Prezydent Zełenski odwiedził w sobotę Mikołajów i Odessę. W całym kraju uroczyście żegnano zabitego na froncie aktywistę i działacza, 24-letniego Romana Ratusznego. Pięciu kolejnych ukraińskich cywilów wróciło do domu po wymianie więźniów z Rosją. Wojska Putina kontrolują większość Siewierodoniecka, trwają walki o miasto.
Pokaż od:
11 sierpnia 14:23

Rosji kończy się uzbrojenie z braku części

Brytyjski instytut RUSI (Royal United Services Institute) przedstawił raport, z którego wynika, że aż 27 systemów rosyjskiego uzbrojenia jest oparte na zachodnich lub azjatyckich technologiach i elementach. Wśród nich pociski kierowane, systemy komunikacji i łączność itd. Zdaniem ekspertów utrzymanie embarga na dostawy technologii do Rosji już obecnie powoduje degradację części rosyjskiego uzbrojenia.

https://rusi.org/explore-our-research/publications/special-resources/silicon-lifeline-western-electronics-heart-russias-war-machine

19 czerwca 22:51

Dzień na froncie

Tak w skrócie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawia działania wojenne 19 czerwca. 

19 czerwca 22:35

Mike Tyson też z Ukrainą

19 czerwca 22:18

Scholz broni polityki Merkel

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla "Die Welt", pierwszym po powrocie z Kijowa, broni wschodniej polityki swojej poprzedniczki Angeli Merkel. Jego zdaniem jedynym błędem była polityka energetyczna wobec Rosji, nadmiernie uzależniająca Niemcy od dostaw rosyjskiego gazu i surowców energetycznych. Zdaniem Scholza trzeba też ułatwić proces przyjmowania nowych członków do UE, w tym Ukrainy.

19 czerwca 22:05

Dowództwo pułku Azow w Lefortowie

W moskiewskim więzieniu Lefortowo ma się obecnie znajdować dowództwo pułku Azow - jednostki, która przez trzy miesiące broniła ukraińskiego portu Mariupol. Więzienie Lefortowo jest znane jako miejsce przetrzymywania rosyjskich dysydentów. Siedzieli tam m.in. Władimir Bukowski i Aleksander Sołżenicyn, ale także szwedzki dyplomata Raul Wallenberg. 

Najprawdopodobniej Rosja chce urządzić pokazowy proces, Azow bowiem jest w Rosji oskarżany przez putinowską propagandę o poglądy neonazistowskie oraz o zbrodnie wojenne w 2014 roku.

19 czerwca 21:43

Gruzini walczą w Siewierodoniecku

Legion Gruziński opublikował zdjęcia walk ulicznych w Siewierodoniecku. Jednostka powstała w kwietniu tego roku, na początku agresji Rosji na Ukrainę. Składa się z ochotników z Gruzji i narodów kaukaskich.

19 czerwca 21:07

Doradca prezydenta zastanawia się nad unią polsko-ukraińską

19 czerwca 21:01

Rosjanie grożą Kazachstanowi

Konstantin Zasulin, prominentny deputowany do rosyjskiej Dumy, grozi konsekwencjami podobnymi do tych, jakie spotkały Ukrainę, władzom Kazachstanu. Obecny prezydent Kasym-Zomart Tokajew, mimo że podczas zamieszek na początku roku rosyjskie wojska przyszły mu z pomocą, wstrzymuje się z uznaniem "republik" donbaskiej i ługańskiej. Nie chce także wspierać wojsk rosyjskich atakujących Ukrainę.

Według nieoficjalnych informacji sprzed dwóch dni odmówił też przyjęcia Orderu Aleksandra Newskiego od prezydenta Putina.

