Rosjanie nadal próbują zdobyć Siewierodonieck, ale według Instytutu Studiów nad Wojną nie robią tam postępów. W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim zginęły dziś trzy osoby. Premier Węgier Victor Orban zadeklarował, że popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie.
Pokaż od:
20 czerwca 23:57

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

20 czerwca 23:56

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, wzywa Unię Europejską do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata .

„Uważam, że nadszedł czas, aby rozpoznać europejską perspektywę Ukrainy, Mołdawii i Gruzji” – powiedział Michel w wideo zamieszczonym na Twitterze. „Przyszłość tych krajów i ich mieszkańców leży w UE".

20 czerwca 23:43

Zełenski: Bronimy Lisiczańska i Siewierodoniecka, to najtrudniejszy do obrony region

- Przeżywamy decydujący tydzień i każdego dnia robimy wszystko, aby nikt nie miał wątpliwości, że Ukraina zasługuje na tę kandydaturę [do UE]. Każdego dnia udowadniamy, że już jesteśmy częścią zjednoczonej europejskiej przestrzeni wartości - powiedział w najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Tak jak przewidywałem, Rosja bardzo nerwowo reaguje na naszą aktywność. Znów ostrzał Charkowa, Odessy, znów próby brutalnych działań ofensywnych w Donbasie. To jest zło, któremu można dać odpór jedynie na polu walki - podkreślił.

- Bronimy Lisiczańska i Siewierodoniecka. Cały ten region jest najtrudniejszy do obrony, toczą się tam najcięższe walki - dodał.

20 czerwca 23:27

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział MSNBC, że Alexander Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh, dwaj zaginieni Amerykanie, którzy walczyli po stronie ukraińskiej, „prowadzili nielegalną działalność”.

- Uczestniczyli w nielegalnej działalności na terenie Ukrainy. Byli zaangażowani w ostrzał naszego personelu wojskowego. Narażali swoje życie - powiedział Pieskow. - Powinni ponieść odpowiedzialność za zbrodnie, które popełnili. Te przestępstwa muszą zostać zbadane - dodał.

20 czerwca 23:09

Na terenie zakładów Azot w Siewierodoniecku przebywa około 300 osób.

20 czerwca 22:54

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, wezwała mieszkańców do opuszczenia okupowanego obwodu chersońskiego przed kontrofensywą. Mówiła, że ponad połowa - 165 z 350 - korytarzy humanitarnych do ewakuacji cywilów nie została otwarta z powodu naruszeń ze strony Rosji.

Powiedziała też, że od początku rosyjskiej inwazji Rosja deportowała na swoje terytorium 1,2 mln obywateli Ukrainy, z czego 240 tys. to dzieci.

20 czerwca 22:38

Orbán popiera kandydaturę Ukrainy do UE

Premier Węgier Viktor Orbán popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie – informuje portal Budapest Times.

20 czerwca 22:27

W obwodzie donieckim zginęły dziś 3 osoby

Rosyjskie ataki zabiły 20 czerwca w obwodzie donieckim trzy osoby, dwóch cywilów zostało rannych.

20 czerwca 22:13

W ciągu ostatnich 24 godzin Charków został mocno uderzony przez rosyjskie pociski. Według gubernatora Charkowa Ołeha Synjehubowa dziewięciu cywilów zostało rannych, w tym troje dzieci.

20 czerwca 21:55

Aktor i reżyser Ben Stiller,  Ambasador Dobrej Woli ONZ, był dziś w Ukrainie z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, aby omówić potrzeby ukraińskich uchodźców.

Według UNHCR od czasu inwazji sił rosyjskich 24 lutego z Ukrainy uciekło co najmniej 7,7 mln osób.

20 czerwca 21:38

- Brutalna i niesprowokowana agresja Putina na Ukrainę, która ma poważne konsekwencje geopolityczne, jest skierowana przede wszystkim przeciwko Ukrainie, którą Putin, jak się wydaje, postanowił fizycznie zniszczyć. Ale Unia Europejska pomoże Ukrainie przetrwać tę walkę - powiedział w Luksemburgu podczas konferencji prasowej po spotkaniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell

20 czerwca 21:19

"Putin najwyraźniej się boi, że iskra demokracji może roznieść się w Rosji. Dlatego od lat prowadzi politykę zmierzającą do rozpadu NATO i UE. Chce wrócić do polityki stref wpływów. Ale to mu się nie uda" - napisał w na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

20 czerwca 21:05

Ukraina może być już prawie pewna statusu kandydata do UE. Ale Unia nadal nie ma pomysłu, jak odblokować eksport ukraińskiego zboża. A Moskwa grozi Litwie za sankcje wobec Kaliningradu.

20 czerwca 20:53

"Przydatne spotkanie z Carlem Bonomim, prezesem głównego stowarzyszenia przedsiębiorców we Włoszech. Wojna to czas wyzwań, ale także czas możliwości. Przyjmiemy więcej włoskich firm i zachęcimy je do odkrywania nowych możliwości, jakie ma do zaoferowania Ukraina" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba na Twitterze.

20 czerwca 20:29

Od początku maja zmarło już trzech byłych polityków, którzy odegrali decydujące role przy podpisaniu umowy z Białowieży o likwidacji Związku Sowieckiego.

20 czerwca 20:09

Turcja powiedziała, że ​​nie uważa przyszłotygodniowego szczytu NATO za ostateczny termin rozstrzygnięcia swoich zastrzeżeń wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do sojuszu wojskowego.

20 czerwca 20:00

"Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę zniszczono około 100 tys. budynków" - podaje Ukrinform.

20 czerwca 19:32

AFP: Siedem osób jest zaginionych po ataku na platformę wiertniczą na Morzu Czarnym. Do ataku w ciągu dnia przyznała się ukraińska armia. Informacje potwierdził później Kreml. 

20 czerwca 19:22

- Jesteśmy przygotowani na to, że rozpatrzenie naszego wniosku w sprawie członkostwa w Sojuszu może zająć więcej czasu - powiedziała w poniedziałek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde. Dziś w Brukseli rozpoczęły się negocjacje Szwecji i Finlandii z Turcją.

- Nie chcę zdradzać szczegółów, ale dobrze, że rozmowy trwają. Nie jest to złym znakiem - powiedziała agencji TT Linde.

20 czerwca 19:05

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia skierowanego do Unii Afrykańskiej powiedział, że Afryka jest zakładnikiem rosyjskiej kolonialnej wojny w Ukrainie, która doprowadziła do globalnych niedoborów żywności i obaw przed głodem na kontynencie afrykańskim.

- Ta wojna może wydawać się wam i waszym krajom bardzo odległa. Ale ceny żywności, które katastrofalnie rosną, już sprowadziły ją do domów milionów afrykańskich rodzin - stwierdził.