Temat dnia "Gazety Wyborczej". O Planie Morawieckiego z Konradem Sadurskim rozmawiał Mariusz Grendowicz. "Bolączką polskiej gospodarki jest brak inwestowalnych projektów"

Mariusz Grendowicz, Konrad Sadurski; Zdjęcia: Studio TV; Montaż: Karol Komorowski
17.02.2016 09:34

Rząd przyjął uchwałę ws. Planu odpowiedzialnego rozwoju, przygotowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jak mówił na wtorkowej konferencji Morawiecki - Musimy wyrwać się z pięciu pułapek rozwoju: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, demograficznej oraz słabości instytucji. Beata Szydło zaznaczyła, że celem rządu jest rozwój Polski, który będzie uwzględniał potrzeby poszczególnych regionów i grup społecznych. - To zadanie bardzo ambitne, ale my nie boimy się ambitnych wyzwań. To jest program bardzo dobrze przygotowany, przemyślany, zsynchronizowany - zaznaczyła premier Szydło. Morawiecki pytany o to, kiedy przeciętny Kowalski będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE odpowiedział: za 15 lat.

Na stronie Ministerstwa Rozwoju można znaleźć informację, że rząd oprze rozwój Polski na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym i regionalnym. W każdym z przedstawionych filarów zawarte są propozycje konkretnych rozwiązań.

O tzw. Planie Morawieckiego w Temacie dnia z Konradem Sadurskim rozmawiał Mariusz Grendowicz, bankowiec, były szef Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Bardzo cieszą niektóre z tych inicjatyw. Od wielu lat mówiliśmy o odbiurokratyzowaniu gospodarki, zmniejszeniu fiskalizmu, zwiększeniu innowacyjności i ciekawe będzie obserwowanie konkretnych inicjatyw, które te cele będą miały osiągnąć - powiedział Grendowicz.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu. Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka