Co najmniej 20 osób zginęło z powodu rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W gruzach ratownicy wciąż szukają 36 osób. W ostrzale Oczakowa zginęły trzy osoby, w tym sześciolatka. Mer Chersonia został uprowadzony przez Rosjan.
Pokaż od:
28 czerwca 23:57

To już wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji juro od godz. 6.

28 czerwca 23:56

"Mamy porozumienie, które toruje drogę Finlandii i Szwecji do przyłączenia się do NATO" - napisał na Twitterze szef NATO. Podziękował przywódcom tych państw "za konstruktywnego ducha, który umożliwił tę historyczną decyzję".

28 czerwca 23:44

Premier Wielkiej Brytanii określił porozumienie między Szwecją, Finlandią i Turcją jako "fantastyczną wiadomość".

28 czerwca 23:30

Dwóch cywilów zginęło, a jeden został ranny w wyniku ostrzału wsi Cyrkyny na północny wschód od Charkowa. Pięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału w południowo-wschodniej części Charkowa.

28 czerwca 23:15

W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy – powiedziała w rozmowie z CNN pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

28 czerwca 23:00

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała agencji Associated Press, że trójstronna umowa, którą jej kraj i Finlandia podpisały z Turcją – pozwalająca Szwecji i Finlandii na członkostwo w NATO – przyniesie większe bezpieczeństwo Sojuszowi.

– Im szybciej nastąpi dokończenie procesu, tym lepiej dla Szwecji i Finlandii, ale też dla innych krajów NATO – stwierdziła Andersson.

Zapytana, czy szwedzka opinia publiczna będzie postrzegać porozumienie jako ustępstwo w sprawach takich jak ekstradycja bojowników kurdyjskich uważanych przez Ankarę za terrorystów, Andersson powiedziała, że Szwedzi "zobaczą, iż jest to dobre dla bezpieczeństwa Szwecji".

Andersson dodała, że ​​nie martwi się złą reakcją Moskwy na wtorkowe porozumienie. – Rosja jak dotąd reagowała dość łagodnie – powiedziała Andersson. – Może widzą, że jesteśmy partnerem NATO od dłuższego czasu, może nie postrzegają tego jako tak dużego kroku – dodała.

28 czerwca 22:45

Prezydent USA Joe Biden pogratulował na Twitterze Finlandii, Szwecji i Turcji podpisania trójstronnego memorandum. "To wzmocni nasz Sojusz i wzmocni nasze zbiorowe bezpieczeństwo - wspaniały sposób na rozpoczęcie szczytu" - napisał.

28 czerwca 22:30

W Siewierodoniecku pozostaje 7-8 tys. mieszkańców

W zajętym przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim  pozostaje 7-8 tys. mieszkańców, w mieście kończą się zapasy żywności, a nowa nie jest dostarczana - powiedział ukraiński mer miasta Ołeksandr Striuk.

28 czerwca 22:16

Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały memorandum kończące sprawę weta Ankary dla wstąpienia państw skandynawskich do NATO.

28 czerwca 22:00

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, informuje, że dwie osoby zginęły, a 15 zostało rannych podczas dzisiejszego rosyjskiego ostrzału w tym regionie.

28 czerwca 21:46

Ukraińskie ministerstwo obrony zaapelowało do przywódców biorących udział w szczycie G7, aby "zapewnili pokój w Europie, neutralizując największe państwo terrorystyczne na Ziemi".

28 czerwca 21:27

Mer Kijowa Witalij Kliczko w Madrycie.
Mer Kijowa Witalij Kliczko w Madrycie. Fot. Bernat Armangue / AP Photo


Agencja AP: Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa, wystosował apel do przywódców NATO spotykających się w Madrycie, aby zapewnili Ukrainie "wszystko, czego potrzeba, aby zatrzymać wojnę".

- Obudźcie się, chłopaki. To się dzieje teraz. Będziesz następny, to będzie pukanie do twoich drzwi w mgnieniu oka - powiedział dziennikarzom Kliczko. Odrzucił pomysł, że Ukraina powinna się zgodzić na jakiekolwiek straty terytorialne, aby zakończyć wojnę.

28 czerwca 21:08

- Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w pierwszym dniu szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

28 czerwca 21:02

"Ważny krok w kierunku członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO!" - napisała na Twitterze pemier Finlandii Sanna Marin, komentując zgodę Turcji na rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję.

28 czerwca 20:48

Również szwedzka premier Magdalena Andersson potwierdziła, że Turcja zrezygnowała ze sprzeciwu wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.

28 czerwca 20:36

Turcja poparła wniosek Szwecji i Finlandii o dołączenie do NATO

(Od lewej): Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent Finlandii Sauli Niinisto, premier Szwecji Magdalena Andersson, minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde przed podpisaniem memorandum, w którym Turcja zgadza się na członkostwo Finlandii i Szwecji w sojuszu obronnym w Madrycie, Hiszpania, 28 czerwca 2022 r.
(Od lewej): Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent Finlandii Sauli Niinisto, premier Szwecji Magdalena Andersson, minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde przed podpisaniem memorandum, w którym Turcja zgadza się na członkostwo Finlandii i Szwecji w sojuszu obronnym w Madrycie, Hiszpania, 28 czerwca 2022 r. Fot. Bernat Armangue / AP Photo


Prezydent Finlandii Niinisto powiedział, że Turcja zgodziła się poprzeć fińskie i szwedzkie członkostwo w NATO - donoszą fińskie media.

28 czerwca 20:23

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział dziennikarzom na pokładzie Air Force One, że Stany Zjednoczone aktywnie próbują rozwiązać problem zatrzymania gwiazdy koszykówki Brittney Griner w Rosji. Griner jest przetrzymywana w Rosji od lutego.

28 czerwca 20:09

Przywódcy G7 prowadzili owocne dyskusje z Chinami i Indiami na temat planu ograniczenia ceny rosyjskiej ropy, powiedziało Reutersowi źródło zaznajomione z dyskusjami.

28 czerwca 19:42

Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy rozmawiał we wtorek z premierem Belize Johnem Briceño. Prezydent Ukrainy napisał na Twitterze, że Belize zgodziło się wesprzeć Ukrainę w ONZ. Zełenski liczy też, że kraj ten  przystąpi do sankcji nałożonych na Rosję i odmówi rejestracji nowych rosyjskich statków i wyrejestruje stare.

28 czerwca 19:28

Atak rakietowy na Dniepr. Mer: możliwe, że pod gruzami znajdują się cywile

Rosyjska wyrzutnia rakietowa ostrzeliwuje rakietami ukraińskie tereny.
Rosyjska wyrzutnia rakietowa ostrzeliwuje rakietami ukraińskie tereny. AP / AP


W ataku rakietowym na położone na wschodzie Ukrainy miasto Dniepr został zniszczony warsztat samochodowy; wybuchł pożar, możliwe, że pod gruzami znajdują się cywile - poinformował mer miasta.