraz że "wojska rosyjskie posuwają się naprzód osiągając cele".

Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)
Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne) Mikhail Metzel / AP

29 czerwca 22:12

Joe Biden: Atak przeciwko jednemu jest atakiem przeciwko wszystkim

Zatwierdzimy nową Koncepcję Strategiczną NATO potwierdzającą jedność i zdolność naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Ponieważ atak przeciwko jednemu jest atakiem przeciwko wszystkim - napisał Joe Biden.

29 czerwca 22:05

"Optymistyczna i bardzo ważna wiadomość: 144 żołnierzy ukraińskich wróciło do domu z niewoli rosyjskiej. 59 żołnierzy Gwardii Narodowej, 30 - Marynarki Wojennej; 28 - wojskowych, 17 pograniczników, 9 terenowych i jeden policjant. Najstarszy ze zwolnionych ma 65 lat, najmłodszy 19. Do domu wraca 95 obrońców Azowstalu. Jestem wdzięczny Centralnej Agencji Wywiadowczej i wszystkim, którzy pracowali na ten wynik. Zrobimy wszystko, aby każdy Ukrainiec i mężczyzna wrócił do domu" - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

29 czerwca 21:54

Rosja oskarżyła Norwegię o nałożenie restrykcji, które blokują towary przeznaczone dla zamieszkanych przez Rosję osiedli na arktycznym archipelagu Svalbard. Zagroziła nieokreślonymi „środkami odwetowymi”, chyba że Oslo rozwiąże tę sprawę.

29 czerwca 21:45

Johnson: To, co zrobił Putin, jest "złem"

To, co prezydent Rosji Władimir Putin zrobił w Ukrainie, jest "złem", powiedział w środę brytyjski premier Boris Johnson.

Zapytany w wywiadzie dla GB News podczas szczytu NATO w Madrycie, czy Putin jest zły, Johnson powiedział: "Myślę, że to, co zrobił, jest złem. I myślę, że to chyba wynika z tego, że jeśli jesteś tym, co robisz, to na pewno". 

"To był przerażający akt nieuzasadnionej agresji przeciwko niewinnej ludności" - dodał.

W czasie, gdy 30 przywódców państw NATO spotykało się w Madrycie, siły rosyjskie nasiliły ataki w Ukrainie, w tym ataki rakietowe i ostrzał południowego obwodu mikołajowskiego w pobliżu linii frontu i Morza Czarnego.

29 czerwca 21:30

W Rumunii wykoleił się pociąg z ukraińskim zbożem