Ukraina odparła rosyjską ofensywę na przedmieścia Lisiczańska, ale w Siewierodoniecku strefa przemysłowa i teren zakładów Azot to ostatnia część miasta, gdzie trwa ukraińska obrona. 90 proc. budynków w Siewierdoniecku jest zniszczonych. Większość z około 100 tys. mieszkańców już dawno wyjechała.
Na szczycie UE w Brukseli potwierdzono wejście Chorwacji do strefy euro. Jesienią spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W Katyniu z pomników poległych Rosjanie usunęli polską flagę. Rozpoczęto ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim. Putin zagroził Zachodowi: "Przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa w UE będzie miało negatywne konsekwencje".
Pokaż od:
24 czerwca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na jutro na strony Gazety Wyborczej .

24 czerwca 23:55

"Ukraina pragnie nie tyle dołączyć, ile powrócić do rodziny europejskiej. Wybraliśmy drogę, o którą walczyliśmy podczas rewolucji "na Granicie", pomarańczowej i "rewolucji godności". Dlatego właśnie pojawiła się na niej Federacja Rosyjska.

Status kandydata to wysoka ocena przemian rynkowych, które pozwoliły Ukrainie zintegrować się z gospodarką UE w dziedzinie energetyki, sfery cyfrowej, ceł i innych kluczowych sektorów.

To dostęp do nowych unijnych programów wsparcia finansowego, inwestycji, projektów, miejsc pracy i wsparcia dla powojennej odbudowy.

Od dziś Ukraina będzie mogła uczestniczyć w pracach niektórych organów i nowych programach unijnych, do których dostęp był ograniczony.

Ukraina kontynuuje wdrażanie unijnego ustawodawstwa, norm i zasad. Rząd opracuje odpowiednią mapę drogową na podstawie zalecenia Komisji Europejskiej".

Wołodymyr Zełenski

18.06.2022, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wizytuje region Mikołajowski.
18.06.2022, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wizytuje region Mikołajowski.  AP / AP

24 czerwca 23:50

W związku z sankcjami Kanada zablokowała rosyjskie aktywa o wartości 328 mln dol.

24 czerwca 23:46

Bitwa o Siewierodonieck. Nagranie z drona.

24 czerwca 23:35

338 dzieci nie żyje, ponad 610 rannych

Od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie zginęło 338 dzieci, a ponad 610 zostało rannych - podała w piątek na Twitterze ambasada Ukrainy w Polsce. 

24 czerwca 23:25

Ogień ukraińskiego Mi-8 na stanowiska sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

24 czerwca 23:10

Od 8 do 12 lat więzienia za zbrodnie wojenne

W Czernihowie rozpoczął się proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o ostrzelanie z czołgu budynku mieszkalnego. Miało do tego dojść 26 lutego, tuż po rozpoczęciu inwazji. 31-letniemu Michaiłowi Kulikowowi, który od czterech miesięcy jest w ukraińskiej niewoli, grozi od 8 do 12 lat więzienia. Portal Suspilne podkreśla, że w wyniku ostrzelania wielopiętrowego domu nikt nie zginął. Dodano też, że oskarżony współpracuje z ukraińskimi śledczymi.

24 czerwca 23:05

Mariupol obecnie.

24 czerwca 23:00

Największy rosyjski producent diamentów - spółka ALROSA - ogłosił, że z powodu sankcji nie będzie w stanie zapłacić kuponu od kolejnej emisji euroobligacji dolarowych z terminem wykupu w 2027 roku. 

24 czerwca 22:52

Ukraińcy w ciągu 3 dni uzbierali fundusze na 4 bayraktary

Gwieździe i osobistości ukraińskiej Serhijowi Prytule udało się zebrać w ciągu zaledwie trzech dni w publicznej zbiórce 20 mln dol. Tyle potrzebował, by kupić 4 tureckie bezzałogowce bayraktary. "Nasz naród jest po prostu niesamowity! Kiedy jesteśmy zjednoczeni, możemy dokonywać rzeczy niemożliwych! Dziękujemy wszystkim!" - napisał Prytuła.

24 czerwca 22:45

Tysiąc pocisków na godzinę

"Rosyjska armia zużywa przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy do tysiąca pocisków na godzinę" - przekazał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Według polityka zachodnia artyleria "znacząco zmienia obraz walk", jednak przeciwnik ma "faktycznie niekończące się zapasy nabojów". Według niego ukraińska strona stosuje taktykę punktowego rażenia, dlatego dziesiątki haubic czy kilka systemów artylerii rakietowej HIMARS mogą zapewnić "odpowiednie rażenie odpowiednich celów".
(RBK-Ukraina)

24 czerwca 22:44

Armia rosyjska koło godz. 21.00 ostrzelała miasto Zełenodolsk w obwodzie krywińskim - poinformował Ołeksandr Wiłkuł. Nikt nie został ranny.

24 czerwca 22:35

Wybuchy w Mikołajowie i Charkowie - donoszą korespondenci Suspilne. W większości regionów Ukrainy trwa alarm lotniczy.

24 czerwca 22:30

Oblicza wojny: Nagranie ze zniszczenia rosyjskiego czołgu.

24 czerwca 22:20

90 proc. budynków w Siewierdoniecku jest zniszczonych. Większość z około 100 tys. mieszkańców już dawno wyjechała. Wartość strategiczna jest ograniczona do rozległych zakładów chemicznych. Jeśli zostanie zdobyty, Siewierodonieck będzie największym ukraińskim miastem zajętym przez Rosję od czasu zdobycia portu w Mariupolu w zeszłym miesiącu.

24 czerwca 22:14

Blinken: Rosja już przegrała wojnę

"Ukraina broni się z niezwykłą odwagą i odpornością, a Rosja już przegrała" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

24 czerwca 22:11
Wszyscy mówimy: Ukrainie przyznano status kandydata do UE, choć musimy powiedzieć: Ukraina zdobyła status kandydata do UE. Nie spadł z nieba. Ukraina wiele zrobiła w tym zakresie. Nie zapominajmy, nie wstydźmy się, bądźmy z tego dumni!

Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

24 czerwca 22:03

"Ukraina będzie w stanie wygrać wojnę, jeśli niemiecki rząd w końcu podniesie tyłek” - powiedział ochotnik z Niemiec w rozmowie z "Bildem".

24 czerwca 21:53

"Londyn będzie pierwszym miastem, które zostanie zbombardowane w przypadku nowej wojny światowej".

„Zniszczymy całą konstelację wrogich satelitów kosmicznych podczas pierwszej operacji powietrznej. Nikogo nie obchodzi, czy są to Amerykanie, czy Brytyjczycy. Wszystkich postrzegalibyśmy jako członków NATO" - powiedział poseł rosyjskiej Dumy Państwowej Andriej Gurujew. Ostrzegł też, że Rosja nie zacznie ataku w Warszawie, Paryżu czy Berlinie. "Pierwszy cios będzie skierowany przeciwko Londynowi. Jest absolutnie jasne, że zagrożenie dla świata pochodzi ze strony Anglosasów" – powiedział sojusznik Putina.

24 czerwca 21:40

To wojna Rosji przeciwko Ukrainie, a nie zachodnie sankcje, powiększą liczbę głodujących o kolejne 40 lub 50 milionów ludzi -powiedział w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Nie ma innego powodu niż blokada Ukrainy przez Rosję i jej odmowa w wielu przypadkach eksportu własnego zboża z powodów politycznych" - powiedział polityk na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock.
(Reuters)