- Komisja Europejska, rządy członkowskie, patrzą na to, co Polska robi na różnych spotkaniach, radach, które się odbywają. I patrzą bardzo pragmatycznie, co z tego może wyniknąć, co może przeszkadzać - mówi Krzysztof Bobiński w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

Krzysztof Bobiński, ekspert i prezes Fundacji 'Unia & Polska', zwraca uwagę, że dzisiejsze wystąpienie Beaty Szydło, w którym zapowiedziała publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie jest wynikiem nacisków zewnętrznych, ale raczej spadku poparcia dla partii rządzącej: - Spadające poparcie, poniżej tego ich magicznego 30%, to jest otrzeźwienie. Zresztą pani Szydło chyba od początku nie była zachwycona awanturą o Trybunał. Zdaniem gościa Wojciecha Maziarskiego państwa członkowskie przyglądają się Polsce i temu, co dzieje się w naszym kraju. Wyjątkowa czujność wynika również z doświadczeń związanych z rządem na Węgrzech. Nikt nie chce kolejnego Orbána w tej części Europy, jak zaznacza Bobiński. Według niego również niektóre wypowiedzi i postawy naszych polityków, które nie są spójne z głównym nurtem działań UE, mogą osłabić pozycję Polski, także jako adwokata Ukrainy. Jako przykład negatywnie odbieranego wystąpienia ekspert podaje głos ministra Waszczykowskiego w sprawie wspólnej służby granicznej: - Waszczykowski mówi, że jemu się to bardzo nie podoba, a przecież my mówiliśmy, że trzeba wzmocnić granice, że trzeba ich bronić, a minister Waszczykowski mówi 'nie'.

Fundacja 'Unia & Polska' zajmuje się upowszechnianiem wiedzy na temat Unii Europejskiej, organizuje konferencje związane z tą tematyką, jak również bierze udział w panelach i spotkaniach tego typu w kraju i za granicą.

W ramach 'Tematu dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze
    `