Temat dnia "Gazety Wyborczej": Paweł Kasprzak: "Jeżeli państwo w bandycki sposób łamie prawo, to należy wypowiedzieć mu posłuszeństwo"

Paweł Kasprzak, Wojciech Maziarski, Zdjęcia i montaż: Karol Komorowski. Studio tv
05.04.2016 10:55

- Poprzez nasze obywatelskie nieposłuszeństwo chcemy uderzyć we władzę. Tworzymy dla nich sytuację, z której nie mają dobrego wyjścia. Jeżeli nas skażą, co oczywiście powinni zrobić, bo naruszamy prawo, to koszt polityczny będzie ogromny, bo osunęło by nas to w standardy białoruskie. Z drugiej strony, jeśli odstąpią od ścigania tego, co my robimy, to ja w następnym kroku wydrukuję koszulki z podobizną Dudy i napisem 'łgarz i krzywoprzysięzca', z informacją, że są one wydaje na podstawie decyzji prokuratury. Zamierzamy eskalować ten protest do skutku - mówi Paweł Kasprzak, były działacz opozycji PRL-owskiej, gość Wojciecha Maziarskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Paweł Kasprzak jest jednym z inicjatorów akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. Wraz z innymi sygnatariuszami deklaracji, sprzeciwia się łamaniu konstytucji przez głowę państwa. Podczas protestów pod Pałacem Prezydenckim otwarcie określają prezydenta Andrzeja Dudę mianem 'łgarza' i 'krzywoprzysięzcy'. Swoje żądania przedstawiają także pisemnie, na dużych transparentach. Paweł Kasprzak przyznaje, że jest gotów ponieść konsekwencje prawne, jakie wiążą się z obrazą głowy państwa. Jak na razie grupie nie przedstawiono zarzutów. Zgodnie z zapowiedzą gościa Tematu dnia, akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego będzie trwała do skutku. Swoim zachowaniem chcą wpłynąć na władzę, by ta zaczęła przestrzegać konstytucji.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka