Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka. 90 proc. budynków jest zniszczonych. Większość z około 100 tys. mieszkańców już dawno wyjechała.
Pokaż od:
25 czerwca 23:03

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7 rano.

25 czerwca 22:23

Zełenski: Ukraina odbije Siewierodonieck. I pozostałe miasta również

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym komunikacie wideo, że Ukraina "odbije w przyszłości wszystkie miasta, które zabrała jej Rosja" - w tym Siewierodonieck, nad którym kontrolę od dziś całkowicie sprawują okupanci.

Zełenski przekazał również, że w ostatnich 24 godzinach na Ukrainę spadło aż 45 rosyjskich rakiet i pocisków, co nazywa "cyniczną próbą złamania ducha mieszkańców Ukrainy".

25 czerwca 21:55

- Dziś tańczymy, bo nie boimy się wyjść z domu jak 11 listopada. To zabawa, ale podszyta smutkiem, bo jest walką o prawa społeczności LGBTQ+. Teraz także naszych przyjaciół z Ukrainy - mówili uczestnicy warszawskiej Parady Równości 2022. Zobacz wideo.

25 czerwca 21:41

Atak rakietowy na północny zachód Ukrainy. Nie żyją 3 osoby

Co najmniej 3 osoby zginęły, a 4 zostały ranne wskutek ostrzału rakietowego na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Witalij Kowal.

25 czerwca 20:53

Obiekty infrastruktury cywilnej w obwodzie rowieńskim na północnym zachodzie Ukrainy zostały ostrzelane w ataku rakietowym, który był prawdopodobnie przeprowadzony z terytorium Białorusi - poinformował szef władz obwodu Witalij Kowal.

Według agencji prasowej Interfax-Ukraina pociski spadły w miejscowościach Sarny i Kowel. Wskutek ataku ucierpieli cywile, ale nieznana jest na razie dokładna liczba rannych.

25 czerwca 20:31

Dwa rosyjskie śmigłowce ostrzelały wieś Krasnopol w obwodzie żytomierskim. Sześć pocisków zdołało zniszczyć najważniejsze budynki infrastruktury cywilnej: szpital, szkołę, bibliotekę i dom kultury. Następnie dwa drony ostrzelały obszar gminy.

Nie było ofiar śmiertelnych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

25 czerwca 20:15

Kremlowska propaganda nie pozostawia wątpliwości - Rosjanie mają bać się NATO. Kreml nie tylko usprawiedliwia w ten sposób wojnę w Ukrainie, ale i wmawia swoim obywatelom, że od zawsze byli dla Zachodu wrogami.

25 czerwca 19:55

W wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego zginęło od czwartku 3 cywilów, a 4 zostało rannych - poinformowała w sobotę Prokuratura Generalna Ukrainy.

Celem Rosjan były miasta Ukrajinsk, Hostre, Perwomajske oraz Karliwka. Zaatakowano również kilka mniejszych wsi.

25 czerwca 19:51

Amerykańskie systemy artyleryjskie HIMARS są już w użyciu przez wojsko Ukrainy

Amerykańskie systemy artylerii rakietowej o wysokiej mobilności M142 HIMARS przekazane przez Stany Zjednoczone są już w użyciu przez żołnierzy Ukrainy. 

Potwierdza to nie tylko poniższe nagranie, ale również dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. "Artylerzyści Sił Zbrojnych Ukrainy umiejętnie uderzają w określone cele wojskowe po stronie wroga na naszej ukraińskiej ziemi" - napisał Załużny na Telegramie.

25 czerwca 19:43

Państwa grupy G7 osiągnęły porozumienie w sprawie embarga na import rosyjskiego złota - dowiedziała się nieoficjalnie agencja Reuters.

Departament Skarbu USA ma ogłosić sankcje na sprowadzanie rosyjskiego złota w najbliższy wtorek.

Do tej pory zachodnie sankcje wymierzone w Rosję nie dotyczyły bezpośrednio komercyjnych transportów złota, choć niektóre banki samowolnie zaprzestały dokonywania transakcji handlowych z udziałem złota pochodzącego z Federacji Rosyjskiej.

Rosja stanowi aż 10 proc. całej globalnej rocznej produkcji złota.

25 czerwca 19:12

Marki w nas wierzą. W nas konsumentów. I nie wierzą w nas obywateli. Wciąż mają nadzieję, że te wszystkie gry w greenwashing, a ostatnio warwashing są skuteczne - pisze w komentarzu dla Wyborcza.biz Michał Raszka, ekspert od marketingu.

25 czerwca 19:01

Cztery eksplozje nastąpiły w obwodzie rowieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. Uruchomione zostały również syreny alarmowe.

25 czerwca 18:52

Ukraina sama ma prawo decydować, co jest dla niej do zaakceptowania w negocjacjach pokojowych - uważa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Widzę potrzebę obrony i wsparcia Ukrainy, a Ukraińcy sami będą decydować, czy dane warunki przy stole negocjacyjnym są dla nich do zaakceptowania. Nie ma wątpliwości, że ta wojna jest agresją. Nie ma równości pomiędzy jej dwiema stronami. Ukraina jest krajem, który się broni, a prawo do obrony gwarantuje Karta Narodów Zjednoczonych - twierdzi Stoltenberg w wypowiedzi dla hiszpańskiego dziennika "El Pais"

25 czerwca 18:40

Opozycja demokratyczno-niepodległościowa stanowiła w PRL zupełny margines polskiego życia * Czułem dreszcz lęku, kiedy przelatywał nad Gdańskiem srebrny, wojskowy odrzutowiec * O losach Ukrainy nie decyduje żaden Biden ani szefowie UE, tylko farmer z Oklahomy * Nie wieszam flagi narodowej. Mam uraz z dzieciństwa. Ze Stefanem Chwinem rozmawia Dorota Wodecka.

25 czerwca 18:31

Rosja przekaże Białorusi iskandery 9K720

Rosja zaopatrzy Białoruś w rakiety Iskander 9K720, mobilne taktyczne pociski krótkiego zasięgu produkowane od 2006 roku w Rosji - przekazał prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w trakcie transmitowanego spotkania z Aleksandrem Łukaszenką.

Iskandery mogą trafić w cel znajdujący się maksymalnie w odległości 500 km.

Rakiety zostaną, wedle zapewnień Putina, dostarczone na Białoruś "w ciągu kilku miesięcy".

25 czerwca 18:17

Kraj, kiedyś walczący z ZSRR, po dekadach "niedrażnienia" Rosji zdecydował o przystąpieniu do NATO. Co stoi za tym zwrotem?

25 czerwca 18:09

Hala sportowa w Charkowie po ostrzale z 23 czerwca.

25 czerwca 17:56

Ukraińskie wojska wycofały się całkowicie z Siewierodoniecka - przekazał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

25 czerwca 17:51

Aby uzupełnić straty na wschodzie Ukrainy, Rosja sięga po rezerwy z tajnej, nieujawnionej publicznie mobilizacji - powiedział w sobotę szef ukraińskiej agencji wywiadu wojskowego Kiryło Budanow.

Budanow wyraził również pogląd, że zwycięstwo z Rosją jest możliwe wyłącznie poprzez przeciwstawienie najeźdźcom większej siły militarnej na froncie.

- Nie powinniśmy czekać na cud, że Rosjanie się zmęczą i przestaną chcieć walczyć. Odzyskamy nasze terytorium w wyniku przeprowadzonej przez nas kontrofensywy” – powiedział Budanow w rozmowie z agencją Reuters.

25 czerwca 17:21

Masy zaczynają się już domyślać, że przed nimi ciężkie czasy, ale popierają "specjalną operację w Ukrainie" i są gotowe do poświęcenia - tak wygląda historyczna tradycja, którą większość Rosjan nadal uważa za świętość.