23 czerwca mieszkańcy Wielkiej Brytanii zdecydują w referendum, czy chcą pozostać w Unii Europejskiej, czy też opuścić wspólnotę. Podczas ostatniego szczytu w Brukseli, przywódcy państw członkowskich rozmawiali m.in. o ustępstwach wobec Anglii, które mogłyby przyczynić się do jej pozostania w Unii. Sam David Cameron będzie namawiał Brytyjczyków do głosowania za zostaniem, jednak nawet część członków jego rządu jest temu przeciwna. Czy korzyści, jakie uzyskał David Cameron pozwolą mu wygrać referendum i spowodują, że Wielka Brytania nadal będzie członkiem UE? - Gdyby potraktować bardzo poważnie zapowiedzi Davida Camerona ze słynnej mowy z 2013 roku, a potem z 2014 roku na temat tego, jak fundamentalnie musi zmienić się Unia Europejska, aby Wielka Brytania zechciała w niej zostać, to oczywiście to porozumienie nie doprowadzi w żaden sposób do fundamentalnej zmiany funkcjonowania Unii Europejskiej. Natomiast te koncesje, które uzyskał David Cameron nie są jednak trywialne. De facto to wszystko, co jest związane z koszykiem korzyści socjalnych jest naruszeniem pewnej niepisanej praktyki niedyskryminowania obywateli innych państw członkowskich w stosunku do obywateli własnych, którzy pracują w taki sam sposób, jak ci przyjezdni - mówi Krzysztof Blusz, gość Romana Imielskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Przyjęcie innego sposobu traktowania osób przyjezdnych do Wielkiej Brytanii może w przyszłości skutkować taką samą postawą innych państw członkowskich, podobne postulaty wyrażają już bowiem Niemcy, czy Holandia. Zdaniem gościa Tematu dnia, kwestie pakietu społecznego są ważne, jednak tuż przed referendum polityczna gra będzie się toczyć wokół większych tematów, takich jak ogólny charakter stosunków Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w kontekście geopolitycznym i w kwestiach bezpieczeństwa. Obecność Brytyjczyków w UE jest jednak niezwykle ważna, gdyż jak przyznaje Krzysztof Blusz: - Bez Wielkiej Brytanii Unia Europejska byłaby zupełnie innym tworem.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
`