Rosjanie kontrolują większość Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, na terenie tamtejszych zakładów chemicznych Azot schroniło się ok. 500 cywilów. Wojska rosyjskie osiągają postępy w przesuwaniu na niektórych odcinkach wschodniej Ukrainy - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną. Rosjanie "nie przechodzą do ofensywy, ale stale ostrzeliwują wszystkie gminy na pograniczu" - informuje sztab ukraiński.
Rosja twierdzi, że w okupowanej Ukrainie doszło do szeregu ataków "terrorystycznych" wymierzonych w jej wojska.
Pokaż od:
13 czerwca 23:52

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

13 czerwca 23:43

Po stronie ukraińskiej walczy obecnie ok. 3 tys. Brytyjczyków. To druga co do wielkości grupa zagranicznych żołnierzy zaraz po Gruzinach i tuż przed Amerykanami - twierdzi dowódca Legionu Gruzińskiego Mamuka Mamuaszwili, który był w poniedziałek gościem stacji Sky News. 

Zdaniem Mamuaszwiliego w szeregach ukraińskiej armii walczy obecnie 20 tys. obcokrajowców.

13 czerwca 23:22

"Rozmawiałem z premierem Holandii Markiem Ruttem. Podałem mu informacje o aktualnej sytuacji na froncie; podziękowałem za pomoc udzieloną Ukrainie przez Holandię w obronie przed rosyjską agresją. Omawialiśmy także scenariusze integracji europejskiej Ukrainy. Liczymy na wsparcie Holandii!" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13 czerwca 23:14

Rosja ostrzelała w poniedziałek po południu obiekt w okolicach miasta Pryłuki w regionie czernihowskim i spowodowała eksplozję magazynu amunicji. Wybuchł pożar - informuje regionalna administracja wojskowa w Czernihowie. Mieszkańcy czterech okolicznych wsi zostali ewakuowani.

13 czerwca 22:40

Natalia Pokłonska odwołana z rządowej funkcji w Rosji

Natalia Pokłonska została w poniedziałek odwołana z pozycji przewodniczącej rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw (Rossotrudniczestwa) - zaledwie cztery miesiące po objęciu funkcji.

Pokłonska ukraińsko-rosyjska prokuratorka, która po aneksji Krymu przez Rosję rozpoczęła kolaborację z okupantem i została prokuratora generalnego Republiki Krymu. Funkcję sprawowała do 2014 roku. W 2016 została deputowaną Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z listy Jednej Rosji. Po objęciu stanowiska u rosyjskich władz Krymu Ukraina wystawiła za Pokłonską list gończy.

Po inwazji Rosji na Ukrainę była jedną nielicznych pracowników rosyjskiej administracji, którzy otwarcie skrytykowali rosyjską wojnę.

Jako prokurator generalna Krymu Pokłonska zdobyła międzynarodową popularność. Jej konferencję prasową w miesiąc obejrzało 1,7 miliona osób. Pokłonska stała się bohaterką wielu memów i fanartów, zwłaszcza stworzonych w konwencji anime.

13 czerwca 22:20

Na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim w poniedziałek zginęły 3 osoby, a 5 zostało rannych - napisał na Telegramie szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

13 czerwca 22:02

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjedzie do Kijowa 15 czerwca - twierdzi ukraiński serwis Suspline, powołując się na źródła w ambasadzie Francji w Ukrainie.

13 czerwca 21:58

Głównym celem rosyjskiej "militarnej operacji" w Ukrainie jest "ochrona" Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow cytowany przez agencję prasową RIA

13 czerwca 21:16

Jourova: dajmy szansę Ukrainie na uzyskanie statusu kandydata do UE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova udzieliła w poniedziałek wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "El Pais", w którym wypowiedziała się na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

- Serce mi mówi: dajmy szansę Ukrainie i pozwólmy jej na jak najszybsze uzyskanie statusu kandydata do UE. To byłoby mocne, symboliczne przesłanie przesłanie dla narodu ukraińskiego. Ale rozsądek podpowiada, że należy zrozumieć, jaka sytuacja panuje w tym kraju w związku z funkcjonowaniem różnych instytucji - mówiła Jourova.

Według wiceszefowej KE problematyczna jest również kwestia "ogromnego zniszczenia" Ukrainy na skutek rosyjskiej inwazji. W jej ocenie procedura integracji Ukrainy - czas od uzyskania statusu kandydata do faktycznego przyjęcia kraju do wspólnoty - może być bardzo długi i może trwać "lata".

Jourova spotkała się w Hiszpanii z ministrem spraw zagranicznych Josém Manuelem Albaresem.

"Wraz z ministrem Albaresem omówiliśmy przygotowania i priorytety hiszpańskiej prezydencji Rady Europy w 2023 r., rosyjską agresję na Ukrainę, w tym nasze działania w walce ze sprawami dezinformacji i praworządności (...)" - napisała Jourova na Twitterze.

13 czerwca 20:32

Litwa dostarczy Ukrainie 110 dział przeciwdronowych

Litwa "jak najszybciej" dostarczy Ukrainie 110 dział przeciwdronowych EDM4S - informuje litewski dziennikarz Andrius Tapinas.

Cena tego zakupu ma wynosić 1,5 miliona euro. Działa otrzyma 35 oddziałów armii Ukrainy.

13 czerwca 20:27

Wideo z odkrycia masowego grobu 7 cywilów w rejonie Buczy:

13 czerwca 20:11

Nauczyciel muzyki Ołeksander na froncie obrony Ukrainy.

13 czerwca 18:58

Siewierodonieck: zniszczono wszystkie mosty, ewakuacja cywilów jest "niemożliwa"

Wszystkie mosty do Siewierodoniecka zostały zniszczone - twierdzi gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Według Hajdaja niemożliwe są wjechanie do miasta przez pojazdy transportowe albo ewakuacja cywilów, ale miasto nie jest całkowicie zablokowane i jest do niego "dostęp"

13 czerwca 18:44

Zełenski o 8. rocznicy wyzwolenia Mariupola

"W ósmą rocznicę wyzwolenia Mariupola z rąk prorosyjskich terrorystów po raz kolejny walczymy o to miasto i o całą Ukrainę. Podobnie jak w 2014 roku Mariupol znów będzie wolny. Ukraińska flaga znów będzie powiewać nad Mariupolem, a także nad wszystkimi miastami i wsiami, do których weszli okupanci. To jest nasz kraj i nasi ludzie!" - napisał na Facebooku Wołodymyr Zełenski.