19 czerwca 20:53

Kolejna tajemnicza śmierć w Moskwie

Aleksiej Ogariew - były przedstawiciel Rosji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zastępca szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa, ale również były szef Rosswoorużenia - rosyjskiego konsorcjum zbrojeniowego, został znaleziony martwy w swoim domu w Moskwie. Jak twierdzą władze - śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

19 czerwca 20:49

39 statków czeka w Odessie

W odeskim porcie zablokowanych jest obecnie 39 statków z 14 krajów - to informacja, jaką od miejscowych władz otrzymał prezydent Zełenski podczas wizyty w mieście.

19 czerwca 20:24

Litera "Z" wkurza Rosjan

W Rosji w miejscowości Czeboksary po raz drugi została zniszczona "patriotyczna instalacja" przedstawiająca literę "Z" - symbol agresji na Ukrainę

. Rosyjska policja prowadzi dochodzenie

19 czerwca 20:23

Czernihów, zrozpaczona Hanna Syliwon w ruinach swojego domu zniszczonego przez atak rakietowy sił rosyjskich.
Czernihów, zrozpaczona Hanna Syliwon w ruinach swojego domu zniszczonego przez atak rakietowy sił rosyjskich. Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

19 czerwca 19:12

Ukraińcy chcą zorganizować konkurs Eurowizji

Lider Kalush Orchestra - raper Ołeh Psiuk - polemizuje z decyzją Europejskiej Unii Nadawców, by przyszłoroczny konkurs Eurowizji odbył się poza granicami Ukrainy. Powodem miałoby być zagrożenie dla uczestników z powodu prowadzonych działań wojennych.

Twierdzi, że ukraińskie siły zbrojne zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom konkursu. 

Dotychczasową zasadą było, że konkurs organizuje kraj, którego reprezentant zwyciężył w poprzednim konkursie. Tym razem, jak stwierdziła EBU, prowadzone są w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami brytyjskiej telewizji, która zajęła w konkursie 2022 drugie miejsce.

19 czerwca 18:56

Pierwsze cztery wozy bojowe M113 właśnie lecą z Australii do Ukrainy. 

19 czerwca 18:43

Ukraińcy zbliżają się do Melitopola

Mer Melitopola w obwodzie chersońskim Iwan Fedorow informuje, że oddziały ukraińskie znalazły się w odległości około 10 km od jego miasta. W jego opinii możliwe jest, że ukraińska armia wyzwoli Melitopol już w tym tygodniu.

Na razie ta informacja nie została potwierdzona.

19 czerwca 18:22

Uwaga na miny podczas plażowania

W ten sposób przed rozpoczynającym się sezonem ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy ostrzega turystów

przed minami i niewybuchami na czarnomorskich plażach.

19 czerwca 18:06

Rosja kradnie zboże

Bez specjalnego skrępowania rosyjskie, propagandowe media piszą o tym, że dzięki żniwom w obwodzie chersońskim - części Ukrainy zajętej w wyniku agresji po 24 lutego, Rosji uda się zebrać rekordową ilość zboża w sezonie 2022

19 czerwca 17:08

Włochy: szef MSZ krytykuje własną partię

Luigi Di Maio krytykuje Ruch 5 Gwiazd i oskarża polityków tej partii o niedojrzałość, podważanie jedności Unii Europejskiej i NATO. Chodzi o tych polityków współtworzących koalicję partii, którzy krytykują rząd Włoch za nadmierne zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Część z nich grozi secesją i domaga się wstrzymania dostaw broni do Ukrainy. Di Maio jest liderem Ruchu 5 Gwiazd. W przeszłości pełnił funkcje wicepremiera, obecnie jest szefem dyplomacji w koalicyjnym rządzie Mario Draghiego. W tym tygodniu Draghi wraz z prezydentem Francji, kanclerzem Niemiec i prezydentem Rumunii odwiedzili Kijów.

19 czerwca 16:59

Brytyjczycy chcieliby armii zdolnej pokonać Rosjan

Brytyjski szef sztabu generalnego gen. Patrick Sander wzywa do reformy armii brytyjskiej na podstawie doświadczeń wojny w Ukrainie. Jego zdaniem brytyjskie siły zbrojne powinny ponownie być gotowe do walki w Europie i przeciwstawienia się Rosji.