Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek po wydaniu opinii Komisji Weneckiej na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jej przewodniczący Gianni Buquicchio powiedział, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK. Również czeski minister sprawiedliwości zaapelował do Polski o respektowanie opinii Komisji Weneckiej. Jak piszą Paweł Kośmiński i Michał Wachnicki, w opinii komisji napisano, między innymi, że ostatnie zmiany dotyczące Trybunału mogą 'osłabić demokrację, poszanowanie dla praw człowieka i praworządności'.

O ostatecznym raporcie Komisji Weneckiej z Ewą Siedlecką rozmawiała prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego. - Główną myślą w raporcie Komisji Weneckiej jest to, że konstytucjonalizm czy kontrola konstytucyjności jest ważnym, niezbywalnym elementem współczesnego państwa prawa. Nie może być tak, że jakieś przeszkody odnoszące się do procedury czy de facto spowolnienia pracy, doprowadzą do sytuacji, w której w praktyce ta kontrola nie będzie działała - powiedziała prof. Ewa Łętowska.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
  Komentarze
  Dobry wywiad z Pania Profesor Ewa Łętowska. -Pozdrawiam-
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `