- Deficyty obywatelskości w Polsce są głębokie, natomiast to, co się stało w ostatnich tygodniach, to jest wymuszona polaryzacja, nie można być obojętnym, nie można czekać, nie można nie reagować. I konsekwencją tego jest poczucie obywatelskiego przebudzenia, ale byłbym ostrożny z tym, że jest to rozkwit społeczeństwa obywatelskiego, ono jest dalej pasywne - mówi prof. Jacek Raciborski w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Pytany o sobotnią manifestację prof. Jacek Raciborski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zaznacza, że jej siłą był pokojowy charakter i spontaniczność. Gość Agnieszki Kublik zwraca jednak uwagę, że nie oznacza to cudownego przebudzenia polskiego społeczeństwa. Porównuje również manifestację zorganizowaną przez KOD z niedzielnymi demonstracjami zwolenników rządu: - To była inna manifestacja, proszę zwrócić uwagę na te rzędy autokarów, na sposób organizacji. To jest inny sposób organizacji, ja przez kilkanaście lat oglądam te manifestacje, bo pracowałem przy Krakowskim Przedmieściu - i pielęgniarki, i górnicy, i miesięcznica. O ile sobotnia manifestacja była spontaniczna, ludzie pojedynczo docierali i byli na niej jako obywatele, niedzielna była dowodem dużej siły mobilizacji struktur partii i innych struktur zbudowanych wokół niej. Prof. Raciborski komentuje również słowa Lecha Wałęsy o tym, że grozi nam wojna domowa i trzeba przeprowadzić referendum w sprawie odwołania nowego rządu. - To wszystko byłoby przedwczesne - zaznacza profesor - Teraz jeszcze nie można tego mandatu unieważnić, świeżego mandatu z wyborów. Po pierwsze w sensie prawnym nie da się tego tak załatwić. Skrócić kadencję Sejmu może tylko sam Sejm uchwałą 2/3 swojego składu, 307 posłów musiałoby zagłosować. Tego nie da się zrobić, nie da się wymusić. Gość Agnieszki Kublik dodaje również, że wynik takiego referendum wcale nie byłby pewny: - Proszę nie myśleć, że jedna demonstracja odwróciła tak zupełnie preferencje, chociaż PiS robi wszystko, by zawęzić poparcie dla siebie, ale nie jest jeszcze tak, by ta partia utraciła zwolenników. Jednocześnie prof. Raciborski zaznacza, że błąd nowych rządzących związany z Trybunałem Konstytucyjnym i ostatnimi działaniami wydaje się nieodwracalny.

W ramach 'Tematu dnia' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
`