Temat dnia "Gazety Wyborczej": "Będziemy każdej kolejnej władzy również patrzeć na ręce" - Mateusz Kijowski rozmawia z Justyną Dobrosz-Oracz

Justyna Dobrosz-Oracz, Mateusz Kijowski; Zdjęcia i montaż: Karol Komorowski, Izabela Szyszka
06.05.2016 21:01

'Nigdy nie mów nigdy' - odpowiada na pytanie o start w wyborach Mateusz Kijowski. Na pewno nie będą to wybory za cztery lata. W rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz zaznacza jednak, że kiedy zmieni się sytuacja polityczna, Komitet Obron Demokracji nadal będzie działać: - Będziemy każdej kolejnej władzy patrzeć na ręce. Lider KOD potwierdza nawet możliwość powstania z inicjatywy Komitetu Obrony Demokracji zespołu kontroli wyborów.

Mateusz Kijowski podkreśla, że marsz KOD zaplanowany na 7 maja będzie kontynuacją protestu wobec niszczenia państwa i prób wypchnięcia Polski ze wspólnoty państw demokratycznych. Odbywającej się w dniu Święta Europy manifestacji przyświecać będzie hasło 'Jesteśmy i będziemy w Europie'. Zdaniem lidera KOD ostatnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że nie wyprowadza Polski z Unii, wcale nie powinno nas uspokajać. - Słowa to jest jedno, a czyny to jest drugie - zaznacza Kijowski, mówiąc o łamaniu standardów demokracji przez obecny rząd.

Komentując udział członków partii takich jak PSL, Nowoczesna czy środowiska lewicowe w koalicji 'Wolność, Równość, Demokracja' i odpowiadając na pytanie, czy to pierwszy krok do późniejszego politycznego sojuszu, Kijowski podkreśla, że partie wskazały już obszary, które są dla nich wspólne. Dalsze formy działalności będą jeszcze ustalane, ale lider KOD już teraz mówi o mechanizmach monitorowania tego, co się dzieje w państwie i przygotowaniu planu działania na czas, kiedy kraj wróci na ścieżkę demokracji.

W Temacie dnia 'Gazety Wyborczej' nasi redaktorzy wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka