Temat dnia "Gazety Wyborczej": Czy sędziowie powinni obawiać się rządu i parlamentu? Rozmowa Ewy Siedleckiej z Waldemarem Żurkiem

Waldemar Żurek, Ewa Siedlecka, Zdjęcia i montaż: Karol Komorowski
06.04.2016 20:37

- Mimo braku formalnej publikacji wyroku, jego moc obowiązująca powinna być przestrzegana zarówno przez sądy, jak i przez wszystkie inne instytucje, które stosują prawo. Sędziowie oddolnie dają sygnał władzy wykonawczej i ustawodawczej, że jeśli zablokują publikację wyroków, to będą ściągać je ze strony internetowej Trybunału Konstytucyjnego i je stosować. Naciski wywierane przez dwie pozostałe władze na sędziów przynoszą odwrotną reakcję. Mówimy coraz głośniej i coraz odważniej.

Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj pierwszy wyrok od czasu marcowej rozprawy, podczas której orzekł o niezgodności z konstytucją ustawy naprawczej PiS dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odmówił uczestnictwa w rozprawie, mimo, że był obligatoryjnym uczestnikiem postępowania. Dodatkowo wysłał do prezesa Trybunału pismo procesowe. Tłumaczył w nim, że rozprawę uważa za bezprawną, zapowiedział także możliwość wszczęcia procesu kontroli przestrzegania prawa wobec sędziów. - Konstytucja określa bardzo jasno, że ostateczny głos w kwestii badania prawa ma Trybunał. Z trójpodziału władzy wynika, że władza sądownicza jest zawsze dużo słabsza od dwóch pozostałych, dlatego musi mieć decydujące słowo w kontrolowaniu prawa - mówi Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, gość Ewy Siedleckiej w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

W 'Temacie dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka