Temat dnia "Gazety Wyborczej". W życie wchodzi nowa ustawa o prokuraturze. Czy jest się czego bać? Mariusz Jałoszewski rozmawia z Jackiem Dubois

Jacek Dubois, Mariusz Jałoszewski, Zdjęcia i montaż: Aleksandra Walasek, Karol Komorowski
07.03.2016 09:49

Według nowej ustawy o prokuraturze Minister Sprawiedliwości staje się jednocześnie Prokuratorem Generalnym. Zbigniew Ziobro będzie miał władzę nad prokuraturą cywilną, pionem śledczym IPN, a także pionem wojskowym, który zostanie teraz wcielony do prokuratury cywilnej. Czy powinniśmy się obawiać tych zmian?

- Jako prawnik uważam, że prawo powinno być oddzielone od polityki, bo prawo wymaga stabilności, rozsądku, mądrości. Polityka natomiast jest podatna na głosy wyborców i doraźny sukces. Teraz doszło do sytuacji, w której z jednej strony mamy polityka, który walczy o swoją popularność, z drugiej strony mamy prokuratora generalnego, który ma stać na straży praworządności. Czy to się da połączyć? Wydaje mi się, że nie - mówi adwokat Jacek Dubois, gość Mariusza Jałoszewskiego w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'. Zdaniem gościa Tematu dnia, uprawnienia, które otrzymał Zbigniew Ziobro zagrażają demokracji i bezpieczeństwu obywateli. Prokurator generalny będzie miał bowiem prawo do inwigilacji i podsłuchów, co daje możliwość przekazywania informacji zawartych w aktach politykom.
W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka